Potravinový kritik upozorňuje na „zeleninových vekslákov“ na slovenských trhoviskách. Plánuje ich poslať do basy

  • Poslanec Patrick Linhart upozorňuje na podvodníkov na trhoviskách, ktorí nakupujú v kamiónoch dovážanú zeleninu z Afriky či Číny
  • Tvrdí, že týmto spôsobom vytláčajú z trhov slovenských poctivých poľnohospodárov, ktorí potom musia predávať svoje plodiny pod cenu do zahraničia
mileticka linhart
TASR/Pavol Zachar, Facebook/Nakupovanie s Potravinovým Kritikom, archív Startitup
  • Poslanec Patrick Linhart upozorňuje na podvodníkov na trhoviskách, ktorí nakupujú v kamiónoch dovážanú zeleninu z Afriky či Číny
  • Tvrdí, že týmto spôsobom vytláčajú z trhov slovenských poctivých poľnohospodárov, ktorí potom musia predávať svoje plodiny pod cenu do zahraničia

Potravinový kritik Patrick Linhart zo strany Sme rodina Borisa Kollára upozorňuje na takzvaných „zeleninových vekslákov“ na trhoviskách v našej krajine. Tí bez použitia pokladne vydávajú zeleninu zakúpenú častokrát v zahraničí či v supermarkete za svoje prebytky zo slovenskej záhradky. 

„Toto sú likvidátori zbytku slovenských drobno-pestovateľov. Skutočným pestovateľom sa už neoplatí predávať na trhoch, lebo ich z trhov rok čo rok vytláčajú veksláci, ktorí nakupujú európsky, čínsky a africký odpad a desaťročia beztrestne predávajú bez platenia daní na trhoch,“ objasňuje Patrick Linhart. 

 

Žeby "poctivý slovenský pestovateľ" :-) :-) :-) ??? Ďakujeme za zaslanie fotky s adresou. Aby sme vás náhodou Nekrmili…

Gepostet von Nakupovanie s Potravinovým Kritikom am Mittwoch, 1. Juli 2020

Upozorňuje, že práve prebytky zo záhradiek majú lepšiu predajnosť a sú oslobodené od platenia daní a obchodníci sa tak čoraz častejšie schyľujú k takýmto podvodným praktikám.

Poslanec NR SR a zástanca čerstvých slovenských potravín sa rozhodol urobiť prieskum aj na Nitrianskej tržnici. Medzi predávajúcimi tu zisťoval pôvod zeleniny. Okrem iných sa tu našla aj predajkyňa, ktorá tvrdila, že paradajky, ktoré ponúka, si zakúpila v skleníkoch v Podhájskej.

Tak ako v mnohých iných prípadoch, aj v tomto prípade ide o zavádzanie zákazníkov. Potvrdilo to aj vyhlásenie samotného majiteľa skleníkov v Podhájskej.

Trhovisko Nitra. Už mesiac ma čakajú v napätí, tak som tu :-).Ps: polovica "pestovateľov" bola podvodníkov. Viac sa dočítate v pokračovaní na stránke @nakupovaniespotravinovymkritikom, alebo tu:Nechali ste sa nachytať vo videu a máte pocit, že všetko bolo v poriadku aj s označeným tovarom, akože pôvodom z SK? Mám pre vás prekvapenie! Týždeň som pozoroval v rôznych časoch "zeleninových vekslákov" a dnes som sa tam bol "poprechádzať"! No a tu je výsledok kontroly!Takto podvádzaju zeleninovi vekslaci v priamom prenose! 1. Pani co mi vo videu tvrdila, ze ma rajciny z Podhajskej a zemiaky z Vlčan – všetko je to madarsky tovar dokonca zeleninu chodi pravidelne kupovat do Metra2. vzadu ta pani co mi tvrdila, ze ma visne a marhule z Kralovej je jej mama a vedla nej predava svagrina -nitriansky monopol. 3. No najlepsi bol ten Rom vzadu, čo ma akoze vsetko z Urmina. Nemá. Je to je ciste Polsko, staci sa pozriet do kontajnera na kartóny, ktorý som po jeho odchode prehľadal.Vyhodil tam kartony z tovaru previazane spagatom, zachytene ako dokazovy material :-).4. Ta pani s makom, ma mozno par vciel ale zeleninu a iny tovar skupuju, co som videl na vlastne oci, ako starsi pan im doniesol zeleninu, o com mam dokazovy materialSúhrn! Baba s rajcinami z Podhajskej, jej svagrina so zemiakmi z Vlcan, Róm z Urmina, panicka z Kralovej, salat od Šurian (ten bol tiez maďarský, ako som aj predpokladal). Tak. A teraz si vezmite, ako ti vekslaci klamú a ake ma šance kontroly obyčajný spotrebiteľ, keď si niekto napíše na kartón Sk. A kde je RVPS? TOTO VYRIEŠI JEDINE POTRAVINOVÝ SEMAFOR, TISICOVE POKUTY, TRESTOPRÁVNA ZODPOVEDNOSŤ A LIKVIDÁCIA TOVARU S POVINNOSŤOU SPÄTNÉHO TESTOVANIA NA DUSIČNANY A PESTICÍDY NA NÁKLAD PODVODNEHO PREDAJCU! Čiže opak, čo chce zaviesť Sulik !!!PS: Bude vykonaná kontrola ŠVPSkou všetkých záhrad týchto dnešných Nitrianskych akože "pestovateľov" !!!

Gepostet von Nakupovanie s Potravinovým Kritikom am Donnerstag, 2. Juli 2020

Ten potvrdil, že v tom čase ešte jeho prvá tohtoročná úroda nebolo dostupná.

„Všetko je to maďarský tovar, dokonca zeleninu chodí pravidelne nakupovať do Metra. Tak a teraz si vezmite, ako tí veksláci  klamú a aké má šance kontroly obyčajný spotrebiteľ, keď si niekto napíše na kartón SK. A kde je Regionálna veterinárna a potravinová správa? Toto vyrieši jedine potravinový semafor, tisícové pokuty, trestoprávna zodpovednosť a likvidácia tovaru s povinnosťou spätného testovania na dusičnany a pesticídy na náklad podvodného predajcu,“ konštatuje Linhart. 

Poslanec Patrick Linhart sa už pred časom vyjadril, že jednou z jeho priorít je práve zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti pre výrobcov a predajcov potravín.

„Chcem zaviesť trestoprávnu zodpovednosť za to, keď bude výrobca alebo predajca potravinových produktov podvádzať. Počujete dobre. Keď budeš klamať zákazníka, pôjdeš do basy,“ vyjadril sa Patrick Linhart vo svojom videu.

Maďarsko, Nyíregyháza, ranní "pestovatelia" zo Slovenska :-)

Gepostet von Nakupovanie s Potravinovým Kritikom am Mittwoch, 1. Juli 2020

Objasnil, že v pripravovanom potravinovom semafore má byť kategória dva – pôvod a kategória tri – testovanie potravín dobrovoľná. Takto to podľa neho vyžadovala organizácia Hodnota za peniaze spadajúca pod Ministerstvom financií a chceli to podľa Linharta aj „liberáli“.

Cieľom potravinového semafora je, aby všetci spotrebitelia potravín mali možnosť jednoducho si overiť zloženie a pôvod potravín.

Potravinový semafor má byť rozdelený do troch základných kategórií a spotrebitelia by vďaka nemu vedeli čo a odkiaľ nakupujú. Prvá kategória by obsahovala údaje o zdraví, druhá o pôvode potravín a posledná kategória by uvádzala výsledky testovania prídavných látok.

zdroj: archív Startitup

Zelená farba by pritom znamenala, že je všetko v poriadku, oranžová, že je potrebné uvažovať o kúpe a červená značí, že niečo nie je v poriadku, prípadne sa jedná o podvodníka, ktorý bude uvedený na čiernej listine.

Potravinový semafor má fungovať na základe personalizovanej aplikácie bez poplatkov, pričom využíva skenovanie QR, alebo EAN kódov na výrobkoch. To, ako by malo vyzerať používanie tejto novinky v praxi, si môžeš pozrieť v nasledujúcom videu:

 

Zdroj: Facebook/nakupovaniespotravinovymkritikom

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK