Prečo sa v podnikaní nebojím zlyhania, ale niečoho iného

Martin Bohunický / 30. júna 2016 / Lifehacking

Myslel som si, že založiť vlastný projekt musí byť šialenstvo. Že šance na úspech sú tak malé, že neúspech je prakticky garantovaný. Že to dokážu len tí, ktorí sa ničoho neboja. No mýlil som sa.

Podarilo sa mi aj vďaka Startitup stretnúť sa s najúspešnejšími ľuďmi v slovenskom biznise. Mal som možnosť nahliadnuť do ich myšlienkových pochodov a vypočuť si ich recepty na úspech. Najviac ma prekvapili vždy, keď som sa spýtal na ich začiatky.

Prekvapilo ma to, že mali rovnaký strach, aký som mal v tej chvíli ja. Len sa k nemu postavili inak.

Keď cítime strach, vzdávame sa našich nádejí. Robíme veci tak, aby sme minimalizovali riziko prehry, nie maximalizovali možnosť výhry. Robíme prácu, ktorá nám zabezpečí istotu, no nie šťastie a hojnosť.

Títo ľudia sa tiež báli. No oveľa väčší strach mali z inej veci. Báli sa, že to ani neskúsia.

image_14449008191

foto: TechMatch Slovakia

 

Vieš, podľa mňa existujú dva typy zlyhaní. Niektoré zlyhania prichádzajú z akcie, iné z nečinnosti. Môžeš založiť biznis a skrachovať, no nemusíš biznis založiť vôbec. Môže ti žena utiecť spred oltára alebo môžeš zostať celý život sám. Mnohí ľudia si myslia že najväčšie sklamania prichádzajú z činov. Myslíme si, že bankrot alebo odmietnutie krásnej ženy je to najhoršie, čo sa nám môže stať. Ale strašne sa mýlime. 

Keď sa vraciam vo svojich myšlienkach späť, ľutujem len to, čo som neurobil. Momentálne pripravujem veľký mediálny projekt, ktorý môže zatriasť Slovenskom, no takisto aj zlyhať a zostať nepovšimnutý. Možno mám strach z najbližších týždňov, no oveľa viac ma desí predstava, že by som to neskúsil a raz si to vyčítal.

Práve zo zlyhaní prichádzajú tie najväčšie životné lekcie. Práve bolesť je podľa mňa to, čo človeka ženie najviac vpred. Pretože zlyhanie nie je signálom našej neschopnosti, len toho, že nám ešte niečo chýba.

consensys-delcastillo-2

 

foto: bitcoinwiki.co

Tie najväčšie projekty zlyhali tiež. Harry Potter bol odmietnutý, pretože bol vraj príliš dlhý. Larry Page a Sergey Brin chceli predať Google za $2 milióny dolárov, no investor sa na to vykašľal. Thomas Edison predstavil 1093 patentov, ktoré neznamenali nič. Picasso namaľoval okolo 20 000 obrazov, no len pár z nich je vzácnych. Steve Jobs dostal z Apple padáka, aby sa vrátil o pár rokov. Richard Branson nepredstavil len úspešnú aerolinku, ale aj kolu, auto a svadobné šaty. Že si o nich nikdy nepočul? Však práve.

Neboj sa zlyhania, maj strach z toho, že si to raz budeš vyčítať. Pretože bolesť zo zlyhania je tisícnásobne menšia než tá, ktorú budeš cítiť potom.

steve-jobs-holding-iphone

foto: digitaltrends.com

zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie:  pixabay.com

Pridať komentár (0)