Posledné 2 dni PREMIUM ZDARMA: Vyhýbam sa olejom zo semien, sú náznaky, že spôsobujú zápaly, radí biohacker

  • Máš už len 2 dni na využitie možnosti PREMIUM na mesiac ZADARMO
  • Zabezpečí ti prístup k stovkám exkluzívnych článkov
  • Aj k tým vysoko obľúbeným o biohackingu
deň2
Posledné 2 dni môžeš získať predplatné zadarmo, Startitup/Zdenka Štavinová
  • Máš už len 2 dni na využitie možnosti PREMIUM na mesiac ZADARMO
  • Zabezpečí ti prístup k stovkám exkluzívnych článkov
  • Aj k tým vysoko obľúbeným o biohackingu

Rozhodli sme sa dať ti darček ešte pred Vianocami. Vyzdvihnúť si ho môžeš do konca roka. Máš. posledné 2 dni na to, aby si získal prístup k PREMIUM obsahu Startitup úplne zadarmo. 

Otvoríme ti stovky článkov aj obľúbené relácie Z politiky, Na stope, Strýc Food a mnoho ďalších. Rovnako môžeš aktuálne získať prístup nielen k Startitup PREMIUM obsahu, ale v rámci celej našej „rodiny“, a teda na portáloch Emefka, Odzadu či Fontech.

Medzi najobľúbenejšie články Slovákov na našom webe partia tie o biohackingu, preto sa na ne s nami poď pozrieť.

Juraj Bednár je známy v svete IT, ale aj v svete zdravia. Venuje sa totiž biohackingu a často pri svojich experimentoch kontruje samotnej vede.

„Na rozdiel od súčasnej vedy, veľmi často založenej na korelačných štúdiách na malých vzorkách, biohacking pracuje so vzorkou N=1,“ vysvetľuje úplné základy.

„Čo funguje mne alebo vám, bude, pravdepodobne, fungovať inak, dokonca to môže byť v úplnom rozpore so súčasnou vedou. Aj keď väčšine ľudí (veľké N) prospieva niečo, mne to môže škodiť. Biohacker začína rozumieť sebe na základe experimentov so svojím vnútorným komplexným systémom. To, aké experimenty skúšať, môže vychádzať z vedy, vrátane korelačných štúdií. Potom z tradícií alebo len z čistého nápadu ‚poďme skúsiť, čo toto urobí‘. Samozrejme, prvým krokom je vyhodnotiť riziko — piť Savo nie je dobrý experiment.“

Chce sa dožiť až 128 rokov a užíva iba jediný doplnok stravy

Juraj začal hackovať svoje telo tým, že prestal jesť lepok a už sa k nemu nikdy nevrátil. Okrem toho sa však vyhýba viacerým potravinám. Napríklad olejom zo semiačok, ktoré sú aktuálne veľmi populárne. Podľa viacerých pozorovaní totiž existuje možnosť, že vedia spôsobiť zápal. „Keďže je to potravina, ktorá pred sto rokmi neexistovala, určite nie je pre náš život nevyhnutná.“

Aký jediný doplnok stravy využíva a ako sa chce dožiť neuveriteľných 128 rokov, sa dozvieš v článku nižšie.

Maximálne výsledky s minimálnym úsilím

Okrem metabolickej flexibility a stravovania je však hacking vlastného tela spojený aj s jeho vizážou. Respektíve je v mnohých prípadoch práve udržiavanie tela a športovanie spojené so zdravím. Veď to poznáš, „v zdravom tele zdravý duch“. Dave Asprey, známy aj ako „otec biohackingu“, zasvätil svoj život hľadaniu techník a prístupov, ktoré by mu umožnili dosiahnuť výrazné zlepšenie fyzického, mentálneho aj duševného zdravia. Poradí ti,  ako sa udržať fit po všetkých stránkach.

Asprey tvrdí, že každá bunka v našom tele je naprogramovaná, aby spotrebovala minimum energie. Táto hypotéza zároveň vysvetľuje, prečo nefungujú drastické diéty. Je niekoľko krokov, ktoré ak dodržíš, uvidíš výsledky tvojich pokusov na samom sebe už za mesiac.

Vytvor si stravovací plán a odstráň antinutrienty. Ide o prírodné aj umelo vytvorené chemické látky, ktoré narušujú vstrebávanie živín a minerálov z potravy. Radíme medzi ne kyselinu fytovú, chemikálie z veľkochovov kuracieho mäsa a podobne.

Nenechaj sa oklamať proprioreceptormi. Sú to senzory polohy a pohybu. Slúžia na ochranu pred nadmerným zaťažením, často nás pre samých seba vykreslia ako menej schopných, než v skutočnosti sme. Zameraj sa preto na „rýchlu únavu väčšími váhami“.

Sprav zo seba výhodnejšiu elektráreň. Na dosiahnutie vyššej úrovne energie si náš „MeatOS“ musí myslieť, že prežívame určitý stupeň záťaže. Naše bunky následne zrýchlia proces mitogenézy, ktorá súvisí s tvorbou mitochondrií, teda „elektrární“ našich buniek.

Hackni svoj mozog – Môžeš si vybrať medzi domácimi prístrojmi na neurofeedback založenými na EEG, ktoré monitorujú mozgovú aktivitu. Možnosťou je ale aj priame „hackovanie“ nervov, ako je napríklad blúdivý nerv, ktorý je zodpovedný za reakciu „bojuj alebo uteč“. Pozor, „hra“ s nervami predstavuje taktiež značné riziko, preto nevyhnutne takého zariadenia a postupy konzultuj s odborníkom na základe tvojho aktuálneho zdravotného stavu a anamnéz.

To, ako postupovať pri všetkých spomenutých bodoch, sa dozvieš priamo v článku.

Dokážu meniť DNA

A ak máš pocit, že tvoja snaha o zmenu a hacknutie vlastného tela nefunguje, možno ťa poteší, že vedci už dokážu meniť DNA. Alebo vydesí. To už je na tebe. Genetické inžinierstvo ľudstvu otvára dvere k možnostiam, aké sme doposiaľ videli iba v komiksoch či sci-fi príbehoch. V rozhovore so špičkovým genetikom Jozefom Géczom, pôsobiacim už takmer 30 rokov v austrálskom Adelaide, sme sa rozprávali o tom, ako úpravy genómu ovplyvnia evolúciu ľudstva, ale aj aké hrozby by to so sebou mohlo priniesť.

V rozhovore zistíš, či si budú môcť vybrať rodičia farbu očí a fyzické charakteristiky pre svoje budúce deti, ale aj to, aké rozpory prináša morálny aspekt veci.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá