Podceňuješ Raspberry Pi? Tu sú projekty, ktoré Ťa vyvedú z omylu

  • Mini počítač veľkosti kreditnej karty, s ktorým dokážeš zázraky.
berryPi
  • Mini počítač veľkosti kreditnej karty, s ktorým dokážeš zázraky.

V dnešnej dobe sa počítače nachádzajú skoro všade. Najprv to boli veľké „bedne“, neskôr notebooky a potom mobily. Lenže vývoj nezastavíš a takouto „evolúciou“ PC to prešlo cez počítače v okuliaroch, hodinkách, až po najnovšie modely áut.

Konkrétne Raspberry Pi je plnohodnotný počítač, ktorý ti ponúka pripojenie obrazovky/displeju, klávesnice, myšky, WiFi modemu, reproduktorov, rôznych snímačov, až po voľbu vybrania si operačného systému. Na výber máš z najnovšieho Windows 10, Ubuntu, NOOBS alebo najpoužívanejšieho Raspbian-u. Všetko toto ale dokáže aj obyčajný PC. Raspberry Pi je ale odlišný tým, že má veľkosť kreditnej karty! Preto mnoho študentov alebo domácich DIY kutilov používa Raspberry Pi ako mozog ich zaujímavých projektov.

 

Autonómna domácnosť

Kto by nechcel mať dom, ovládaný hovoreným slovom a ako odpoveď počuť JARVISA? Po inštalácii potrebného software-u, pridaní reproduktorov a mikrofónu sa naučí tvoj mini počítač rozprávať a zároveň pochopiť základným povelom. Ako napríklad „zapni/vypni TV“, „zažni/zhasni lampu v obývačke“ alebo „aká je vonku teplota?“.  A hneď sa cítime ako Tony Stark a.k.a Iron Man a môžeme si dovoliť byť znova o niečo lenivejší.

 

PiPhone

Jedno z najdôležitejších zariadení sveta a najpoužívanejším device-om tejto doby, je rozhodne telefón – smartphone. Ak k Raspberry Pi pridáme batériu, LCD dotykový displej, modul na SIM kartu a kód, ktorým zabezpečíme komunikáciu, vytvoríme si provizórny telefón, ktorý síce nevyhrá dizajnovú súťaž ale rozhodne splní svoju funkciu.

 

Smart zrkadlo

Pozrieť si správu/email, predpoveď počasia alebo čas s dátumom počas toho, ako si umývaš zuby? S Raspberry Pi zvládneš všetko. Pridaním LCD obrazovky zo staršieho displeju pod obojstranné priehľadné sklo a samozrejme pár riadkov kódu, vytvoríme scénu ako z Hollywoodskeho SCI-FI filmu. Raspberry Pi beží po celý čas v Chromium Kiosk Mode, čo ti ponúka aj s nízkymi programátorskými skills poupravovať dizajn tvojho Smart Zrkadla.

Mirror

foto: raspberrypi.org

 

Meteo stanica

S týmto projektom sa už nebudeš musieť spoliehať na žiadne predpovede počasia. Čím viac a kvalitnejších snímačov použiješ, o to presnejšie dáta dostaneš. Takými základnými snímačmi sú senzor vlhkosti, teploty, rýchlosti a smeru vetra, soli, hustoty dažďu a hodiny, ktoré nám budú v reálnom čase merať hodnoty. Ak si túto meteo stanicu vylepšíš a pridáš aj komunikáciu s webom, môžeš tieto údaje sledovať live z PC alebo smart zrkadla.

weatherstation

foto: tinkerforge.com

 

Rozpoznanie farieb a ľudskej tváre

Rozpoznanie farieb, tvarov alebo ľudskej tváre je veľmi zaujímavá oblasť počítačového videnia a má mnoho praktických využití s hardware-om. Pre takéto využitie Raspberry Pi potrebuješ stiahnuť a použiť verejne dostupné knižnice počítačového videnia – OpenCV. Ak sa s tým trochu pohráš, môžeš urobiť projekty ako napríklad – spustenie PC po zosnímaní tvojej tváre, zlepšiť autonómnosť robota, ktorý sleduje predvolené farby alebo tvary, až po rátanie počtu osôb v miestnosti.

 

Car puter

Väčšina moderných automobilov už obsahuje rôzne počítače, alebo funkcie na zjednodušenie ovládania auta. Raspberry Pi môže pomôcť ale aj v autách, ktoré ešte tieto vymoženosti nemajú. Nahradením alebo upgradovaním palubného počítača získaš digitálny výpis rýchlosti, času, prehrávanie pesničiek, merania teploty alebo prejdenej vzdialenosti na LCD displej. A celé sa to dá ovládať aj bezdotykovo po pridaní bluetooth modulu.

 

Robotika – auto/quadrocoptéra

Využitie Raspberry Pi v robotike neznamená postaviť armádu terminátorov. Môže naopak poslúžiť ako mozog robotov, ktoré sledujú ciele, hľadajú obete po katastrofách alebo objavujú život na iných planétach. Stačí pridať kontrolér na ovládanie motorov, kameru a základné šasy a máš robota, s ktorým sa dajú robiť rôzne špionážne, vojenské alebo záchranné misie a taktiež aj lietať. Rover na Marse funguje na podobnom princípe, len má zopár drahších snímačov navyše.

vision

foto: digitaltrends.com

 

3D tlač

3D tlačiarne sú ešte stále drahé a nedostupné záležitosti hlavne pre študentov a iných motivovaných ľudí, ktorí si chcú plniť sny a vytlačiť si napríklad kryt na mobil. 3D tlačiareň, ktorá je ovládaná Raspberry Pi nám ponúka dostatočný výkon, nízku cenu materiálov na konštrukciu a jednoduché programovanie voľne dostupným software-om.

Takýchto zaujímavých projektov by sa dalo nájsť ešte mnoho. Raspberry Pi je praktické aj z hľadiska veľkej základne fanúšikov, ktorí stále skúšajú niečo nové a z vlastnej skúsenosti viem, že radi poradia pri každom projekte. Tento malý zázrak stojí len 32€, čo je veľmi nízka suma. Nemyslíš?

Zdroj: digitaltrends.com, reddit.com, youtube.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá