Počítač, ktorý bude predpovedať budúcnosť? Už sa na ňom pracuje

  • Krajiny sveta sa pretekajú o to, kto postaví prvý exavýkonný počítač na svete. Ten bude schopný vďaka svojmu výkonu modelovať v reálnom čase, čím nám pomôže predpovedať budúcnosť.
joshua-earle-64814
unsplash.com
  • Krajiny sveta sa pretekajú o to, kto postaví prvý exavýkonný počítač na svete. Ten bude schopný vďaka svojmu výkonu modelovať v reálnom čase, čím nám pomôže predpovedať budúcnosť.

Neuveriteľne rýchly

Dva najrýchlejšie superpočítače na svete sa nachádzajú v Číne a disponujú výkonom 93 a 33 petaflopov. Ak má počítač jeden petaflop, znamená to, že je schopný vykonať biliardu výpočtov za sekundu. To je riadny výkon, ale aj takéto počítače sa budú zdať pomalé v porovnaní s počítačom s exavýkonom, keď ho niekto konečne postaví.

Počítač s exavýkonom by disponoval tisíc petaflopmi výpočtového výkonu. Tým by bol tak biliónkrát rýchlejší, než tvoj bežný gigavýkonný spoterbiteľský laptop, ktorý zvládne “len“ rádovo miliardu operácii za sekundu. Stavba tak výkonného počítača je pre jednu spoločnosť príliš náročná, ale viaceré národy si myslia, že na to majú.

USA sa usilovne snaží o zostrojenie exavýkonného počítača do roku 2021. Vláda investovala peniaze v hodnote 215 miliónov eur do 6 firiem, medzi ktorými sa nachádza napríklad Hewlett-Packard, IBM, Intel alebo Nvidia.

Spojené štáty však v pretekoch nie sú samé. Podľa riaditeľa Čínskeho národného centra pre superpočítače, Menga Xiangfeia, bude ich exavýkonný počítač bežať už v roku 2018. Japonsko by malo mať ten svoj na začiatku roku 2022.

Predpoveď žiarivej budúcnosti

Aký zmysel má vlastniť taký superrýchly počítač? Výpočtový výkon priamo súvisí s realistickým modelovaním. To znamená, že čím je počítač výkonnejší, tým lepšie vie predpovedať, čo sa stane. Exavýkonný počítač by mal mať dostatočný výkon aj na modelovanie komplexného biologického systému s dostatočnou presnosťou na to, aby viedla k novým objavom.

USA pracuje na projekte predpovede veternej energie, ktorý pobeží na novom superpočítači v roku 2022. V súčasnosti sú veterné elektrárne pomerne neefektívne. Nový exavýkonný počítač by mohol všetko zmeniť. S jeho pomocou by bolo možné presnejšie modelovať tok vzduchu cez veterné mlyny. S využitím tohto modelu by bol navrhnutý dizajn efektívnejšej veternej farmy.

Výkonnejšie počítače zároveň znamenajú chytrejšie inžinierstvo biopalív a rastlín odolných voči suchám. Pochopenie, prečo rastliny prežívajú suchá tak, ako ich prežívajú, je založené na schopnosti modelovať niekoľko mikroskopických procesov, ktoré sa odohrávajú súčasne. Presne na niečo také sa bude superpočítač hodiť.

Exavýkonný počítač by bol schopný predpovedať zločin. Umožnil by celkovú analýzu pozorovacích dát (napríklad z kamier) na globálnej škále. V súčasnosti je celosvetovo zhromažďované obrovské množstvo dát. Tieto dáta nie sú však analyzované a využívané dostatočne rýchlo na to, aby zabránili potenciálnym útokom. Spomínaný superpočítač by prehľadal sociálne siete a médiá v reálnom čase.

Ktokoľvek postaví exavýkonný počítač ako prvý, bude mať nesmiernu výhodu. Takýto vynález zrejme navždy zmení svet, ako ho poznáme.

zdroj: futurism.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá