PREHĽAD: Kam všade ťa dostane COVID pass? Pri cestovaní po Európe ti ušetrí čas aj nervy

  • COVID preukazom sa môžeš preukázať už v 16 krajinách Európy
  • Ak si prekonal covid-19, si zaočkovaný oboma dávkami či máš so sebou negatívny test, môžeš sa dostať do týchto Európskych krajín
  • Opatrenia vo všetkých krajinách sú veľmi podobné, skutočne stačí pri sebe mať COVID pass
COVID pass
COVID pass, Unsplash/Annie Spratt Unsplash/Markus Winkler
  • COVID preukazom sa môžeš preukázať už v 16 krajinách Európy
  • Ak si prekonal covid-19, si zaočkovaný oboma dávkami či máš so sebou negatívny test, môžeš sa dostať do týchto Európskych krajín
  • Opatrenia vo všetkých krajinách sú veľmi podobné, skutočne stačí pri sebe mať COVID pass

Cestovanie „bez hraníc“ sme nezažili už takmer dva roky. Ak existuje niečo, čo má od voľného cestovania kľúč, tak je to očkovanie a COVID pass, ktorým sa môžeš preukázať na viacerých hraničných priechodoch a tvoja vstupenka do krajiny je voľná.

Kam môžu smerovať tvoje výlety

COVID pass ti výhodne poslúži v susednom Rakúsku, kde sa od 15. augusta, ak bude situácia priaznivá, môžeš opäť dostať do reštaurácií či hotelov. Voľný vstup majú všetci tí, ktorí sú zaočkovaní, ďalej tí, ktorí majú potvrdenie o negatívnom teste, ale aj tí, ktorí prekonali COVID-19 v posledných 180 dňoch, uvádzajú Pelipecky.

Kúsok od nás môžeš navštíviť Francúzsko, ktoré od 9. augusta zaviedlo takzvaný zdravotný preukaz a ten je potrebný pri vstupe do kaviarní, pri vstupe na vnútroštátny let či pri cestovaní prímestským vlakom. Preukazom sa nemusia preukazovať osoby, ktoré majú menej ako 18 rokov.

V Belgicku sú dokonca aj väčšie podujatia bez nutnosti mať na sebe rúško. Od 13. augusta sa môže podujatí zúčastniť viac ako 1 500 ľudí, samozrejme, v exteriéri a preukázať sa stačí digitálnym passom Covid Safe. Platia tam rovnaké pravidlá ako u nás. Tí, ktorí chcú COVID pass získať musia byť buď plne zaočkovaní, alebo prekonali koronavírus v posledných šiestich mesiacoch, či všetci tí, ktorý majú platný negatívny test.

AKTUÁLNE: Vláda schválila úplne nový COVID automat, vysoko zaočkované okresy už nebudú nikdy čierne

Dáni boli prvou krajinou, ktorej vôbec napadla myšlienka vytvoriť niečo ako Coronapas, ktorý zvýhodňuje očkované osoby. Je to aplikácia, ktorou sa môže zaočkovaný, testovaný alebo prekonaný preukázať na miestach akými sú reštaurácie, múzeá, kiná, kúpaliská, ihriská. Je to vstupenka na voľný „výbeh“.

Zaočkovaní majú viac možností

V Nemecku sa green COVID pasy, certifikáty, potvrdenia stále nezaviedli. „Očkovaní ľudia budú mať určite viac slobôd ako neočkovaní,“ hovorí nemecký kancelár Helge Braun, uvádzajú Pelipecky. Osoby, ktoré zaočkované nebudú, nebudú mať rovnako ani prístup do interiérových priestorov reštaurácií či kín.

Portugalsko vyžaduje potvrdenia o prekonaní, zaočkovaní či negatívnom teste len v interiérových priestoroch. Zato Španielsko sa COVID preukazmi neponáhľa. Jedine oblasť Galicia vyžaduje od svojich občanov potvrdenia o zaočkovanosti, prekonaní a negatívnom teste pri vstupe do vnútorných častí kaviarní, barov a reštaurácií.

Lionel Messi je autista s problémom rastu, ktorý ovládol futbal. Príbeh legendy, ktorá mieri pod Eiffelovku

Taliani sú opatrní

Najprísnejšie používanie a preukazovanie sa majú Taliani. Od 6. augusta sa držitelia COVID pasov budú musieť preukázať takmer všade. V divadlách, kinách, múzeách, súkromných večierkoch, na kúpaliskách, športových podujatiach aj festivaloch. Green pass musia mať všetci, aj deti staršie ako 12 rokov. Ak si nezaočkovaný a chcel by si navštíviť Taliansko, Green pass ti vydajú hneď ako im predložíš negatívny test nie starší ako 48 hodín.

Slovinci si na EÚ preukazoch dávajú rovnako záležať. Či ide o hotel, tábor, kultúrne a športové podujatie s viac ako 100 účastníkmi, osoba musí mať doklad o jednom z troch možných alternatív, ktoré sú všeobecne platné takmer v každej krajine. Negatívny test, prekonanie, očkovanie.

Najmenšia krajina EÚ, Luxembursko, zaviedla aplikáciu, ktorá sa volá CovidChcek a tá umožňuje zaočkovaným cestujúcim jednoduchší pohyb po krajine, rovnako vstup do reštaurácií či tiež možnosť cestovať do zahraničia.

Safe Pass, COVID pass, Green pass

Pre získanie Safe Passu na Cypre je potrebné byť minimálne tri týždne po plnom očkovaní, mať pri sebe negatívny test alebo doklad o vyliečení z COVIDu, ktorý nie je starší ako 6 mesiacov. Cyprus už od 9. júla zaviedol požiadavku bezpečného pohybu občanom starším ako 12 rokov, a to preukázaním sa svojim Safe Passom.

Vláda zverejnila účet za návštevu pápeža. Bude nás to stáť milióny eur

Írsko taktiež povoľuje vstup do reštaurácií a barov v celej krajine tým, ktorí sú schopní preukázať sa jednou z alternatív. Deti do 12 rokov sa preukazovať nemusia.

Holandsko nič oficiálne zatiaľ nezaviedlo, avšak podniky, ktoré sú momentálne v prevádzke a sú otvorené by mali pracovať a fungovať bez obmedzení práve pre zaočkované osoby.

Každá z krajín má svoje vlastné podmienky určenia, ktoré ako cestovateľ, návštevník či možno obyvateľ krajiny musíš dodržiavať. V poslednej podstate je to vždy len o COVID passe, ktorý keď máš a spĺňaš, spĺňaš tak podmienky každej krajiny.

Zdroj: Pelipecky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie