„Posvietili“ sme si na populárny výživový doplnok. Sľubuje zázračne veľké svaly, je to naozaj tak?

  • Turkesterón je známy výživový doplnok
  • Športovcom sľubuje nárast energie aj svalovej hmoty
Fitness
Freepik/Drazen Zigic
  • Turkesterón je známy výživový doplnok
  • Športovcom sľubuje nárast energie aj svalovej hmoty

Niektorí ľudia cvičia, aby schudli, niektorí pre zlepšenie mentálneho zdravia, no a množstvo sa snaží dvíhaním ťažkých váh zvýšiť svoju svalovú hmotu. Bohužiaľ, veľa ľudí sa pri snahe o telo ako z časopisu ulakomí aj na menej zdravé suplementy, alebo anaboliká. Ak si nechceš zničiť zdravie pre peknú postavu, na trhu nájdeš aj alternatívu, ktorá by ti mala pomôcť vyrysovať sa. Vieš, čo je to turkesterón?

Turkesterón je doplnok, ktorý v posledných rokoch získal veľkú popularitu ako potenciálna možnosť na podporu rastu svalov bez nevýhod anabolických steroidov. Ide totiž o prirodzene sa vyskytujúcu zlúčeninu. Nachádza sa v niektorých rastlinách, najmä v rastline Ajuga turkestanica, ktorá pochádza zo Strednej Ázie.

Patrí do skupiny zlúčenín známych ako ekdysteroidy, čo sú hormóny vyskytujúce sa v hmyze a niektorých rastlinách. Ekdysteroidy zohrávajú úlohu pri regulácii rastu a vývoja hmyzu a existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že podobné účinky môžu mať aj na cicavce, vrátane ľudí.

Turkesterón si získal pozornosť pre svoje potenciálne výhody pri podpore rastu svalov, zvyšovaní fyzickej výkonnosti a zlepšovaní celkového zdravia. Niektoré výskumy naznačujú, že turkesterón môže mať anabolické vlastnosti, čo znamená, že by mohol pomôcť zvýšiť svalovú hmotu a silu a zároveň potenciálne znížiť množstvo telesného tuku.

Ak si nie si istý, či je táto látka to, čo tvoj fitness režim potrebuje, čítaj ďalej. Existujú totiž výskumy, ktoré turkesterón vychvaľujú, a naopak také, ktoré ho považujú za čistý podvod.

Práve preto sme sa pozreli na rôzne štúdie a spísali, ako turkesterón funguje a prečo by si sa mal zamyslieť nad jeho kúpou. Je možné, že turkesterón je predmetom marektingového zavádzania?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Pubmed, Ideal Nutrition, Bonytobeastly, NCBI, Welzo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá