Pravidlo 10 minút ti zmení život. Nemusíš nutne zdvíhať činky, aby si oddialil smrť

  • Problém môže nastať aj po 30 až 60 minútach sedavej práce
  • Už 10 minút aktivity ti však vie predĺžiť život
káva, posilka, žena, cvičenie, šetreniekáva, posilka, žena, cvičenie, šetrenie
Ilustračný obrázok, Unsplash/Alora Griffiths, Jenny Ueberberg
  • Problém môže nastať aj po 30 až 60 minútach sedavej práce
  • Už 10 minút aktivity ti však vie predĺžiť život

Pohyb je nevyhnutnou súčasťou života každého zdravého človeka. Podľa zdravotnej agentúry CDC môže už 150 minút miernej fyzickej záťaže týždenne pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb, mŕtvice, upraviť krvný tlak či znížiť hladinu cholesterolu.

Obzvlášť dôležitý je pre pracujúcich ľudí a tých, ktorí majú sedavé zamestnanie. Do tejto skupiny patrí takmer 90 percent Američanov, ktorí si tým zaťažujú svoju chrbticu, zhoršujú zdravotný stav a skracujú život.

WHO na tento problém upozorňovala už v roku 2002, keď tvrdila, že 60 až 85 percent populácie pracuje v sedavej polohe. Jedna zo štúdií univerzity Harvard považuje za problém už viac než 60 minút sedavej práce bez prestávky, nieto ešte päť či dokonca šesť hodín. Všetko sa dá upraviť a zlepšiť, pokiaľ do svojho kalendára zakomponujú aj čas na cvičenie. 

Možností je viac

Začiatok znie vlastne úplne jednoducho — zakomponuj pohyb do každého dňa. Či už ide o nahradenie prepravy v autobuse či aute za prechádzku, alebo krátky strečing priamo počas pracovnej doby. MUDr. Martina Zachvejová Maslenová v rozhovore pre Slovenský Olympijský Tím prehovorila o hrozbách sedavého životného štýlu viac.

„V prvom rade strácame fyzickú kondíciu. Následkom toho je ochabnuté svalstvo. Keďže je svalstvo ochabnuté, dostavujú sa bolesti krčnej a driekovej chrbtice. Samozrejme, kvôli nedostatku pohybu sa k tomu následne pridružuje obezita, kardiovaskulárne a cievne choroby, následne oslabenie imunity, únava a depresie.“ 

cvičenie sedavá práca
zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Keď sedíme, spotrebujeme menej kalórií ako počas státia a naše svaly sú namáhané len minimálne. Portál The Backstore odporúča pohyb každú hodinu, ktorý môže byť spojený s návštevou toalety, alebo krátkou prechádzkou. „Ponaťahujte sa a prejdite sa po kancelárii, aby ste sa vyhli dlhodobému sedeniu,“ upozorňuje Dr. JoAnn Manson. 

Ďalším tipom je dvíhanie činiek alebo práca so záťažou na horných či dolných končatinách počas telefonovania, alebo odpovedania na e-maily, uvádza CHP. Telefonická komunikácia s kolegom v práci síce z časového pohľadu dáva zmysel, ale zdravšia forma v podobe postavenia sa a osobnou návštevou jeho kancelárie je ďalšou možnosťou hýbať sa. Rovnako aj výmena výťahu za schody, pokiaľ je to možné. 

„Pravidelným pohybom, či už vo forme športu, prechádzok, alebo len v rámci prechádzky so psom, dostávame do svalov a vlastne do celého organizmu látky, ktoré sú pre telo potrebné. Pri pohybe sa do tela dostáva viac kyslíka, živiny prúdia krvným riečiskom rýchlejšie a vďaka lepšiemu prekrveniu organizmu navyše pôsobíme ďaleko sviežejším dojmom,“ zdôrazňuje doktorka Zachvejová Maslenová a dodáva, že pohyb mimo pracovnej doby je nesmierne podstatný. 

Stačí len desať minút

Ak sa nehanbíš, dopraj si aj kliky či drepy a povzbuď k tejto aktivite aj ostatných. Organizmus sa ti poďakuje a prekrvenie celého tela pocítiš na svojej nálade, alebo chuti do práce, ktorá bude okamžite vyššia. Nech sa už rozhodneš akokoľvek, snaž sa svoje sedavé dni obohatiť o pohyb a cvičenie. 

Jedna zo štúdií hovorí o tom, že ženy, ktoré boli 11 a viac hodín neaktívne, čelili 12-percentnému nárastu riziku skorej smrti. Nepríjemné problémy však môže spôsobiť aj menší čas bez pohybu.

Keď sedíte viac než šesť či osem hodín denne, pravdepodobne to pre vás nebude dobré,“ dodáva Dr. JoAnn Manson. Ideálnym riešením je nastaviť si upozornenie na každých 30 až 60 minút, aby sme sa šli na pár minút prejsť. 

Každá aktivita je dobrá, ako sa vraví, lepšie než nič. Pokiaľ teda máš čas, za 30 až 60 minút každodenného pohybu či cvičenia a občasný pohyb počas zvyšku dňa sa ti zdravie určite poďakuje.

Život ti však môže predĺžiť aj desať minút cvičenia denne a minimálne na túto hranicu by sa mal sústrediť každý z nás. Vsunúť pohyb do skupiny našich priorít nie je vždy jednoduché, predovšetkým pre zaneprázdnených úradníkov či ľudí, ktorí pracujú pod tlakom a pravidelne dokončujú úlohy. Kvalitu tvojho života ale zlepší aj malá zmena, ktorá môže viesť k väčšiemu pôžitku z práce či dokonca k novej záľube. 

Zdroje: CDC, The Backstore, Harvard, Slovenský Olympijský Tím, WHO, CHP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá