Predbehlo Slovensko v opatreniach aj tri „najšťastnejšie“ krajiny sveta?

  • Fínsko, Dánsko a Švajčiarsko patria do prvej trojky najšťastnejších krajín sveta
  • Ako sa títo európski lídri vyrovnávajú s pandémiou?
  • Sú opatrenia a následné čísla iné ako tie, ktoré prijalo Slovensko?
finsko
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Fínsko, Dánsko a Švajčiarsko patria do prvej trojky najšťastnejších krajín sveta
  • Ako sa títo európski lídri vyrovnávajú s pandémiou?
  • Sú opatrenia a následné čísla iné ako tie, ktoré prijalo Slovensko?

Keď vyšla správa o tom, ktoré krajiny sa považujú za najšťastnejšie, umiestnilo sa Slovensko na 37. mieste, informuje agentúra ČTK. K najspokojnejším krajinám sa už tradične zaradili severské štáty. Tie si pravidelne pozície obhajujú, respektívne si ich občas prestriedajú.

Viac čítaj TU>> Korona-nekorona, toto je najšťastnejšia krajina sveta. Slovensko preskočilo v poradí Uzbekistan

Pandemický stav však zasiahol celý svet a neobišiel ani tieto. Možno sa nazdávaš, že Slovensko prijalo extrémne prísne bezpečnostné opatrenia, čo sa týka obyvateľov krajiny a ich ochrany. Myslí rovnako aj sever Európy?

Väčšia vyspelosť?

Keď sa v prvej polovici mesiaca na príkaz vlády zatvorili všetky prevádzky, sociálne kontakty sa obmedzili na absolútne nevyhnutné minimum a otvorené ostali len obchody s potravinami a drogérie, lekárne a trafiky, dali sme sa na tvár ochranné rúška, veľmi rýchlo sme si uvedomili, že systém, ktorý nastúpil, môže fungovať.

Slováci sa vo veľkej miere ukázali ako disciplinovaní a začali veriť nariadeniam vlády. Hovorí sa, že vyspelé západné civilizácie viac dôverujú autoritám, a hospodárske a ekonomické riešenia v čase krízy zvládajú lepšie, pretože sú na ne viac pripravení.

zdroj: TASR: Michal Svítok

Ich riešenia sú mnohokrát flexibilnejšie,  ľudia sú ochotní pochopiť situáciu skôr a vedia sa jej lepšie prispôsobiť.

Slovensko však ako krajina prekvapilo samé seba. Od prvého potvrdeného prípadu, tzv. pacienta nula, ktorý sa u nás objavil 6.marca  sme veľmi obozretní. Dnes ráno oznámil nový premiér Igor Matovič 12 nových prípadov, dokopy evidujeme na Slovensku 216.

Švajčiarsko ako krajina s podobnými číselnými údajmi čo sa rozlohy a počtu obyvateľov, patrí zatiaľ medzi najviac diagnózou Covid-19 ohrozené krajiny. S 10 456 doposiaľ známymi prípadmi a 23 mŕtvymi sa radia k ôsmej najviac postihnutej krajine. Pacienti pribúdajú rýchlo, za včerajší deň evidujú takmer 600 nových nakazených.

Opatrenia spojené s mimoriadnou situáciou tu boli prijaté 17.marca, keď sa počet nakazených vyšplhal na viac ako 2 600. V súčasnosti platí zákaz vychádzania, nie je však nariadený, ale len odporúčaný, podobne ako u nás. K tomu sa pridalo obmedzenie spojené s fyzickým kontaktom osôb, rúško však stále nie je povinné. Školy a verejné inštitúcie ostávajú do odvolania zatvorené, informuje švajčiarsky denník Swissinfo.ch.

zdroj: Švajčiarska polícia kontroluje všetkých, ktorí do krajiny vstupujú. FOTO: TAST, AP

Dánsko sa chráni ako môže. Keď sme sa rozprávali so Slovenkou Janou, ktorá v hlavnom meste žije a pracuje už niekoľko rokov, vyzdvihla opatrenia, ktoré naša krajina prijala, ale aj to, že sme situáciu podchytili včas. Dáni si podobne ako zvyšná dnes už ohrozená časť Európy dlho mysleli, že ide o obyčajnú chrípku, ktorá v určitých rizikových periódach roka postihuje celý svet. Tentokrát sa mýlili. Po tom, ako nedávno prijali navrhované opatrenia o dodržiavaní dištančných vzdialeností osôb či dobrovoľnej karanténe, počet pacientov stúpa menej výrazne. Aktuálne číslo potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom je 1 715 s 32 obeťami.

Najšťastnejší a stále šikovní

Fínsky ústav verejného zdravotníctva (THL) ohlásil v sobotu popoludní prvú obeť s diagnózou Covid-19. Išlo o staršiu osobu a podľa riaditeľa THL nešlo o žiadne prekvapenia, vyjadril sa pre lokálny denník yle.fi. Keďže sa prvé úmrtie objavilo práve v rámci rizikovej skupiny a to u osoby staršej ako 70 rokov.

zdroj: Fínsky parlament, Helsinki (unsplash.com)

Vo Fínsku je zatiaľ 853 potvrdených prípadov a od soboty pribudol aj ďalší mŕtvy.

Podobne ako predošlé dve krajiny a Slovensko, prijal víťaz najšťastnejšej krajiny sveta bezpečnostné opatrenia, ktoré majú chrániť obyvateľov. O rúškach tu reč veľmi nemôže byť. Podobne ako v iných západných krajinách ich nosí menej ľudí ako u nás. Podľa nášho zdroja z nemeckej spolkovej krajiny, z Bavorska, sa ľudia stránia tých, ktorí rúška nosia. Vnímajú ich ako tých, ktorí sú nositeľmi nákazy a práve preto sa chránia takýmto prostriedkom. Preto sú respirátory či rúška na tvárach obyvateľov skôr výnimkou, ako pravidlom.

Zdroje: ČTK, yle.fi, cnbc.com, swissinfo.ch

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá