Popradčan umýval okná na najvyšších budovách Londýna: Ak si šikovný, mesačne zarobíš aj 3 000 eur

  • Pavol si nevie predstaviť, že by musel sedieť v kancelárii a dlhé hodiny pracovať za počítačom
  • Preto si vybral prácu, ktorá je plná adrenalínu a výšok
vertical
Vertical Service
  • Pavol si nevie predstaviť, že by musel sedieť v kancelárii a dlhé hodiny pracovať za počítačom
  • Preto si vybral prácu, ktorá je plná adrenalínu a výšok

Pavol Kožuch je 42-ročný Popradčan, ktorý sa už 18 rokov živí umývaním okien v extrémnych výškach. Kým sa dostal k tomuto povolaniu, prešiel si naozaj rôznorodou cestou. Po skončení školy sa ako vyučený tlačiar pohyboval v tlačiarenskom biznise. Následne sa stal barmanom a nakoniec recepčným. Ani jedna z týchto profesií ho nenadchla a nevyhovovali mu ani z finančného hľadiska. Ako to už na Slovensku býva, pobalil si pár vecí a vyrazil za prácou do zahraničia, konkrétne Veľkej Británie.

zdroj: Vertical Service

Priamo v Londýne začínal v kuchyni ako umývač riadu. Začiatky boli podľa jeho slov náročné, odrazu sa ocitol v neznámej krajine, pracoval množstvo hodín za pomerne málo peňazí. „Šťastnou náhodou som v Londýne stretol bývalého spolužiaka, ktorý pracoval vo firme na umývanie okien, v ktorej veľmi dobre platili. Nikdy by mi nenapadlo, že taká profesia vôbec existuje, ale chcel som odísť z kuchyne. Finančne ponúkali raz taký veľký plat, tak som sa to rozhodol skúsiť,“ povedal Pavol pre Startitup.

Celkom náhodou sa tak z kuchyne dostal priamo do firmy špecializovanej na výškové umývanie okien. „Naučiť sa umývať okná bolo jednoduché a trvalo to pár dní, potom prišlo to, čo som najskôr pri tejto pozícii až tak nebral do úvahy. Boli to výšky.“

zdroj: Vertical Service

„Začali sme pracovať najprv na lávkach alebo takých plošinách na výškových budovách. Firma mi zariadila všetky potrebné kurzy, papiere a preukazy. Bola to zaujímavá práca za dobré peniaze a navyše tam bol priestor na vývoj. Bavilo ma to lebo som predtým nikdy nič také nerobil. Všetky vysoké budovy boli v centre Londýna a ten výhľad bol fascinujúci.“ 

Objasňuje, že v tom čase stále pozoroval kolegov, ktorí denne pracovali zavesení na lanách a priznáva, že ho to veľmi fascinovalo. Rozhodol sa to vyskúšať, zapísal sa na kurz, na ktorom sa naučil ako bezpečne umývať okná zavesený na lane. Pavol to ani neplánoval, no na tomto poste nakoniec strávil celých osem rokov.

zdroj: Vertical Service

„Po čase mi začala chýbať rodina a mesto, založil som si preto vlastnú spoločnosť a rozhodol sa vrátiť domov. Doma nebolo jednoduché sa uchytiť, snažil som sa nájsť si prácu ale finančné ohodnotenie bolo mizerné, a tak som sa rozhodol kontaktovať spomínaného spolužiaka, ktorého som stretol v Londýne. Ten sa medzičasom vrátil a otvoril firmu v Bratislave a začal som u neho pracovať ako živnostník.“

Neskôr, keď Pavol získal prehľad ako tento biznis funguje aj u nás na Slovensku, rozhodol sa otvoriť si vlastnú firmu Vertical Service.

Slušný zárobok

To, koľko si vie zarobiť šikovný výškový umývač okien za jeden mesiac je podľa Pavla veľmi individuálne. „Menej šikovný pracovník si zarobí okolo tých 12 eur na hodinu a šikovný 20 eur až 25 eur na hodinu. Ak človek v sezóne naozaj chce, vie si zarobiť okolo 3 000 eur,“ objasňuje.

zdroj: Vertical Service

Všetko podľa Pavla závisí od počasia a podmienok, ak treba, vo výnimočných prípadoch sa robí aj 12 hodín, no štandardom je klasických 8 hodín. Výšky zákaziek sa podľa neho pohybujú od 50 eur až po 10 000 eur. Všetky väčšie zákazky nad 10 000 eur sa podľa podnikateľa realizujú prostredníctvom subdodávateľa – bratislavskej firmy, ktorú vlastní Pavlov kamarát.

Pavol tvrdí, že nie je typ človeka, ktorý by mohol pracovať na bežnej pracovnej pozícii. „Veľakrát, keď sme umývali administratívne budovy, som bol rád, že som na tej druhej strane okna.“

zdroj: Vertical Service

Ak by si si chcel takúto prácu vyskúšať, Pavol objasňuje, že musíš mať v prvom rade zodpovednosť, no taktiež aj horolezecký kurz. „Človek musí byť hlavne v dobrej psychickej aj fyzickej kondícii. Niekedy treba ísť plne naložený po schodoch a ťahať laná. Aj keď niekto robí túto prácu roky, stále musí byť pozorný ako na začiatku.“

Podľa Pavla platí, že základom je zodpovedný prístup k práci a chuť pracovať, na iných aspektoch sa dá pracovať, robiť si napríklad kurzy. Samozrejme treba povedať, že nejde o prácu, ktorá by bola pre každého. Zároveň objasňuje, že aj keď by nerád hádzal mladých Slovákov do jedného vreca, tvrdí, že nemajú chuť manuálne pracovať a často im chýbajú dôležité pracovné návyky.

zdroj: Vertical Service

Zaujímavosťou je, že nejde o jedinú Pavlovu prácu. Nakoľko pochádza spod Tatier, stará sa aj o požičovňu lyží na tamojšom malom lyžiarskom stredisku. Dôvodom je skutočnosť, že takéto umývanie okien sa nedá robiť celoročne.

V Bratislave sa podľa jeho skúseností dá robiť len od marca do novembra. „Nájsť zákazku tiež nie je jednoduché, takže jar je taká pohodová, leto je extrémne, to neviete kam skôr. Robíme tak 8-9 mesiacov v roku.“

Navyše sám priznáva, že túto prácu nebude zrejme môcť robiť celý život a to najmä z fyzického hľadiska, no bol by rád, ak by sa jeho firma rozrástla a ďalej pokračoval so svojim tímom v práci.

Zdroj: Vertical Service

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech