PREHĽAD: Od pondelka sa uvoľňujú niektoré zákazy, z COVID automatu ubúdajú čierne okresy

 • Nový týždeň priniesol aj nové opatrenia
 • Pripravili sme pre teba prehľad noviniek platných od 22. marca
koronavírus, masky, testovanie
TASR/Henrich Mišovič, AP /Michael Probst
 • Nový týždeň priniesol aj nové opatrenia
 • Pripravili sme pre teba prehľad noviniek platných od 22. marca

COVID automat sa mení a tiež prichádzajú do platnosti niektoré nové nariadenia. Štát ustúpil trhovníkom, ktorí môžu od pondelka začať opäť predávať. Ubudlo aj tzv. čiernych okresov, čo väčšinou znamená, že negatívny test ti platí dlhšie.

Celé Slovensko sa aj naďalej nachádza v 4. stupni varovania. Rovnako ako po minulé týždne platí zákaz vychádzania. V opareniach však nastane od tohto týždňa aj pár zmien.

Ministerstvo zdravotníctva tak minulý týždeň informovalo o týchto nových opatreniach:

 • Pacienti po prekonaní COVID-19 budú mať nárok na kúpeľnú liečbu, ktorá bude kúpeľom preplácaná z verejného zdravotného poistenia
 • Rezort zdravotníctva pripravili jednorazové odškodnenie pre pozostalých zdravotníkov vo výške 58 712,30 eura, ak zdravotník zomrie na COVID-19 a nakazil sa pri práci, bude to platiť aj spätne
 • Zodpovednosť pri očkovaní Sputnikom nebude mať lekár, ale štát
 • Nárok na očkovanie budú mať nárok aj dlžníci na zdravotnom poistení a zraniteľné osoby ako napríklad ľudia bez domova
 • Rozšírenie dočasnej odbornej stáže aj na sestry a pôrodné asistentky

Zmenil sa aj počet čiernych okresov, ktorých je od tohto týždňa menej. Najhoršia situácia je v okresoch susediacich s Českou republikou. Ako informuje MSZV, celkový stav je naďalej veľmi vážny aj napriek miernemu zlepšeniu.

COVID automat
zdroj: MZSR

Predlženie núdzového stavu

Núdzový stav sa na Slovensku minulý týždeň opäť predĺžil o 40 dní, platiť bude do 28. apríla. Vládni predstavitelia sa jednohlasne zhodli, po 20 dňoch však musí predĺženie opätovne schváliť parlament.

Núdzový stav by mal byť predovšetkým využitý na ukladanie pracovnej povinnosti na zaistenie zdravotnej starostlivosti či na reprofilizácie nemocníc z dôvodu potreby iného druhu lôžok. Tiež na prijatie obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania. Dôvodom je obmedzenie mobility, a tým pádom aj sociálnych kontaktov, čo vláda považuje za jeden z najúčinnejších spôsobov obmedzenia šírenia ochorenia COVID-19, informuje tlačová agentúra SITA.

Covid automat sa stal prehľadnejší

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR pripravilo digitálny COVID automat, ľuďom poskytne prehľad aktuálnych opatrení podľa okresov. Rezort informatizácie v piatok spustil skúšobnú verziu. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva.

Na oficiálnej stránke sa tak spustil digitálny COVID-19 automat. Stačí, ak do vyhľadávača napíšeš okres  a stránka ti zobrazí aktuálne opatrenia, ktoré sa na daný okres vzťahujú.

zdroj: automat.gov.sk

„COVID automat nás bude sprevádzať zrejme dlhé mesiace. Táto digitálna verzia pomôže komukoľvek správne sa orientovať, čo je zakázané a čo automat umožňuje pre každý okres,“ vysvetlila vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) s tým, že ku skúšobnej verzii možno zasielať pripomienky a rezort ho bude na základe nich vylepšovať.

Digitálny automat poskytuje prehľad o tom, aké aktivity a za akých podmienok môžu ľudia vykonávať v každom okrese.

Konečne máme prehľadný COVID automat. Stačí ti jediné kliknutie a vieš, čo je v tvojom okrese dovolené

Nový automat je funkčný nielen na počítačoch, ale aj smartfónoch. Používatelia mobilných telefónov si automat môžu jednoducho uložiť a používať ako štandardnú aplikáciu vo svojom telefóne. Stačí, ak si do prehliadača zadajú adresu, nemusia nič inštalovať,“ podotkol rezort, informuje TASR.

Čakáreň je spustená, znížil sa aj vek očkovania

Spustená je aj online čakáreň na očkovanie. Seniori tak už nemusia bojovať s nefunkčným systémom prihlasovania.

Všetky potrebné informácie o tom, ako postupovať, nájdeš priamo na portáli NCZISK. Registrácia je otvorená pre všetkých ľudí nad 55 rokov a tiež špeciálne skupiny obyvateľstva. Ak sa nenachádzaš v daných skupinách, registrácia ti bude umožnená až neskôr.

zdroj: TASR /Dano Veselský

Ide o pomerne jednoduchý postup, po zvolení konkrétnej skupiny si povinný vyplniť svoje osobné údaje, na základe ktorých bude akceptovaná prihláška. V prípade, že na očkovanie prihlasuješ svojich starých rodičov či rodičov v danej vekovej skupine, je možné namiesto ich kontaktných údajov, v prípade, že žiadne nemajú, uviesť vlastné.

Koniec dovolenkám v zahraničí

Už od soboty platí zákaz prechodu hraníc za účelom rekreácie. Pod hrozbou pokuty sa tak zakazuje prekračovanie hraníc od 5:00 ráno do 1:00 v noci. Za neopodstatnený výjazd do zahraničia môžeš dostať pokutu až do výšky 1 000 eur. Počas okna od 1:00 do 5:00 ráno však zákaz vychádzania neplatí a tak neplatí ani zákaz cestovania.

NÁZOR: Vláda zakázala cestovať do exotiky, skvelé. Je to neskoro a aj tak celé zle, ako vždy

„Policajti budú kontroly vykonávať aj na letisku v Bratislave, Košiciach a Poprade, tiež na letiskách na celom území Slovenskej republiky, najmä pri letoch do obvyklých dovolenkových destinácií,“ upozornila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, informuje SITA. Takéto kontroly môže spôsobiť navýšenie čakacej doby vybavovacieho procesu.

Slováci si nosia koronavírus z krajiny, kde je oficiálne zakázaný. Od marca tu nemajú jediný prípad, nechcú šíriť strach

Vláda zrušila cestovanie za účelom rekreácie z dôvodu šírenia mutácií koronavírusu a ich zavlečenia z exotických krajín, najmä zo Zanzibaru. Cestovanie za účelom návštevy rodiny alebo pracovná cesta sú naďalej povolené, avšak len v čase od 5:00 do 20:00.

Zákaz dovolenkovania má platiť do 28. apríla, ale je možné, že ho vláda zruší aj skôr. Všetko závisí od vývoja pandemickej situácie.

Ak sa vrátiš zo zahraničia, musíš do karantény

Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas zverejnil novú vyhlášku, ktorá platí od pondelka 22.3. Poďľa vyhlášky musia ísť po príchode zo zahraničia do karantény aj už zaočkovaní ľudia a tiež ľudia, ktorí už ochorenie Covid-19 prekonali.

AKTUÁLNE: Od stredy sa mení režim na hraniciach. Do karantény musia ísť aj očkovaní

„K tomuto kroku sme pristúpili pre výskyt nových mutácií,“ tvrdí úrad verejného zdravotníctva. Toto nové nariadenie je vysvetľované tým, že doposiaľ nemáme dosť informácií o nových mutáciách a o tom, akým spôsobom sa šíria, alebo či sa nimi ľudia môžu nakaziť aj po očkovaní či prekonaní ochorenia.

Trhoviská môžu opäť otvoriť

Úrad verejného zdravotníctva povolil od pondelka prevádzku nekrytých a čiastočne krytých trhovísk s predajom sadeníc, rezaných kvetov, potravín, zeleniny a ovocia. Podmienky ich fungovania upravuje vyhláška k činnosti maloobchodných prevádzok a prevádzok služieb.

Jednotlivé predajné miesta budú musieť byť umiestnené v najmenej dvojmetrových rozstupoch. Nekryté a čiastočne kryté trhoviská musia mať navyše zabezpečený jednosmerný pohyb zákazníkov a regulovaný vstup a výstup z trhoviska,“ povedala hovorkyňa úradu Daša Račková, informuje TASR.

trhovisko, miletička
zdroj: archív Startitup

 

Keďže sa na trhoviská nevzťahovala výnimka z marcovej vyhlášky, ktorou sa uzatvárali maloobchodné prevádzky a prevádzky poskytujúce služby, niektoré miesta v Bratislave sa museli zatvoriť. Proti tomu sa búrili obyvatelia a vznikla tak petícia na ich znovuotvorenie.

Morčatá Sputnik prežili, zodpovednosť ponesie štát

Testy ruskej vakcíny Sputnik V na myšiach a morčatách v spoločnosti Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch dopadli s vyhovujúcim výsledkom a zvieratá testovanie prežili. Ako informoval Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách, testovanie prebiehalo v dvoch komponentoch na piatich myšiach a dvoch morčatách.

Sputnik V morčatá
zdroj: TASR/Milan Kapusta

„Skúška trvala sedem dní. Celé pozorovacie obdobie sa neprejavili žiadne prejavy toxicity, nestratili na hmotnosti, žiadne zviera neuhynulo. Čiže skúška dopadla s vyhovujúcim výsledkom,“ skonštatoval Ryzner, informuje SITA.

Vláda tiež odbremenila zdravotníkov od zodpovednosti za očkovanie Sputnikom V. Doteraz bol Sputnik V povolený len na terapeutické použitie a zodpovednosť za očkovanie preberal ošetrujúci lekár.

Testovanie Sputnikom prežili v zdraví. Morčatá a myši z testov vakcíny aj tak dopadnú zle

Zákaz vychádzania platí naďalej

Do práce môžu aj naďalej chodiť iba tí, ktorí majú potvrdenie od zamestnávateľa, že nemôžu pracovať z domu. Potrebný je test, potvrdenie s určením pracovnej doby a miesta. V čiernych a bordových okresoch platí test 7, v červených 14 a v ružových 21 dní.

Negatívny test nepotrebuješ ak máš:

 • Potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 nie staršie, ako 3 mesiace
 • 14 dní od podania druhej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19
 • Potvrdenie o nemožnosti vykonania testu (zoznam nájdeš vo vyhláške)

Do prírody v rámci okresu môžeš ísť aj bez testu, s výnimkou čiernych okresov podľa aktuálneho COVID automatu. Do školy nastupujú žiaci a študenti podľa usmernenia zriaďovateľa školy.

Zákaz vychádzania platí celý deň od 5:00 do 1:00, pričom v čase od 5:00 do 20:00 platia o niečo voľnejšie podmienky. Po 20:00 smieš ísť von len v nevyhnutnom prípade, teda pri ceste do práce alebo v niektorých prípadoch do školy (zdravotnícki študenti). Povolené je aj cestovanie, ale nie za účelom rekreácie. Polícia SR upozorňuje, aby všetci cestujúci vopred vyplnili formulár e-hranica a pripravili si doklady potrebné k dokázaniu účelu cesty.

Zdroje: TASR, SITA, MZSR, korona.gov.sk, NCZISK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech