Pokuta 500 eur za ležanie či bosé nohy: Obľúbené prímorské letovisko Slovákov zavádza bizarné pravidlá

  • Letovisko Portofino sa bráni turistickému chaosu
  • Vyhláška zakazuje tieto činnosti
Taliansko, ľudia v mori
  • Letovisko Portofino sa bráni turistickému chaosu
  • Vyhláška zakazuje tieto činnosti
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Letná sezóna je v plnom prúde a európske pobrežia sa opäť plnia turistami z celého sveta. Tisíce dovolenkárov mieria do slnečného Talianska, aby si vychutnali atmosféru malebných mestečiek, tyrkysové more a výbornú kuchyňu.

No zatiaľ čo mnohí túžia po voľnosti a oddychu, niektoré destinácie začínajú nastavovať jasné hranice, a to pomerne prísnym spôsobom.

Príkladom je aj talianske mestečko Portofino, známe ako perla ligúrskej riviéry, ktoré prijalo sériu prísnych opatrení zameraných na reguláciu správania návštevníkov. Vyhláška podpísaná starostom Matteom Viacavom vstúpila do platnosti začiatkom letnej sezóny a bude platiť až do 30. septembra, informuje taliansky portál Corriere.

V snahe ochrániť „pokoj a oddych miestnych obyvateľov i turistov“ obec zakázala viacero bežných, no podľa samosprávy nevhodných aktivít. Medzi najviac diskutované zákazy patrí chodenie naboso, prechádzanie sa po uliciach bez trička, ležania či sedenie na zemi, na múrikoch alebo lavičkách mimo určených zón.

Zakázané je aj popíjanie alkoholu na verejnosti, výnimku majú iba reštaurácie a bary, ako aj špeciálne vyhradené priestory. Trestom za porušenie vyhlášky je pokuta od 25 do 500 eur, informuje nemecký portál Bild

„Nie je to trest, ale prejav rešpektu k mestu, jeho obyvateľom a návštevníkom,“ uviedol ďalej starosta Viacava pre talianske médiá. Portofino patrí medzi najluxusnejšie destinácie v krajine a samospráva tvrdí, že pravidlá majú zabezpečiť, aby si miesto zachovalo svoj výnimočný charakter.

Stopku dostali aj bosé nohy 

Vyhláška sa zameriava najmä na správanie, ktoré môže podľa radnice znižovať kultúrnu a estetickú úroveň obce. Zakazuje aj „žobranie akéhokoľvek druhu“, či už otravné alebo nenápadné, najmä v centre mesta, pri kostoloch, na parkoviskách a v prístave Umberto I.

Rovnako je zakázané „posedávanie na verejnosti s potravinami či akýmikoľvek predmetmi“, čo znamená zákaz piknikov, posedávania s občerstvením alebo prenášania objemnej batožiny, ktorá by mohla pôsobiť rušivo.

Obmedzenia sa týkajú aj zvukového smogu. Po polnoci platí zákaz akýchkoľvek hlasných zvukových emisií. Turisti sa teda musia správať tichšie než býva zvykom v iných prímorských letoviskách.

Toto prísne nariadenie je reakciou na narastajúci tlak, ktorý na mesto vytvára obrovský počet návštevníkov. Kým v Portofine žije len okolo 400 stálych obyvateľov, počas letnej sezóny sem denne zavíta až 100-tisíc turistov, píše TN Nova. Miestni sa sťažujú na hlučnosť, odpadky, nevhodné oblečenie a neúctivé správanie.

Opatrenia majú chrániť imidž a kultúru mesta

Podľa oficiálneho dokumentu má vyhláška za cieľ „ochranu jedinečnosti územia“, ktoré je známe svojím kultúrnym, turistickým a rezidenčným významom. Ako sa uvádza v texte nariadenia, „určité správanie predstavuje objektívne kritérium negatívneho hodnotenia kvality života v meste, čo má následne dopad na jeho obraz a turistickú ponuku“.

Zákazy preto platia pre celé centrum Portofina vrátane známej ikonickej piazzetty, kde kotvia luxusné jachty a kde sa pohybujú celebrity z celého sveta. Vyhláška sa vzťahuje aj na všetky verejné priestory, ulice, parky, záhrady, chodníky a iné miesta, ktoré sú často okupované turistami.

Obmedzenia sa netýkajú len estetiky, ale aj sociálnych aspektov. Žobranie je podľa mesta považované za správanie, ktoré „narušuje tradičné spoločenské a obchodné vzťahy, ktoré sú základom identity Portofina“. Vyhláška tak jasne odkazuje na to, že cieľom je nielen regulácia verejného poriadku, ale aj zachovanie určitej sociálnej exkluzivity.

Prísnejšie pravidlá prijímajú aj ďalšie mestá

Portofino nie je jediným talianskym mestom, ktoré pristúpilo k sprísneniu pravidiel pre návštevníkov. V nedávnej minulosti prijalo podobné opatrenia napríklad aj prístavné mestečko Diano Marina. Jeho starosta Cristiano Za Garibaldi povedal, že „nejde o trest, ale o gesto rešpektu“.

Rovnaký trend možno sledovať aj v ďalších známych destináciách. V Ríme je zakázané kúpanie sa v fontánach, vo Florencii sa nesmie konzumovať jedlo na schodoch historických budov a v Benátkach je nelegálne piknikovať na mostoch a v blízkosti pamiatok. Mesto Capri zakázalo dokonca nosenie hlučnej obuvi, ako sú napríklad dreváky, ktoré podľa miestnych rušia pokoj obyvateľov.

Aj mimo Talianska sa niektoré letoviská rozhodli konať. Napríklad chorvátske mestá Dubrovník a Split ukladali pokuty za prechádzanie sa bez trička, zatiaľ čo niektoré grécke ostrovy zakázali tzv. „pub crawls“, teda organizované alkoholické túry po baroch.

Portofino však svojím rozsahom zákazov patrí medzi najprísnejšie samosprávy v Európe, a to najmä preto, že mnohé aktivity považované za bežné, ako je sedenie na zemi či chodenie v plavkách, ťa môže stáť pokutu až do výšky 500 eur.

Ochrana statusu, ale aj pokoja 

Portofino si dalo za cieľ chrániť svoj výnimočný status a zachovať atmosféru luxusu a pokoja. Zavedené pravidlá sa môžu zdať prísne, no podľa miestnej radnice sú nevyhnutné pre udržanie kvality života a turistickej atraktivity.

V čase, keď je masový turizmus čoraz väčšou výzvou pre menšie komunity, sa talianske prístavné mestečko rozhodlo prevziať kontrolu. A ako ukazujú podobné príklady z iných destinácií, tento trend sa môže v budúcnosti len zintenzívniť.

Čítaj viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: tn nova, corriere.it, bild.de

Najnovšie videá

Trendové videá