Prečo považujú tí najlepší problémy bežných ľudí za stratu času

  • Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Barack Obama či Albert Einstein. Čo majú títo ľudia spoločné? Sú nesmrteľní. Svet na nich nikdy nezabudne. Nie každý si však všíma jednu z ich charakteristických čŕt. Všetci nosia/nosili skoro každý deň to isté oblečenie.
the-scientific-reason-why-barack-obama-and-mark-zuckerberg-wear-the-same-outfit-every-day1
  • Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Barack Obama či Albert Einstein. Čo majú títo ľudia spoločné? Sú nesmrteľní. Svet na nich nikdy nezabudne. Nie každý si však všíma jednu z ich charakteristických čŕt. Všetci nosia/nosili skoro každý deň to isté oblečenie.

Čo ich však vedie/viedlo k tomuto rozhodnutiu?

 

„Buď nudný a maj rutinný život, aby si mohol byť divoký a originálny vo svojej práci.“ – Gustave Flaubert, francúzsky spisovateľ.

 

Idea spočíva v tzv. paradoxe voľby. Zájdi si do drogérie. Vyzerá to tam takto.

WP_20130608_001

Toto všetko je pasta. Vec, ktorú si dáme do svojich úst a potom vypľujeme. A to nie je jediný príklad. Máme tisíce značiek oblečenia, ktoré môžeme kúpiť, tisíce reštaurácii, v ktorých môžeme jesť, tisíce barov v ktorých môžeme sedieť. Dnešný svet nám umožňuje milióny možností.

Nám to však nepomáha. Máme toľko možností, že si nevieme vybrať. Bojíme sa robiť vlastné rozhodnutia. Bojíme sa názoru ľudí na našu voľbu. Bojíme sa, že zvolíme nesprávnu možnosť. Až natoľko, že tieto rozhodnutia pre istotu necháme na ostatných ľudí.

Čierny rolák, modré džínsy, biele botasky. Šedé tričko. Šedý alebo modrý oblek. Šedý oblek, žiadne ponožky a neučesané vlasy. Toto je typické oblečenie/farba, ktorá je charakteristická pre vyššie uvedené osobnosti. Okej, dá sa ešte povedať, že šedá je ich obľúbená farba. Znie to však ako celkom nudný spôsob života.

steve-jobs-wardrobe

 

Čo však títo ľudia vedia/vedeli, je to, že všetci máme tzv. zdroj mentálnej energie. Štúdie dokázali to, že táto energia je obmedzená pri našich rozhodnutiach. Každé rozhodnutie, ktoré vykonáme, malé či veľké, našu energiu znižuje. Problém potom nastáva pri veľkých rozhodnutiach, pri tých, ktoré naozaj rozhodujú o našom živote. Pri týchto rozhodnutiach sme takí unavení z toho, čo si máme obliecť, čo máme jesť, čo si máme kúpiť, až neurobíme správne rozhodnutia pri dôležitých veciach. Výsledkom je, že nás život nie je taký, aký sme ho chceli mať. Je to však naša voľba.

 

Sú dva spôsoby, ako šetriť touto energiou

Prvá je, že budeme robiť tie isté (nedôležité) veci každý deň rovnako, druhá je, že tieto voľby necháme na iných. Veľa ľudí sa tohto bojí. Boja sa, že sa stanú nudnými, stereotypnými, len preto, že robia každý deň rovnaké veci. Sú to však každodenné rutiny, ktoré určujú výsledok nášho života.

Pozor. Nenastav však svoj život na autopilot. Nenaplánuj si ho dopodrobna do konca. Občas sa zastav. Porozmýšľaj. Majú tvoje dennodenné činnosti pre teba hodnotu? Tvoríš hodnotu pre ostatných ty sám? Je to naozaj to, čo ťa napĺňa?

o-ZUCKERBERG-CLOTHES-facebook

 

Každý deň máš vo svojom živote milión možností. Nestihneš ich všetky. Sústreď sa na to, čo je pre teba dôležité. V živote moc nezáleží na tom, čo nosíme, kde jeme, akú zubnú pastu používame. Ide hlavne o to, aký sme vo vnútri.

 

Prečo je slovenská mentalita viazaná na predsudky voči druhým? Tvrdí sa, že prvý dojem urobíš za prvé tri sekundy. Ja si to nemyslím. Život človeka nedefinuješ troma sekundami. Nebuďme hlúpi. Nesúďme ľudí za to čo robia ihneď. Najprv treba zistiť čo ich vedie k tomu a prečo to urobili. Snažme sa najprv zistiť, porozumieť, pochopiť. Potom si môžeme každý vytvoriť svoju mienku. Tvoj názor ti nikto nezoberie. Pokiaľ nesúhlasíš s mojim, je to absolútne v poriadku.

obama-suit

zdroj: medium.com, youtube.com, forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech