Podvodníci si trúfli na známu slovenskú firmu: V deepfake videohovore sa vydávali za šéfa

  • Deepfake videá napodobňujúce reálnych ľudí čoraz viac zahlcujú internet
  • Obeťou takéhoto podvodu sa takmer stala aj známa slovenská značka GymBeam
dalibor cicman
Deepfake videohovor s imitáciou človeka, Reprofoto: Linkedin/Dalibor Cicman, Unsplash/Chris Montgomery
  • Deepfake videá napodobňujúce reálnych ľudí čoraz viac zahlcujú internet
  • Obeťou takéhoto podvodu sa takmer stala aj známa slovenská značka GymBeam

Na začiatku ti príde pozvánka na videohovor od známeho, kolegu či šéfa. Teda aspoň zdanlivo. Vo videohovore vidíš známu tvár, ktorá zrazu začne žiadať citlivé údaje. To nie je zápletka zo sci-fi filmu, ale reálna situácia, ktorá sa nedávno stala známemu Slovákovi. Riaditeľ firmy GymBeam sa takmer stal obeťou sofistikovaného deepfake podvodu.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) už varoval verejnosť pred narastajúcim fenoménom deepfake videí, píše TASR. Môžu totiž vytvárať falošný obraz a hlas známych osobností.

Deepfake videá môžu slúžiť na diskreditáciu významných osobností, ovplyvňovanie verejnej mienky a podvodné aktivity. Úrad radí ľuďom overovať informácie z rôznych, najmä oficiálnych zdrojov, a nezaoberať sa automaticky tým, čo vidia a počujú na internete.

Obeťou takéhoto podvodu sa stali aj členovia tímu najpopulárnejšej slovenskej značky GymBeam vrátane samotného riaditeľa firmy, ktorý o tom informoval na sociálnej sieti. 

Čo sú to deepfake videá

Skôr, ako ti priblížime konkrétny príbeh, vysvetlíme si, čo to tie deepfake videá vlastne sú. Tieto videá sa vyznačujú schopnosťou verne napodobňovať výzor a hlas známych osobností, čím môžu klamlivo šíriť falošné informácie a odkazy. Fenomén deepfake videí získava na relevancii a môže mať vážne dôsledky pre verejnú mienku a dôveru v médiá.

Deepfake videá podvodníci využívajú s rôznymi zámermi, od diskreditácie významných osobností po šírenie manipulatívnych odkazov.

Národný bezpečnostný úrad zdôrazňuje, že vo výpovediach na týchto videách sa môžu objavovať emocionálne náznaky, ktoré majú vyvolať silnú reakciu divákov. Tieto reakcie môžu následne ovplyvniť verejnú mienku a rozhodnutia voličov, čím je demokratický proces ohrozený.

Aby sa ľudia chránili pred nebezpečenstvami spojenými s deepfake videami, NBÚ poskytuje odporúčania, ako rozpoznať pravdivé videá od falzifikátov. Prítomnosť nezvyčajných pohybov tela a mimiky, neprirodzený hlas, zvláštna výslovnosť a nesúlad medzi rečou a pohybom sú znaky, na ktoré by mali byť diváci pozorní.

Aj malé odchýlky vo farbe pokožky alebo odlišnosti v osvetlení môžu naznačovať prítomnosť deepfake technológie.

Získavanie informácií o účtoch firmy

Zakladateľ obľúbenej slovenskej značky GymBeam Dalibor Cicman sa na svojej sociálnej sieti podelil o to, ako sa s kolegom takmer stali obeťami práve deepfake videohovoru.

Tento týždeň sa v tíme GymBeam značky odohrala bizarná situácia. Príbeh začal záhadnou správou, ktorá dorazila jednému z kolegov Dalibora Cicmana.

Na WhatsApp Daliborovmu kolegovi napísal účet, ktorý na prvý pohľad pripomínal zvláštnym spôsobom samotného Dalibora. Správa obsahovala žiadosť o okamžitý kontakt aj s linkom na platformu Teams.

Po otvorení tohto odkazu sa kolega ocitol vo videohovore na Teams. Avšak na druhej strane videohovoru nebol skutočný Dalibor Cicman, CEO značky GymBeam, ale jeho presná deepfake kópia. Táto virtuálna replika pripojila aj ďalšieho účastníka hovoru, ktorú predstavila ako externého právnika.

Kópia Dalibora Cicmana sa zaujímala o zostatky na firemných bankových účtoch. Počas rozhovoru „kópia“ zakladateľa značky tvrdila, že je momentálne na dvojtýždňovej pracovnej ceste mimo kancelárie.

Zhodou náhod sa ale Dalibor s kolegom v ten istý deň osobne stretol v kancelárii. Dokonca si písali aj na firemnom Slacku, kde kolegovi oznámil, že ho do žiadneho Teams videohovoru nepripájal, vďaka čomu rýchlo odhalili, že ide o podvod.

Podľa Dalibora Cicmana je zaujímavé, že pri všetkých mesačných pokusoch o podvody, ako sú falošné faktúry alebo zmeny čísel na bankových účtoch, tentoraz prišiel útok vo forme fake videohovoru.

Ako sa brániť

Dôležitou časťou boja proti dezinformáciám je overovanie informácií z viacerých zdrojov, najmä oficiálnych, a opatrné zaobchádzanie s informáciami z online priestoru.

V dobe, keď technologické nástroje na manipuláciu s obsahom stále napredujú, treba verejnosť informovať, aby bola kritická voči informáciám, ktoré konzumuje.

Zdroje: TASR, Linkedin

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá