Pozitívnym nariadili, aby si zabili domácich miláčikov. Číne sa „nulová tolerancia“ vymyká z rúk

  • Okrem lockdownov čelia obyvatelia aj nariadeniam, aby si zabili psov
  • Nariadenie sa týkalo jednej štvrte
  • „Zrejme pozitívnych“ psov už však zabíjali
pes, domáci miláčik, covid
Unsplash/Taylor Kopel, Viktor Forgacs
  • Okrem lockdownov čelia obyvatelia aj nariadeniam, aby si zabili psov
  • Nariadenie sa týkalo jednej štvrte
  • „Zrejme pozitívnych“ psov už však zabíjali

Čína je známa svojim prísnym prístupom ku koronavírusu, pričom presadzujú „nulovú toleranciu“. Pandemická situácia sa tam v posledných týždňoch zhoršuje a miestni predstavitelia opäť pristupujú k rozsiahlym lockdownom, informuje Business Insider.

Ochorenie Covid-19 sa však snažia zastaviť aj krokmi, ktoré by sme na Slovensku vedeli predstaviť len ťažko.

Zabite si psov

Čínske mesto nariadilo svojim obyvateľom, ktorí sú pozitívni na koronavírus, aby usmrtili všetky svoje domáce zvieratá. Nariadenie sa týkalo jednej štvrte, a to Anci v meste Langfang v severnej Číne.

Informovala o tom v stredu čínska spravodajská služba, ktorá sa odvolávala na miestneho zamestnanca z centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Platnosť nariadenia pred večerom zastavili. V súčasnosti nie je jasné, koľko zvierat bolo medzičasom zabitých.

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádza, že sa domáce zvieratá dokážu nakaziť Covidom-19. Šanca, že sa vírus zo zvieraťa neskôr prenesie na človeka je však „nízka“.

„Zrejme mal Covid“

Začiatkom mesiaca svet pobúrilo video z Číny, ktoré zaznamenáva, ako anti-pandemickí pracovníci ubíjajú na smrť psa. Jeho majiteľovi vyšiel pozitívny výsledok testu na koronavírus a v tom čase karanténoval v hoteli.

Pracovníci k nim domov prišli, aby miesto vydezinfikovali. Majiteľ ich predom upozornil, že v jednej konkrétnej izbe bude jeho pes Snowball, ktorý je však priateľský a nehryzie. Portál Taiwan News však informuje, že ho pracovníci napokon bejzbalkou ubili k smrti. Úrady incident potvrdili a povedali, že pracovníkov vyhodili.

V stanovisku stálo, že bol domáci miláčik zrejme nakazený Covidom, keďže žil v jednom byte s chlapom, ktorému vyšiel pozitívny test. Nešlo o prvý podobný prípad.

Padajú rekordy

Čína už od začiatku pandémie vystupuje ako krajina „s nulovou toleranciou Covidu“. Úrady v Šanghaji začali v stredu uzatvárať niektoré oblasti na západe tohto najľudnatejšieho čínskeho mesta. Začali s tým o dva dni skôr než pôvodne plánovali.

Poponáhľali sa, pretože včera pribudlo takmer 6-tisíc nových infikovaných, čo je čínsky rekord. Šanghaj vstúpil do tretieho dňa striedavého lockdownu. Úrady rozdelili mesto na dve časti, v ktorých postupne vykonajú hromadné testovanie obyvateľstva. Vo východnej časti mesta platí zákaz vychádzania už od pondelka, zatiaľ čo na západe mal začať v piatok.

cina, virus
zdroj: TASR/AP

V celosvetovom kontexte zanedbateľné

Šanghaj hlásil v stredu 5 656 bezpríznakových prípadov nákazy a 326 s príznakmi. Hoci sú podľa agentúry AFP tieto počty v celosvetovom kontexte aj naďalej zanedbateľné, v Číne predstavujú najvyššie hodnoty od začiatku pandémie.

Prvé prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 zaznamenali koncom roka 2019 vo Wu-chane. Ide o najrozsiahlejší lockdown v Číne od uzavretia 11-miliónového Wu-chanu pred viac než dvoma rokmi.

Stratégia nulovej tolerancie vyvoláva pochybnosti, najmä v súvislosti s jej ekonomickými dopadmi. Obyvatelia sú doma, všetko, čo nepatrí do kritickej infraštruktúry, je zatvorené. Nepremáva ani mestská hromadná doprava.

Výrobu vo svojom závode v Šanghaji na štyri dni pozastavila aj americká automobilka Tesla. Mnohé mestské časti už počas nedele zaznamenali prípady hromadných nákupov – obyvatelia sa zásobovali najmä potravinami a domácimi potrebami.

Zdroje: Business Insider, ACPKPCH, Taiwan News, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá