Prečo by sme sa na Slovensku nemali báť dávať deťom technológie?

  • Mám dvoch malých bratov. Mnohí by mohli namietať, že v ich veku im technológie do ruky nepatria. Napriek tomu ich v tom nielen, že neobmedzujem, ale dokonca podporujem.
kids-playing-1253096_1920
  • Mám dvoch malých bratov. Mnohí by mohli namietať, že v ich veku im technológie do ruky nepatria. Napriek tomu ich v tom nielen, že neobmedzujem, ale dokonca podporujem.

Áno, deti by mali tráviť čas vonku. Chodíme spolu hrať futbal, beriem ich na geocachingové výlety a podobne. No potom sú doma, ja mám svoje starosti a oni si zapnú Minecraft. Keď im po hodinke pozriem na monitor, som v šoku. Vážne by si sa divil, ako dokáže 7-ročný štupel prekypovať kreativitou. Kostoly, mrakodrapy, knižnice, všetko ako by postavené vychyteným architektom a to bez akejkoľvek predlohy. Pozerám sa na to a ja, o generáciu starší chalan, by som nič podobné v živote nedokázal ani s IKEA návodom.

minecraft-city-plaza

foto: minecraftgallery.com

Takže môj malý brat dokáže vlastnou kreativitou vytvoriť veci, na ktoré nemajú ani mnohí dospelí. A teraz mám prísť, vypnúť počítač, hodinu ho upokojovať a Minecraft odinštalovať. That’s what they said..

Nie je to práve to, na čo tak nadávame pri školstve? Že udupáva našu jedinečnosť a robí z nás persóny bez tváre? Hovoríme o tom už celé roky, voláme po reformách, chceme lepších učiteľov.. a potom mu mám zatrhnúť niečo, v čom vyniká, lebo povedali.

Budúcnosť je o technológiach. Niekto sa na to teší, niekto sa bojí, že mú roboti vezmú prácu, niekto sa bojí, že ho tí istí roboti roztrhajú zaživa. V každom prípade, ak má niekto o budúcnosť postarané, tak sú to práve tí, ktorí budú týchto robotov vyvíjať a programovať. Obzvlášť na Slovensku, ktoré má okrem automobilového priemyslu obrovský potenciál práve v robotike a informatike. Alebo snáď chceme zaostať oproti ostatným krajinám v technológiám?

NAO-robot1

foto: robotnao.sk

Preto si myslím, že by sa deti mali stýkať s technológiami od mladého veku. Aby spoznali veci, ktoré sme my spoznávali ako 18-roční oveľa skôr. Aby na Slovensku vznikli také vývojárske esá, ktoré posunú našu krajinu o kilometre vpred.

Ja som sa dostal do kontaktu s technológiami, keď som mal 12. O niekoľko rokov neskôr som začal robiť serióznu robotu. Ak sa moji bratia dostali k technológiám ako 7-ročný, verím, že ako 12-ročný už budú schopní veľmi zaujímavých vecí.

Možno bude z malého architekt, možno dizajnér, možno programátor. Verím, že svoju cestu si nájde aj sám.

Snáď sa raz dočkám dňa, kedy prestaneme technológie odsudzovať a miesto hlúpych predsudkov ich začneme nielen brať ako prirodzenú súčasť života, ale ešte ich aj začneme využívať vo svoj prospech. Dnes už vďaka rôznym nástrojom môžeš mať plne pod kontrolou to, aby sa deti nedostali niekam, kam nemajú. Verím, že so správnou technológiou v ruke a so správne zvolenými aplikáciami môže byť tablet/smartfón či počítač najlepšou investíciou do budúcnosti našich detí.

children-learning-888892_1280

foto: pixaby.com, zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech