Posledného samca nosorožca bieleho na planéte môžeme zachrániť pomocou Tinderu

  • Vedenie keňskej rezervácie zriadilo nosorožcovi účet na Tindri
  • Zbierajú peniaze na záchranu tohto druhu
  • Ak zomrie, ľudstvo bude mať na svedomí vyhubenie ďalšieho druhu
su
Flickr
  • Vedenie keňskej rezervácie zriadilo nosorožcovi účet na Tindri
  • Zbierajú peniaze na záchranu tohto druhu
  • Ak zomrie, ľudstvo bude mať na svedomí vyhubenie ďalšieho druhu

Nosorožci sú jedným z najohrozenejších druhov na svete. Pytliaci si ich obľúbili kvôli ich rohom, ktorých cena sa na čiernom trhu pohybuje okolo 130-tisíc dolárov za kilogram. Ide o jednu z najdrahších surovín na svete a ešte aj dnes mnoho ľudí verí, že výrobky z namletých rohov nosorožca posilňujú mužnosť.

To má za následok rapídne znižovanie ich stavu vo voľnej prírode. Pytliaci nosorožcov odchytávajú a vytrhávajú im rohy. Ak to nosorožec aj náhodou prežije, následne zahynie kvôli vykrvácaniu.

Ochranári preto začali nosorožcom rohy odrezávať a spalovať ich, aby o nich pytliaci nemali záujem. Avšak pre niektoré druhy je už aj tak neskoro. Ukážkovým príkladom je práve nosorožec biely, ktorého ešte v 60-tych rokoch na planéte žilo vyše 2 tisíc kusov.

Na svete momentálne žijú len traja z toho dve sú samice a len jeden samec, ktorý už má najlepšie roky za sebou. Nakoľko všetky doterajšie pokusy o rozmnoženie zlyhali, riešením by mohlo byť umelé oplodnenie samíc. Vedcom však dochádza čas aj peniaze.

Súkromná rezervácia Ol Pejeta dokonca v spolupráci s Tinderom vytvorila nosorožcovi, ktorého pomenovali Sudán aj jeho vlastný účet na Tinderi. Pomocou neho sa jeho ochrancovia snažia zohnať peniaze na asistovanú reprodukciu. Darcovia už poslali 90-tisíc dolárov, celý proces však stojí 9 miliónov a je veľmi zložitý.

Okrem iného upozornili na to, že na Sudánovi leží celý osud jeho druhu. Ak zomrie a nepodarí sa ani medzidruhové kríženie, jeho druh vyhynie spolu s ním. Človek si tak bude môcť na svoje konto pripísať ďalší druh, ktorý sa mu podarilo úplne vyhubiť.

44-ročný Sudán a obe samice boli v roku 2009 prevezení z Českej ZOO do Keni, kde žijú v spoločnej rezervácii. Zvieratá sú pod permanentnou ochranou a armáda zastrelí každého, kto sa k nim pokúsi priblížiť.

Vojaci, ktorí najmä so Sudánom trávia každú chvíľu jeho života, majú na jeho ochranu k dispozícii tie najlepšie zbrane, vycvičené psy aj vrtuľníky. Avšak ani to vymierajúci druh nezachráni.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá