Počítač do vrecka za 150 dolárov!

  • Žijeme v dobe revolučných technológií, ktoré neustále prinášajú na trh nové riešenia a vychytávky, či už sa jedná o drony, robotické technológie alebo autá, ktoré dokážu samy šoférovať. My sa ale pozrieme na inú prelomovú novinku, ktorá patrí do kategórie takzvaných stick computer.
image_1431553116.jpeg
  • Žijeme v dobe revolučných technológií, ktoré neustále prinášajú na trh nové riešenia a vychytávky, či už sa jedná o drony, robotické technológie alebo autá, ktoré dokážu samy šoférovať. My sa ale pozrieme na inú prelomovú novinku, ktorá patrí do kategórie takzvaných stick computer.

 

Jedná sa o minipočítač, ktorý dokáže po pripojení cez HDMI urobiť z hocijakej obrazovky fungujúce PC. Volá sa Compute Stick a nedávno ho predstavil Intel Corporation. Napriek tomu, že sa zmestí do ruky ponúka štvorjadrový 64 bitový procesor, 2 GB pamäte, 32 GB hard disk a beží na Windowse 8.1, pričom samozrejmosťou je aj WiFi a Bluetooth konektivita. Compute Stick sa začal predávať v marci tohto roka a s cenou 150 amerických dolárov, čím predstavuje výhodnú alternatívu k smart televízoru, ktorý stojí tisícku.

Odborníci ale nevidia jeho budúcnosť výlučne u fanúšikov hard diskovej, prípadne internetovej kinematografie, revolučné zmeny by mal spôsobiť práve tam, kde sú lacné IT nástroje najviac žiadané. Školy a vzdelávacie inštitúcie budú takto môcť upgradovať svoju zastaranú techniku za zlomok ceny nového stolového počítača.

 

 

 

Najväčšiu výhodu HDMI portu predstavuje schopnosť prenášať neskomprimovaný audio a video obsah, čím sa dosahuje vysoká kvalita obrazu viditeľná najmä na high-definition televízoroch. Podobne aj úzky profil HDMI portu uľahčuje jeho zakomponovanie do dnešných tenkých obrazoviek. Nevýhodou by sme mohli nazvať potrebu jednej voľnej zástrčky navyše, nakoľko samotný HDMI port neumožňuje prenos elektriny.

Dá sa povedať, že v Inteli sa už dlhšiu dobu pohrávali s myšlienkou použitia televízora ako počítačovej obrazovky. Ešte v roku 2000 získal Intel patent na nahratie video a audio signálu z počítača, ich následné skomprimovanie a prenos do digitálneho televízora. Jedná sa o bezdrôtový prenos, ktorého potreba komprimácie znižuje kvalitu videa narozdiel od Compute Sticku.

Minipočítač od Intelu je síce v súčasnosti vo svojej kategórii najvýkonnejší, ale nie je v nej v žiadnom prípade osamotený. Google oznámil spoluprácu s Asusom na vývoji minipočítača, ktorý pobeží na Chrome OS a bude sa volať Chromebit. Jeho príchod je avizovaný na toto leto a bodu podľa predpokladov stáť menej ako 100 dolárov, ale za cenu absencie podpory lokálnych aplikácií, ktoré vyžadujú internet.

 

 

 

K dvojici gigantov sa rozhodol pripojiť aj Dell so svojím Wyse Cloud Connect s podporou operačného systému Android. Medzi menšie spoločnosti snažiace sa získať časť trhu v tejto kategórii môžme zaradiť Mouse Computer, Vensmile alebo MeeGoPad. Ich stick computers bežia na Windows OS s cenou nad 100 dolárov, presnejšie 175 dolárov v prípade m-Sticku od Mouse Computer.

Intelu sa s najväčšou pravdepodobnosťou vďaka dominantnému postaveniu na technologickom trhu, aj napriek menším muchám, ktoré Compute Stick má, podarí ovládnuť trh minipočítačov, pričom Google zaujme s Chromebitom hlavne tých low-endových zákazníkov. Vyzerá to ešte na veľa noviniek v tejto oblasti a my sa rozhodne máme na čo tešiť, pretože do predaja by sa mal dostať už o pár dní a kúpiť si ho budete môcť dokonca aj u nás!

 

 

AK ŤA TENTO ČLÁNOK ZAUJAL, NEZABUDNI HO SHARNUT A DAŤ TAK O ŇOM VEDIEŤ AJ SVOJIM ZNÁMYM A KAMARÁTOM… STARTUPY DOKÁŽU SLOVENSKU PRINAVRÁTIŤ DRIVE!

 

zdroj: ipwatchdog.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech