Na scénu sa vracia obľúbený slovenský projekt, ktorý „zarezal“ príchod novej vlády

  • Od začiatku decembra 2023 je stránka neaktívna
  • Teraz však Hoaxy a podvody hlásia svoj návrat
Ilustračný obrázok, Unsplash/Ehimetalor Akhere Unuabona, John Schnobrich
  • Od začiatku decembra 2023 je stránka neaktívna
  • Teraz však Hoaxy a podvody hlásia svoj návrat

Po parlamentných voľbách v Slovenskej republike došlo na základe politických rozhodnutí k zníženiu aktívnych iniciatív v oblasti strategickej komunikácie v celej štátnej správe.

Jedno z týchto opatrení zahŕňalo zastavenie prevádzky facebookovej stránky s názvom „Hoaxy a podvody – Polícia SR“, ktorá pôsobila v rámci Policajného zboru od roku 2018 a s viac ako 150 000 sledovateľmi bola najpopulárnejším projektom v regióne Strednej Európy zameraným na boj proti šíreniu nepravdivých informácií.

Od začiatku decembra 2023 je stránka neaktívna, hoci počas svojej existencie získala opakované ocenenia od súkromného sektora, získala rešpekt domácich aj zahraničných bezpečnostných zložiek a v roku 2022 odhalila informačnú operáciu Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku s názvom „cintorín Ladomirová“.

Hoaxy a podvody sú online

Po zásahu do stratégie komunikácie Policajného zboru sa zakladateľ jeho sociálnych sietí David Púchovský rozhodol ukončiť svoje zamestnanie.

Po niekoľkých týždňoch príprav spúšťa projekt „Hoaxy a podvody“, ktorý bude pokračovať v rovnakej aktivite, akú vykonával počas svojho pôsobenia v polícii. Púchovský aktuálne pôsobí ako poslanecký asistent Jaroslava Spišiaka (PS). Ďalšie informácie nájdete na jeho stránkach na Facebooku, Instagrame a na webe.

„Slovensko je podľa viacerých hodnotení krajinou v Európskej únii, kde obyvatelia najviac veria nepravdivým správam. Podľa nedávnej správy Svetového ekonomického fóra predstavujú dezinformácie najväčšie riziko pre globálnu stabilitu v najbližších dvoch rokoch. Strategická komunikácia je dnes dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Predstavuje obranu krajiny pred neviditeľným nepriateľom, označovaným ako hybridné hrozby. Ak štátna správa nedokáže tento úkol plniť, občania, ktorým záleží na budúcnosti Slovenska, musia prevziať iniciatívu,“ uviedol Púchovský.

Na Facebooku a Instagrame bude projekt:

• vysvetľovať masovo šírené dezinformácie a manipulácie,
• opisovať pôsobenie informačných operácií a hybridných hrozieb,
• proaktívne publikovať edukatívne a preventívne kampane,
• komunikovať s verejnosťou a zbierať od nej tipy na dennej báze,
• a upozorňovať na online podvody.

Pri vysvetľovaní odborných dezinformácií bude projekt spolupracovať s odborníkmi v príslušnom odvetví so zameraním na objektívnosť, faktickosť a apolitickosť.

Projekt má za cieľ stať sa komunikačným pilierom strategickej komunikácie v Slovenskej republike a v budúcnosti plánuje rozšíriť svoje aktivity o vydávanie vlastných publikácií, vytváranie podcastov a organizovanie prednášok v školských zariadeniach a domovoch pre seniorov.

Vzhľadom na svoj občiansky charakter bude jeho prvotná fáza financovaná prostredníctvom fundraisingovej platformy Donio.sk. Neskôr budú zvážené príspevky z grantov a ďalšie transparentné, apolitické finančné programy.

5 princípov

Pri svojej činnosti sa „Hoaxy a podvody“ budú riadiť piatimi princípmi „ORAVA“:

  1. ODBORNOSŤ – Vysvetľovanie falošných správ bude založené na odborných stanoviskách, nie na názoroch správcov.
  2. REŠPEKT – Akékoľvek slušné názory budú rešpektované, pričom nebude existovať cenzúra slobody slova.
  3. AKTIVIZMUS – Projekt bude vytvorený na základe občianskeho aktivizmu ľudí bez iných skrytých úmyslov.
  4. VLASTENECTVO – Pôsobenie projektu bude zakorenené v skutočnom vlastenectve.
  5. APOLITICKOSŤ – Projekt nikdy nebude nástrojom politického boja, nebudú v ňom menované aktívne politicky exponované osoby alebo politické strany.

Tím „Hoaxov a podvodov“ stále buduje svoje zloženie. Osoby s záujmom o pridanie sa do tímu môžu využiť súkromné správy účtu na Facebooku alebo Instagrame.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá