Jedna vec, ktorú Yeme vo svojom obchode nevychytalo

  • Každá osoba vyprodukuje v Európe ročne 156 kilogramov odpadu. Z tohoto čísla je približne tretina zrecyklovaná.
1070041
  • Každá osoba vyprodukuje v Európe ročne 156 kilogramov odpadu. Z tohoto čísla je približne tretina zrecyklovaná.

Nadpis možno voči obchodu Yeme nie je fér, no práve svojim inovatívnym prístupom nastavili latku očakávaní vysoko. Mohol by som rovnaký argument použiť na všetky tradičné supermarkety, no napr. od takého Kauflandu by som nikdy ani neočakával, že by urobil niečo navyše – aj keď sa tento problém nájde v takmer každom obchode.

1070043-e1457005086332

 

Pravdou je, že okrem škaredej trafiky, ktorá nezapadá do dizajnu a „lokálnej“ zeleniny z Rakúska ma sklamal najmä fakt, že sú v Yeme stále plastové igelitky.

Poznáš škandinávsky LØS Market? Dosť možné, že nie. Tento obchod s potravinami od lokálnych pestovateľov a farmárov sa konceptom podobá Yeme ako vajce vajcu. S jedným podstatným rozdielom. Tento Market absolútne zrušil plastové igelitky. Očakáva sa, že si svoju tašku prinesieš sám, keby nie, máš k dispozícií papierovú, ale recyklovanú. Oveľa zaujímavejšie znie fakt. že tekutý tovar ako víno, mydlo či olej si načapuješ do pripravenej fľaše, ktorú po použití zanesieš späť do obchodu. Ten ju umyje a odovzdá ďalšiemu zákazníkovi.

1070062

 

Bolo by naivné kritizovať supermarkety pod argumentom, že LØS Market robí takto veci, prečo to tak nerobíme aj my. Bolo by naivné porovnávať obchod, ktorý pristúpil k takejto vízií, ako jeden z prvých v celej Európe, ak nie na svete (podobný koncept funguje aj v Nemecku, v Original Unverpackt). Aj malý krok je však dôležitý krok a hoci od Yeme neočakávam, že si u nich načapujem olivový olej, igelitky by som tam vážne videl nerád.

LØS Market je skvelým príkladom, ktorým sa môžu aspoň čiastočne inšpirovať všetci. Spraviť tak jednoduchý prvý krok, ako zrušiť všetky igelitky a nahradiť ich papierovými náhradami, to verím, že by zvládol každý obchodník. Naša planéta potrebuje pre svoju záchranu každú takúto drobnosť.

1070073

zdroj fotografií: autor, zdroj titulných fotografií: autor

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech