Predaj Windows 7 dnes končí

  • Nad najpopulárnejším operačným systémom spoločnosti sa pomaly zmráka.
windows-7-professional
  • Nad najpopulárnejším operačným systémom spoločnosti sa pomaly zmráka.

Dnešný dátum, čiže 31. október 2016, je posledným dňom predaja pre Windows 7 a Windows 8.1. Populárna sedmička sa v maloobchodných verziách prestala predávať už dávnejšie, ale jej verzia Professional to ako predinštalovaný systém na počítačoch potiahla až dodnes. Rovnako je to aj s Windows 8.1. Dnešok je teda dňom, kedy končí predaj týchto dvoch verzií Windows ako predinštalovaných na nových počítačoch.

windows-7-default-desktop-100259456-orig

foto: pcworld.com

To znamená, že od začiatku novembra si budeš môcť, či už ako krabicovú verziu alebo predinštalovaný systém na novom PC, kúpiť len Windows 10. Ale netreba panikáriť, ak chceš nový počítač s Windows 7 alebo 8.1 tak nemusíš hneď dnes utekať do obchodu a rýchlo ho kúpiť. Predajcovia ešte majú na skladoch zásoby zariadení s týmito OS a kým sa všetky vypredajú ubehne ešte pár týždňov, možno aj mesiacov.

Sedmička má ale stále dominantné postavenie na trhu aj napriek tomu, že po nej boli predstavené Windows 8 a 10. Nepremohla ju ani bezplatná možnosť upgradu na 10, ktorú Microsoft ponúkal počas prvého roka od uvedenia najnovšieho OS na trh. Väčšina ľudí bola proste zvyknutá na Windows 7, ktorý fungoval dobre a nemali dôvod ho meniť. Aj vďaka tomu dodnes približne 40% počítačov beží na sedmičke.

laptop-at-airport-717955

foto: lyndseywylie.wordpress.com

Koniec predaja ale neznamená, že sa Microsoft na Windows 7 a 8.1 úplne vykašľal. Sedmička sa teraz nachádza vo fáze rozšírenej technickej podpory, čo znamená že Microsoft do nej už nebude pridávať novú funkcionalitu, ale záplaty na bezpečnostné chyby v systéme ti stále budú chodiť. Pre Windows 7 so Service Pack 1 má rozšírená technická podpora skončiť až 14. januára 2020. Windows 8.1 je teraz v štádiu plnej technickej podpory, ktorá sa preň skončí 9. januára 2018 a rozšírená podpora bude pre tento systém dostupná až do 10. januára 2023.

Najnovší Windows, čiže desiatka ešte dátum ukončenia predaja nemá stanovený, ale plná technická podpora naň bude poskytovaná minimálne do 14. októbra 2025.

windows-10-home-screen-user

foto: digitaltrends.com

zdroj: arstechnica.com, zdroj titulnej fotografie: techtimes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá