Popradčania vyčistili kvetinový park. Našli tu desiatky vriec odpadu

  • Dohromady dobrovoľníci vyzbierali približne 30 vriec odpadu
  • Neporiadok sa tu hromadí aj z toho dôvodu, že v celom parku niet jediného koša
pac
Pixabay (ilustračná foto)
  • Dohromady dobrovoľníci vyzbierali približne 30 vriec odpadu
  • Neporiadok sa tu hromadí aj z toho dôvodu, že v celom parku niet jediného koša

Skupinka Popradčanov v sobotu doobeda opäť po roku upratovala park v mestskej časti Kvetnica. Na sociálnej sieti brigádu po druhýkrát zorganizoval Kvetničan Marek Nemec spolu s novinárom Rasťom Ovšonkom. Tento rok sa do zbierania odpadkov zapojilo približne 30 ľudí, informovala o tom TASR.

„Môžem povedať, že odpadkov bolo o trochu viac ako vlani, aj ľudí prišlo viac. Ale to nie je náš zámer, že čím viac, tým lepšie. Skrátka išlo nám o to, aby sa tá Kvetnica upratala, lebo nemá svojho pána. Chodia tu rodiny s deťmi, ktoré keď vystúpia z auta, ako prvé vidia kopec neporiadku,“ zdôraznil Ovšonka. Dodal, že o tento park sa roky nikto nestará a pozemky nie sú vo vlastníctve mesta.

Medzi odpadkami prevažoval tzv. bežný turistický odpad, teda servítky, plastové fľaše a obaly od potravín. Našli sa však aj kuriozity, napr. pneumatika pod autobusovou zastávkou, gumená podložka do auta či sedačka.

„Niekto si chcel zrejme v parku urobiť pohodlie, tak si so sebou priniesol aj kreslo, ale už ho tu aj nechal,“ povedal s úsmevom jeden z iniciátorov brigády.

Niektoré odpadky už boli zarastené trávou a teda ich vyhodili ľudia už dávnejšie, iné odhodili do prírody len nedávno. Dôvodom znečistenia je aj absencia košov.

„To ale neznamená, že odpadky hodíme do prírody. Našou výzvou je – keď si ľudia odpadky so sebou prinesú, tak nech si ich so sebou aj vezmú späť,“ zdôraznil Nemec, ktorého ako Kvetničana teší, že ľuďom aj z iných mestských častí na tomto parku záleží a prišli pomôcť.

Brigády sa zúčastnili najmä rodiny aj so svojom deťmi, práve títo ľudia totiž na Kvetnici trávia najviac času. Ruku k dielu pridal aj 8-ročný Popradčan Patrik. „Na stromoch bolo veľmi veľa plastových vreciek a nepáčilo sa mi to. Ja veci do prírody neodhadzujem a nemali by to robiť ani ostatní. Škodí to prírode, také jedno vrecko sa rozkladá v prírode aj sto rokov,“ upozornil Patrik.

Niektorých brigádnikov prekvapilo množstvo odpadu okolo cesty, z čoho vyplýva, že aj pre šoférov bolo pohodlnejšie vyhodiť plechovky či fľaše z okna rovno do prírody.

„Nemali by sme nechávať neporiadok okolo seba, mňa osobne fascinovalo, že mamičky sú ochotné prejsť od chodníka 15 metrov, aby plienku odhodili pod stromček,“ dodala Tina Penxová.

Chystá sa aj veľké upratovanie Trnavy

Naša krajina, podľa najaktuálnejších štatistík z roku 2016 podľa Eurostatu, vytvorila 1,890 milióna ton komunálneho odpadu. To je o 106-tisíc ton viac ako v roku 2015. V prepočte na osobu to vychádza 348 kg, čo je paradoxne jedna z najnižších úrovní v Únii. Menej odpadu na počet obyvateľov vyprodukovalo len Česko, Poľsko a Rumunsko. Maďarsko vyrobilo v rámci Vyšehradskej skupiny najviac odpadu na osobu a to 379 kilogramov.

Spoločne robíme poriadok v Trnave a na celom Slovensku už budúci týždeň, 12. a 13. apríla. Zapojte sa aj vy 🙌 #upracmesiitrnavuUrobme predveľkonočné poriadky aj na Upracme si Trnavu 2019 spolu s našimi poslancami a zamestnancami. Pozýva aj Marcel Krajčo 😉

Gepostet von Mesto Trnava am Freitag, 5. April 2019

To, že na Slovensku je množstvo inciatívnych ľudí, ktorí sa neboja zašpiniť si ruky a chcú našu krajinu odbremeniť od masy odpadu  dokazujú aj stovky fotiek zachytávajúcich proces čistenia slovenskej prírody. Najnovšie sa veľké celomestské upratovanie chystá v meste Trnava. Zapojíš sa aj ty?

zdroj: TASREurostat, Mesto Trnava

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech