Slovenka Jana: Rúška Dáni nenosia, stále sedia v kaviarňach a kinách. Prípadov je v krajine takmer tisíc

  • V Dánsku sa vláde stále nepodarilo prijať bezpečnostné opatrenia
  • Napriek navrhovanej dobrovoľnej karanténe ju v krajine dodržuje menej ľudí, než by malo
  • Počet nakazených však každým dňom rastie
corona dansko
Dáni si užívajú teplú jar, archív autorky/TASR, AP
  • V Dánsku sa vláde stále nepodarilo prijať bezpečnostné opatrenia
  • Napriek navrhovanej dobrovoľnej karanténe ju v krajine dodržuje menej ľudí, než by malo
  • Počet nakazených však každým dňom rastie

V Dánsku dnes pribudlo 63 nových prípadov nákazy koronavírusom. Dokopy ich je 977 (aktualizované 17:01 GMT). Pandémia sa začala šíriť rýchlym tempom a včera potvrdili tretiu obeť s diagnózou Covid-19, píše dánsky portál The Local. Dnes však podľa informácií celosvetovej monitorovacej platformy pribudla ďalšia.

Aktuálne odhady sú také, že v krajine sa nachádza pravdepodobne 90-tisíc doposiaľ nediagnostikovaných pacientov, ktorí majú podozrenie na koronavírus, informuje lokálny denník. Podľa premisy, kedy pri 977 potvrdených prípadoch, vzájomnom stretávaní sa a nedodržiavaní nariadení o karanténe, by malo číslo infikovaných, no ešte neodhalených Dánov, byť niekde na hranici 90-tisíc.

V Kodani žije a pracuje Slovenka Jana. Aktuálne sa nachádza v karanténe, sleduje totiž prísne opatrenia, ktoré zaviedlo Slovensko a aj vystrašených Slovákov, ktorí šijú rúška, stretávajú sa prevažne virtuálne, no v prvom rade sedia doma.

Keď stereotyp neplatí vôbec

O Škandinávii panuje stereotyp, že všetci majú pevnú vôľu, sú cieľavedomí a disciplinovaní. Jana nás na chvíľu vyviedla z omylu. Skutočná ľudská povaha sa preukáže práve v kritickom čase.

zdroj: Poloprázdna Kodaň, archív autorky

V Dánsku sa totiž vyhlásil mimoriadny stav len po tom, čo sa počet nakazených vyšplhal na 500, a to v priebehu troch dní. Väčšina Dánov sa však k situácii nedokázala zodpovedne postaviť. Problém jednoducho nevedeli vyhodnotiť. Tak sme to koniec-koncov mali aj my, Slováci. Dáni si tiež mysleli, že ide len o „obyčajnú chrípku“.

Jana letela domov na Slovensko koncom februára. Vtedy sa už vedelo, že situácia je kritická aj v Európe. Taliansko zažívalo extrémny nápor na zdravotníctvo a vírus sa začal pomaly približovať aj k našim hraniciam. 27. februára totiž prvý prípad potvrdili vo Viedni. Rúška v lietadle však mala podľa jej slov len hŕstka ľudí a žiadne preventívne zdravotné opatrenia typu meranie teploty, sa nekonali. V tom čase však bol v Dánsku počet nakazených skutočne minimálny.

Mám však pocit, že vláda mohla reagovať skôr, Slováci to podchytili s väčším predstihom. Tu vláda zasiahla ‚miernejšími’ opatreniami ako Slovensko,“ hovorí Slovenka Jana.

zdroj: Zábavný park Tivoli v Kodani, archív autorky

Ďalším krokom bola navrhovaná dobrovoľná karanténa pre tých, ktorí sa vrátili z rizikových krajín. Niektorí ju dodržiavali, iní menej.

Počula som o prípadoch, kedy táto karanténa nebola dodržiavaná, dokonca zdravotníckym personálom. Ak ľudia neboli priamo na severe Talianska, ale hodinu-dve autom odtiaľ, nebrali to ako návštevu rizikovej zóny, čo teda nie je ideálne,“ zdôrazňuje Jana.

Škandinávcov poznáme ako extrémne disciplinovaných. Okrem toho by mali mať aj skvelú a radostnú povahu, veď žijú v jednej z najšťastnejších krajín sveta, čo z roka na rok potvrdzujú štatistiky a mnohé rebríčky. Tento raz však spolu s celým svetom podľahli panike a reakcia bola skôr opačná, ako by sa čakalo.

Dáni sú disciplinovaní, no sú aj veľmi pokojní až flegmatickí, čo je väčšinou fajn, no teraz to znamenalo, že situáciu donedávna nebrali vôbec vážne,“ vysvetľuje Jana s tým, že okrem iného sú aj viac individualisti ako Slováci. „Mám pocit, že Slováci teraz ukazujú súdržnosť a solidaritu s tými, ktorým treba pomôcť, malé firmy šijú rúška a posielajú ich tam, kam treba,“ dodáva.

V Dánsku je teraz karanténa, väčšina ľudí je teda doma. Verejné priestory ako bary, obchody či zoologické záhrady však vôbec nie sú zatvorené. Obyvatelia tak môžu kedykoľvek svoju karanténu porušiť. A aj to robia. Z izolácie si podľa Janiných slov robia dovolenku.

zdroj: Jar v Kodani, archív autorky

V ZOO stoja rady ľudí a takmer všetci pokračujú v stretávaní sa v baroch alebo robia párty doma. Verím však, že je to menšina. Ale podla toho, čo som videla, takéto prípady sa nájdu aj na Slovensku,“ konštatuje. Tým Jana pravdepodobne reaguje na rady lyžiarov, ktoré sa minulý týždeň objavili v Jasnej v snahe ukázať svetu, že u nás je vlastne všetko v poriadku.

Bez fyzického kontaktu

Čo sa týka najnovších bezpečnostných opatrení, ľudia by mali podstúpiť dobrovoľnú karanténu a vyhýbať sa fyzickému kontaktu.

Rúška sa nenosia, nie je to tu zvykom ako v Ázii a Dáni nemajú pocit, že to pomôže. Odvolávajú sa na odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie. A teda, že rúška by mali nosiť len chorí ľudia,“ informuje Slovenka Jana, ktorá v Kodani dlho žije a pracuje. Mentalitu národa už stihla nacítiť.

Dnes už totiž každý rozumie algoritmu, že nakaziť človeka koronavírusom môžeš aj vtedy, keď sám neprejavuješ príznaky nákazy. To Dáni podľa Jany stále neprijali.

Nechcem generalizovať, ale mám pocit, že v Dánsku jednoducho vládne vzorec, že oni vedia lepšie ako všetci ostatní lebo sa ich krajine celkovo darí, majú veľkú dôveru voči vláde a v seba,“ vysvetľuje a dodáva, že to samozrejme neplatí celoplošne. Jediné, čo podľa nej platí je fakt, že im chýba pokora. Dáni však nie sú jedinou krajinou, ktorá sa odmietavo postavila k ráznym opatreniam iných štátov.

zdroj: Kodaň, archív autorky

Ulice sú prázdnejšie

Hoci sú ulice Kodane prázdnejšie ako inokedy, stále nie sú vyľudnené. Ľudia sa strachu ani zdvihnutému prstu nepodriadili. V parkoch a pri jazerách je stále plno. Dáni sa prechádzajú a vychutnávajú si jar.

Paradoxom je, že hoci rúška na popularite veľmi nenabrali, v lekárňach sú spolu s dezinfekčnými gélmi a utierkami vypredané. Ak si chorý, v Dánsku sa k lekárovi musíš objednať, nemôžeš len tak prísť. Preto je možné, že tí, ktorí svoj zdravotný stav nepotrebujú riešiť urgentne, svoj termín uvoľnili niekomu inému. Rady pred ambulanciou či lekárňou tu nenájdeš.

Janu aj tak najviac prekvapili Slováci. Zaujali ju jednotlivé iniciatívy, ktoré sa dejú v susedstvách. Mladší pomáhajú seniorom s nákupmi, viac si ich všímajú, starajú sa o ich väčšie pohodlie. Predsa len, patria k rizikovej skupine, na ktorú netreba zabúdať. Deje sa tak nielen na dedinách, kde je takýto prístup inokedy oveľa bežnejší, ale aj vo veľkých mestách.

Zdroje: thelocal.dk, cphpost.dk, forbes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá