Podvodníci Slovákov obrali o tisíce eur: Z „dvojizbáku na Nivách za 400“ sa vykľul podvod

  • Prenajímajú fiktívne byty
  • Dvaja Slováci nám prerozprávali svoj príbeh
  • Takto pripravili podvodníci Miu s Martinom o stovky eur
podvodníci s bytmi, peniaze
Ilustračná fotografia, Reprofoto: Facebook Marketplace, Pixabay/Mabel Amber, who will one day
  • Prenajímajú fiktívne byty
  • Dvaja Slováci nám prerozprávali svoj príbeh
  • Takto pripravili podvodníci Miu s Martinom o stovky eur

Byty v hlavnom meste idú doslova na dračku. Veď si len spomeň, na koľko inzerátov si musel/a reagovať, aby si sa vôbec dostal či dostala na obhliadku? Dopyt je naozaj vysoký, čo sa okrem premrštených cien odrazilo aj na podvodných praktikách.

Množstvo bytov nenájdeš len na inzertných portáloch. Naoko výhodné ponuky sa čoraz častejšie objavujú práve na facebookovom Marketplace. Tento inzertný facebookový priestor však nevyužívajú len seriózni vlastníci nehnuteľností. Vytvára totiž bezpečné prostredie aj pre podvodníkov.

Práve tým totiž doslova sadajú na lep záujemcovia, ktorých si získajú fotkami bytov s luxusným zariadením, v centre a dokonca za veľmi príťažlivé ceny. Veď kto by v dnešnej dobe nesiahol po dvojizbáku pri Nivách za 400 eur? Nenechajte sa však oklamať. Tieto nehnuteľnosti často totiž ani neexistujú.

Market place
zdroj: FB/Market place

Svoje o tom vie aj Mia a Martin, ktorí praktikám internetových podvodníkov naleteli. Obaja sa potrebovali narýchlo odsťahovať a z núdze na trhu ich ako väčšinu Slovákov už doslova prepadla zúfalosť. Páchateľom na druhej strane klávesnice zaplatili takzvaný „rezervačný poplatok“. A ako to dopadlo? Podvodník sa odmlčal a byt ani svoje peniaze už viac nevideli.

Takzvaný „modus operandi“ facebookových podvodníkov je teda jasný – zarobiť. A to sa im podarilo nielen v prípade Mie a Martina. Okresné riaditeľstvo policajného zboru Bratislava totiž eviduje až 10 trestných oznámení. Podali ich oklamaní ľudia, ktorých „majitelia“ fiktívnych bytov dokopy okradli takmer o 10-tisíc eur.

Ak sa už viac nechceš v inzertnom priestore cítiť úplne bezbranne, tak nasledovné riadky čítaj pozorne. Startitup prináša osobné skúsenosti oklamaných ľudí, ich postup po tom, ako sa dozvedeli, že sa stali obeťou podvodu, ale aj návod, ako rozoznať fikciu od reality. Špecialista na sociálne siete nad nezodpovednou Metou zalamuje rukami.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá