Pravda zvíťazí či Havel na hrad. Na známej bratislavskej budove svietia revolučné heslá

  • Netradičný prístup k Nežnej revolúcii zaujala Slovenská národná galéria
  • Jej fasáda je posiata heslami a výrokmi, ktoré boli nosné pre November 1989
  • Súčasťou kampane je aj zdigitalizovaný denník maliara Júliusa Kollera, ktorý informuje o dianí v revolučnom novembri
sng
TASR/Jaroslav Novák
  • Netradičný prístup k Nežnej revolúcii zaujala Slovenská národná galéria
  • Jej fasáda je posiata heslami a výrokmi, ktoré boli nosné pre November 1989
  • Súčasťou kampane je aj zdigitalizovaný denník maliara Júliusa Kollera, ktorý informuje o dianí v revolučnom novembri

Pravda zvíťazí! Havel na hrad! Máme holé ruce! či V jednote je sila! – to sú heslá revolučného obdobia Novembra 1989, ktorý sa niesol v znamení veľkej jednoty a boja za demokraciu. Stali sa kultovými a mnohí umelci, hudobníci, ale dnes už aj marketéri ich použili vo svojich dielach či kampaniach.

Pred 30-timi rokmi zdobili ploty, okná, vchody do budov, autobusové zastávky, univerzity ale aj podchody. Revolučná atmosféra bola vzrušujúca a tak sa Slovenská národná galéria rozhodla zavesiť plagáty do okien alebo ich symbolicky pripevniť na fasádu Esterházyho paláca.

Nejde o výstavu, ale o vizuálnu kampaň k novému digitálnemu projektu Čas-opis 1989, ktorý SNG pripravila pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie.

Tým, že celý projekt existuje len v digitálnom priestore, chceli sme mu dať vizuálnu a hmotnú podobu, ktorá by naň upozornila, a zároveň si pripomenula obdobie Nežnej revolúcie autentickým návratom do histórie,“ povedala pre Startitup Klára Hudáková z Oddelenia marketingu a tvorby programov SNG.

Sentiment revolučných čias

Majú sentimentálny charakter aj ak si sa narodil v novom režime. Z verejných prieskumov síce vyplýva, že mladí ľudia do 30 rokov sa síce o Nežnej revolúcii toho v škole veľa nedozvedeli a povedomie je rovnako nízke, no 17. november ako Deň študentov oslavujú. Hoci sa tento sviatok datuje ešte ďaleko do roku 1939, 17. november sa stal aj symbolom otvorených hraníc, slobody slova, nového režimu či kompaktnosti a súladu mladých ľudí a študentov.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podľa slov Kláry Hudákovej ponúka projekt možnosť spoznať obdobie Nežnej revolúcie veľmi otvorenou, atraktívnou a pre mladých ľudí prirodzenou cestou, a to vďaka webovej stránke, na ktorej nájdeš množstvo vizuálneho materiálu (plagáty, karikatúry, fotografie), audio a video nahrávky či originálne rozhovory s účastníkmi revolúcie.

Slovenská národná galéria sa snaží dostať bližšie k mladým. „Pre našich mladých návštevníkov sme pripravili aj sprievodný program napríklad vo forme kvízu alebo plagátového workshopu,“ prezdrádza Hudáková.

Vyberali tie najznámejšie a kedysi najpoužívanejšie heslá, a zároveň sa nechali inšpirovať dobovou fotografiou, na ktorej je vidieť fasádu budovy terajšieho Ministerstva kultúry z Novembra ’89.

Dnes by sme tomu povedali Minúta-po-minúte

Prvý samostatný digitálny projekt, ktorý Slovenská národná galéria vytvorila, má názov ČAS-OPIS a okrem toho, že sa s ním spájajú aj nápisy na stene galérie, obsahuje predovšetkým zdigitalizovaný Denník výtvarníka Júliusa Kollera. Ten sa premenil na živú históriu a vďaka nemu listovať revolúciou 1989. Prvou stranou je 1.november.

Dozvieš sa o náladách, ktoré zlomový rok sprevádzali, ale aj o tom, aké bolo vtedy počasie alebo ako sa menila situácia a aká bola počas premien atmosféra. Záznamy hovoria aj o novinách, či literatúre, ktorú v tom čase čítal, či poznámkach z bežného života, ktoré si marginálne do Denníka vpisoval.

Spoločenská situácia, hlas ulice, grafiky na stenách ale aj samotný život Júliusa Kollera. To všetko sa dozvieš postupne, každý deň.

Ráno, 13.novembra 1989, bola hmla a 2 °C – píše sa v Denníku. Presne tak, ako ráno 13.novembra 2019.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá