Pozor, SHMÚ vydal výstrahy: V týchto slovenských regiónoch hrozia búrky a záplavy

  • Najmä na južnom a strednom Slovensku sa môžu vyskytnúť búrky
  • Meteorológovia pre dané lokality vydali výstrahy prvého stupňa
dievča stojí v daždi, búrka
Ilustračné foto: Unsplash/Max Larochelle, Gage Walker
  • Najmä na južnom a strednom Slovensku sa môžu vyskytnúť búrky
  • Meteorológovia pre dané lokality vydali výstrahy prvého stupňa

Slováci si už pár dní užívajú pekné počasie, avšak všetko sa opäť môže zmeniť. Vo viacerých okresoch najmä na južnom a strednom Slovensku sa totiž môžu vyskytnúť búrky.

Meteorológovia pre dané lokality vydali výstrahy prvého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe, píše TASR.

Výstraha platí od 11.00 do 19.00 h vo všetkých okresoch Banskobystrického kraja, v Rožňave, Leviciach, Poprade a Liptovskom Mikuláši.

V daných lokalitách je pravdepodobný výskyt búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Intenzívny dážď môže podľa SHMÚ vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov.

„Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov). Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie,“ upozornili meteorológovia.

búrka
zdroj: Ilustračné foto: Unsplash/Raychel Sanner

Krúpy môžu podľa ich slov poškodiť vegetáciu a súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.

Podľa webu iMeteo.sk počasie aktuálne na našom území ovplyvňuje tlaková výš, ktorá má svoj stred nad Britskými ostrovmi. Jej výbežok zasahuje až nad naše územie. Po okraji tejto tlakovej výše prúdi do našej oblasti vzduch od severu.

Táto vzduchová hmota je chladnejšia, čo spôsobuje, že na Slovensku nezažívame vysoké teploty, no súčasne je táto vzduchová hmota aj vlhká a práve v tejto vlhkej vzduchovej hmote sa tvoria početné prehánky a búrky.

Búrky úradovali aj počas týždňa

Silné búrky nás vytrápili aj v utorok a stredu tento týždeň. Búrky vyprodukovali viac než 15 800 bleskov, z ktorých väčšina udrela na západe Slovenska. Z dôvodu búrky boli zaplavené niektoré úseky ciest, ale aj rodinné domy.

„Na miestach pomáhajú dobrovoľní hasiči. Upozorňujeme vodičov, že husté blato nahlásili vodiči aj na hlavnom ťahu cesty I/51 z Trstína na obec Boleráz,“ uviedla polícia. „Zároveň odporúčame zvýšiť opatrnosť na cestách, dodržiavať dostatočné odstupy medzi vozidlami a rýchlosť jazdy prispôsobiť aktuálnym poveternostným podmienkam,“ informovala v utorok (23. 5.) polícia.

Mimoriadna situácia
zdroj: FB/Polícia SR - Trnavský krajTASR/Pavol Zachar

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zasahovali v súvislosti s odstraňovaním následkov nepriaznivého počasia celkom 95-krát. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia HaZZ Katarína Križanová. 

„Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom kraji, kde hasiči zasahovali 31-krát a v Bratislavskom kraji, kde bola ich pomoc potrebná 20-krát,“ priblížila.

O 16.00 hod. búrky úradovali aj v Banskej Bystrici, kde prívalový lejak zaplavil centrum. Ako uvádza portál iMeteo.sk, viaceré ulice sa ocitli doslova pod vodou. Kvôli zatopeným cestám sa v meste tvorili aj obrovské kolóny. Vodiči museli jazdiť veľmi opatrne. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Autá sa vo vode pohybovali veľmi pomaly, takmer stáli. Rozsiahle kolóny sa tvorili pred Huštákom. Vodiči museli byť trpezliví a jazdiť veľmi opatrne. Pri takomto množstve vody môže hroziť tzv. aquaplaning. 

Pridali sa aj povodne

Aktuálne SHMÚ vydal ďalšie výstrahy. V Detve a Zvolene aktuálne platí druhý stupeň výstrahy pred búrkami. Výstrahy prvého stupňa platia do večera takmer vo všetkých krajoch. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe.

S búrkami treba v piatok počítať v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Nitrianskom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Sprevádzať ich môže lejak s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, nárazový vietor s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a krúpy. „Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov,“ upozornil SHMÚ.

SHMÚ v niektorých okresoch varuje aj pred prívalovými povodňami. Prvostupňová hydrologická výstraha platí v okrese Prievidza, Žarnovica, Banská Štiavnica, Zvolen, Detva, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava a Poprad. 

Zdroje: TASR, iMeteo, iMeteo, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá