Prečo už fakt potrebujeme Netflix na Slovensku?

  • Slovenský trh potrebuje nutne kopanec do zadku. Frázu "Nepozerám telku" počuť od mladých čoraz viac. Prečo? Pretože nie sme slepí, vidíme, ako to funguje v zahraničí, vieme si porovnať, čo vysielajú slovenské televízie a čo nájdeme na internete - všetko a presne to, čo hľadáme.
ntflixHeader
  • Slovenský trh potrebuje nutne kopanec do zadku. Frázu "Nepozerám telku" počuť od mladých čoraz viac. Prečo? Pretože nie sme slepí, vidíme, ako to funguje v zahraničí, vieme si porovnať, čo vysielajú slovenské televízie a čo nájdeme na internete - všetko a presne to, čo hľadáme.

Netflixu sa v zahraničí neskutočne darí a vo februári uplynulého roka oznámil, že chystá prakticky celosvetovú expanziu – teda aj na Slovensko. Očakávaný dátum príchodu sa odhaduje na koniec roka 2016, no ja, a iste ani mnohí z vás, sa už neviete dočkať. Prečo? Pretože televízne vysielanie na Slovensku je jedno veľké peklo.

Keď som sa dočítal, že za prehnane veľa reklám zaplatia televízie pokuty v takých výškach, ktoré ani nezarobia za jediný reklamný spot, pochopil som, prečo Netflix existuje a funguje spôsobom, akým funguje.

Netflix

 

Áno, nie je pre televízie sranda zaplatiť vysoké sumy za americký trhák, či vynaložiť nemalé prostriedky na vlastnú tvorbu. No obávam sa, že situácia, v akej sa momentálne jednotlivé televízie nachádzajú nedáva konzumentom inú možnosť, než porozhliadať sa po alternatíve.

Áno existujú tu nejaké pokusy zo strany slovenských médií ako Voyo, či Magio, ktoré však obsahom rozhodne nevyhovujú dnešnému divákovi. Na Slovensku je tiež možnosť kúpy, či zapožičania filmov napríklad cez Google Play, ale povedzme si úprimne nižšie uvedená cena za pomaly 4 roky starý film je pre Slováka absurdná. Aj preto očakávam, že po pomalom začiatku medzi nadšencami dosiahne Netflix na Slovensku obrovský boom. Pretože bude mať obsah, rozumné ceny a bude to najlepší výber.

Screenshot_2016-01-06-10-42-55

 

Čo nám Netflix prinesie?

 

Žiadne reklamy – Zaplatíš len časť toho, čo platíš svojmu káblovému/satelitnému operátorovi a dostaneš neobmedzený prístup ku knižnici plnej filmov a seriálov, pravdepodobne aj slovenských. A to všetko, nadýchni sa, BEZ REKLÁM!

Nikdy som tomuto konceptu neporozumel. Buď za obsah zaplatím raz mesačne poplatok, alebo si ho užívam s obmedzeniami, teda s reklamami. Nikdy som nepochopil, prečo musím v prípade televízie robiť oboje. Možno to kedysi bolo v pohode, no sme v roku 2016 a keď mám Spotify, chcem na rovnakom princípe sledovať aj filmy a seriály. Nech už môžem odinštalovať ten nelegálny Popcorn Time ;)..

bored guy watching tv

 

Možnosť voľby – Nebudem pozerať film len preto, že nič iné nedávajú. Veď som ho aj tak videl trikrát. Sám viem, čo chcem. Mám celý zoznam filmov, ktoré som ešte nevidel. Buď mi ich odporučili kamaráti, alebo ma zaujali niekde na nete. A nebudem čakať, kým ich postupne všetky telky odvysielajú.

Som slobodný človek a chcem mať voľbu vo svojich rukách. Veď káblovka/satelit je v podstate ako vládou povolený oligopol. Majú svoje štruktúry, ktoré nechcú a ani nemôžu opustiť.

 

Prémiový obsah – Na Netflixe nájdem obsah, ktorý by som v telke v živote nenašiel. Seriály určené výhradne pre Netflix, viaceré dokonca vytvorené samotným Netflixom. Perfektné dokumenty, standupy, všetko, čo ťa napadne.

house-of-cards

Podľa mňa je najväčšou výhodou tejto služby práve to, že jasne vie, čo chce. Netflix nepredáva knihy, ponožky ani elektroniku. Netflix má vo svojich rukách niečo a neustále to vylepšuje a obohacuje o nový obsah.

 

Aj Netflix má svoje nedostatky

Áno treba spomenúť, že Netflix nie je dokonalý.

Netflix nemá najnovšie filmové trháky – Po premiére dostávajú kiná od filmových štúdií exkluzívne právo premietať najnovšie filmy. Do služieb ako Netflix sa tieto trháky dostanú približne 6 mesiacov po premiére. V Startitup však veríme, že sa tento čas bude každým rokom skracovať. Nenájdeš tu teda film, na ktorom boli kamoši pred týždňom v IMAXe, ale natrafíš na exkluzívne seriály, ktoré vznikli práve ako náhrada za chýbajúce trháky a stali sa dokonca obrovskými hitmi.

 

Záver?

Už teraz odpájam kábel zo svojej telky a dávam jej zbohom. Až kým nepríde Netflix (and chill).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK