Podhájska má okrem rádioaktívnej vody ďalší problém. Inšpekcia preveruje znečistenie neďalekej rieky

  • Návštevníci kúpaliska Podhájska sa mali kúpať vo vode, ktorá obsahovala rádioaktívne prvky
  • Slovenská inšpekcia životného prostredia vo veci prevádzkovania kúpaliska zistila aj porušenie zákonov
  • Miestni podnikatelia však protestujú. Tvrdia, že zatvorené kúpalisko ohrozuje ich existenciu
  • Premiér SR uviedol, že rozhodnutie o zatvorení kúpaliska je ťažké, no najdôležitejšia je ochrana zdravia ľudí
TASR/ Jaroslav Novák, TASR/Henrich Mišovič
  • Návštevníci kúpaliska Podhájska sa mali kúpať vo vode, ktorá obsahovala rádioaktívne prvky
  • Slovenská inšpekcia životného prostredia vo veci prevádzkovania kúpaliska zistila aj porušenie zákonov
  • Miestni podnikatelia však protestujú. Tvrdia, že zatvorené kúpalisko ohrozuje ich existenciu
  • Premiér SR uviedol, že rozhodnutie o zatvorení kúpaliska je ťažké, no najdôležitejšia je ochrana zdravia ľudí

Pred pár dňami sme ťa informovali o aktuálnych zisteniach Slovenskej inšpekcie životného prostredia a Polície SR. Zistilo sa, že pri prevádzke kúpaliska sa porušovali zákony a zatajovala sa prítomnosť rádioaktívnych prvkov vo vode. Ide o mimoriadne závažnú informáciu, keďže hodnota rádioaktívnych prvkov výrazne prekračuje zdravotné limity. 

V prípade kúpaliska v Podhájskej je najdôležitejšia ochrana zdravia občanov. Uviedol to v stredu na brífingu pred rokovaním vlády premiér Eduard Heger (OĽANO).

Najdôležitejší sú ľudia

Rozhodnutie (o zatvorení termálnych bazénov, pozn. TASR) nie je ľahké. Je to však rozhodnutie na základe parametrov vody. Najdôležitejšie je, aby sme ochránili zdravie občanov. To je primárne kritérium, ktoré musíme brať do úvahy,“ priblížil predseda vlády. Podľa jeho slov „sa hľadajú riešenia“, ako zachovať v prevádzke Podhájsku a s ňou súvisiaci cestovný ruch.

V Podhájskej zatvorili bazén s rádioaktívnou vodou, kúpalisko funguje ďalej. Prevádzkovateľ hovorí o neschopnom štáte

Máme záujem, aby Podhájska mohla fungovať v čo najbežnejšom režime. Ak by sa ukázalo, že sa tam falšovali čísla a že ľudia sa chodili veselo kúpať do rádioaktívnej vody, tak s tým niečo musíme robiť. Budeme pripravení poskytnúť akúkoľvek pomoc tomuto regiónu, pretože si uvedomujeme, že je veľkým zdrojom pracovných miest. Prioritné musí byť zdravie,“ povedal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Vyšetrovanie podvodov okolo geotermálnych vôd na kúpalisku v Podhájskej predbežne odhalilo manipulácie s výsledkami zloženia vody, tvrdí Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Podľa ministerstva sú vo vode z vrtu v Podhájskej prítomné niektoré rádioaktívne prvky v takom rozsahu, ktorý viacnásobne prekračuje zdravotné limity.

Úrad verejného zdravotníctva však ľudí upokojuje. „V súvislosti s medializovanou témou rádioaktívnych prvkov v termálnych vodách si dovoľujeme konštatovať, že ich prítomnosť v termálnych vodách je prirodzená a závisí od geologického podložia, z ktorého sa termálna voda získava. Vzhľadom na to, že prítomnosť rádioaktívnych prvkov sa v termálnej vode predpokladá, v súčasnosti národná ani európska legislatíva nestanovuje kritériá na hodnotenie prítomnosti rádionuklidov v termálnych vodách určených napríklad na kúpanie,“ skonštatovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, informuje TASR.

ÚVZ zároveň uviedol, že v spojitosti s geotermálnou vodou sa informovalo o rádiologických ukazovateľoch, ktoré sú definované pre pitnú vodu, prírodnú minerálnu vodu alebo pramenitú vodu určenú na ľudskú spotrebu. „Tieto rádiologické ukazovatele nie sú definované pre podzemnú geotermálnu vodu. Chceli by sme upokojiť verejnosť a uviesť, že ani v prípade pobytu ľudí v termálnom kúpalisku a náhodného požitia termálnej vody z kúpaliska z uvedeného vrtu sa nepredpokladá ohrozenie ich zdravia,“ uviedla Račková.

Stanovisko ÚVZ potvrdzuje aj Viktor Goliáš z Ústavu geochémie, mineralógie a nerastných zdrojov Karlovej univerzity v Prahe. „Z hľadiska minerálnych vôd, ku ktorým Podhájska určite patrí, je rádioaktivita vnímaná ako pozitívna zložka, ktorá pôsobí liečivo. Panika je určite zbytočná,“ zverejnila vyjadrenie odborníka obec Podhájska, ktorá je prevádzkovateľom kúpaliska.

Starosta žiada o stretnutie s ministrom

Vyhlásenie ministerstva o prítomnosti rádioaktívnych prvkov vo vode malo prísť v deň, keď miestni podnikatelia protestovali proti tomu, že bazény s termálnou vodou zostávajú už rok zatvorené, čo ohrozuje ich existenciu.

Najskôr ministerstvo argumentovalo neukončeným vyšetrovaním, potom tvrdilo, že nemáme potrebné technické zariadenia, teraz prišlo s rádioaktivitou. Od apríla opakovane žiadame o stretnutie s ministrom, doteraz nám nevedeli odpovedať,“ povedal starosta.

Chodíš sa kúpať do Podhájskej?

Podľa zistení Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) kúpalisko Podhájska čerpalo vodu z geotermálneho vrtu a využívalo ju v bazénoch bez platného oprávnenia. Jedno z predložených rozhodnutí o oprávnení čerpať vodu z geotermálneho prameňa bolo pozmenené, jeho platnosť vypršala v roku 1994. Kúpalisko podľa SIŽP vypúšťalo dlhé roky znečistenú vodu z bazénov odpadovými rúrami do miestneho potoka Liska a odtiaľ do rieky Žitava nelegálne.

Ľudia sa kúpu v rádioaktívnej vode a myslia si, že je liečivá. Populárne slovenské kúpalisko čelí škandálu

Inšpektori SIŽP navyše počas preventívnej kontroly na vodnom toku Liska v katastrálnom území Podhájska objavili systém rúr, z ktorých do rieky vytekala ďalšia, hnedo zafarbená odpadová teplá voda. Stotožnenie subjektov zodpovedných za toto ďalšie nelegálne odstraňovanie odpadu je vecou ďalšieho vyšetrovania SIŽP.

MŽP čaká na úplné výsledky vyšetrovania polície, súčasne však vníma, že podvody a dlhoročné nezákonné postupy dosiaľ presne neurčených osôb spôsobili v Podhájskej straty podnikateľom. „Robíme všetko na čo najskoršie zosúladenie využívania geotermálneho vrtu v Podhájskej so zákonmi a vykonáme všetky možné kroky k obnoveniu čerpania termálnych vôd,“ uviedlo ministerstvo.

MŽP a SIŽP sa do konca júla vyjadria aj k zosúladeniu čerpania geotermálnych vôd a odvádzania odpadových vôd so zákonmi či k posúdeniu kapacít geotermálneho vrtu, potvrdilo ministerstvo.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK