PREHĽAD: Slovákom sa komplikuje život. Platia prísne pravidlá, pozor, aby si ich neporušil

  • Od pondelka sa začína testovať na pracovisku
  • Testy má uhradiť zamestnávateľ
  • Otvorené sú len základné služby a obchody
  • Očkovaní sú oslobodení od pravidelného testovania
nákup, covid
TASR/Dano Veselský
  • Od pondelka sa začína testovať na pracovisku
  • Testy má uhradiť zamestnávateľ
  • Otvorené sú len základné služby a obchody
  • Očkovaní sú oslobodení od pravidelného testovania

Zhoršujúca sa pandemická situácia a rekordné počty nakazených sú dôvodom, prečo je Slovensko od minulého štvrtka v takzvanom lockdowne. Kvôli tomu je celý covid automat pozastavený a lockdown je celoplošný, bez ohľadu na zaočkovanosť okresu.

Fungovať môžu iba základné služby a potreby. Sú dostupné pre všetkých bez ohľadu na to, či je jedinec očkovaný alebo testovaný.

Celoštátny lockdown

Otvorené budú napríklad lekárne, predajne krmív pre zvieratá, práčovne a čistiarne, čerpacie stanice, pohrebné služby, zberné dvory či predajne náhradných dielcov pre motorové vozidlá. Fungovať môžu aj taxislužby, advokáti, notári, exekútori, závodné, školské a podobné kuchyne a jedálne či obchodné domy, v ktorých môžu byť otvorené výlučne esenciálne prevádzky.

V čase od 5.00 h do 20.00 h môžu byť otvorené napríklad predajne potravín, drogérie, výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku, pošty, banky, kľúčové služby či predajne obuvi. Nakúpiť bude možné aj v predajniach domácich a záhradkárskych potrieb, ale aj v nekrytých alebo čiastočne krytých trhoviskách s predajom sadeníc, kvetov, zeleniny, ovocia, potravín.

V tomto prípade však prevádzkovateľ musí zabezpečiť jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovaný vstup a výstup a vzdialenosť predajných miest minimálne dva metre od seba.

zdroj: TASR/František Iván

Počet zákazníkov v predajniach je obmedzený predajnou plochou, pričom na jedného klienta musí pripadať najmenej 25 štvorcových metrov (m2). Ak má prevádzka menej ako 25 m2, môže v nej byť v rovnakom čase len jeden zákazník.

Kapacitné obmedzenia sa nevzťahujú na závodné, školské a podobné jedálne. V obchodných domoch môžu byť otvorené iba prevádzky so základnými potrebami, musia byť uzavreté detské kútiky a sedacie sekcie a tiež platí zákaz konzumácie jedál a nápojov.

Obmedzenia sa týkajú aj taxislužieb, kde môžu byť iba dve prepravované osoby vo vozidle. To však neplatí pre osoby, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. Len v režime OTP môžu fungovať hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania, avšak iba v súvislosti s výkonom práce alebo za účelom návštevy zdravotníckeho zariadenia.

Zamestnanci musia byť OTP

Od začiatku týždňa môžu vstúpiť na pracovisko zamestnávateľa iba zamestnanci, ktorí v posledných 180 dňoch prekonali ochorenie COVID-19, sú proti tomuto ochoreniu zaočkovaní, alebo sa môžu preukázať negatívnym testom nie starším ako sedem dní od odberu (OTP). Vyplýva to z aktuálnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

Obmedzenie sa týka všetkých zamestnancov vrátane tých, ktorí pracujú na dohody o pracovnej činnosti, dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študenta či na zmluvy podľa Obchodného zákonníka. Nevzťahuje sa ale na osobu, ktorá na pracovisku alebo v iných priestoroch zamestnávateľa neprichádza do kontaktu s inou osobou.

zdroj: Fakultná nemocnica v Nitre od utorka 20. októbra 2020 pozastavila plánované hospitalizácie pacientov. Ako informovala, k tomuto kroku došlo vzh¾adom na prechod nemocnice do tretej reprofilizaènej fázy. Ten súvisí s pandémiou ochorenia COVID-19. Nitrianska nemocnica už 28. septembra reprofilizovala na infekèné lôžka svoje kapacity na piatom poschodí pavilónu chirurgických disciplín. Zároveò pripravila pre pacientov s novým koronavírusom lôžka kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny. Na snímke mobilné odberné miesto pre testovanie ¾udí s podozrením na ochorenie COVID-19 v areáli fakultnej nemocnice 21. októbra 2020 v Nitre. FOTO TASR - Henrich Mišoviè *** Local Caption *** mobilné odberné miesto testovanie odber

Aby bola splnená podmienka vstupu na pracoviská iba v režime OTP, je zamestnávateľ podľa vyhlášky povinný vykonávať pravidelné kontroly. Potvrdenie o očkovaní, prekonaní ochorenia či testovaní je možné nahradiť digitálnym COVID preukazom EÚ.

Za plne zaočkovaných považuje vyhláška osoby, ktoré boli očkované jednodávkovou vakcínou pred viac ako tromi týždňami, u ktorých uplynuli od podania druhej dávky dvojdávkovej vakcíny minimálne dva týždne, alebo tí, ktorí dostali do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19 jednu dávku vakcíny. Platnosť očkovania je obmedzená do jedného roka od podania poslednej dávky vakcíny.  

Testy zabezpečené zamestnávateľom

Testovanie pracovníkov, ktorí nie sú zaočkovaní ani neprekonali ochorenie COVID-19, budú od pondelka (29. 11) zabezpečovať zamestnávatelia. Tí si musia zaobstarať testy, vhodné priestory, zabezpečiť zodpovednú osobu a postarať sa aj o likvidáciu odpadu z testovania.

Testovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Kathy Willens

Testovanie bude potrebné raz za sedem dní, na vstup na pracovisko budú zamestnávatelia uznávať aj potvrdenie o negatívnom teste z mobilných odberových miest. Podľa manuálu je každý zamestnávateľ povinný zabezpečiť dostatočný počet antigénových samotestov v lekárňach či u distribútorov.

Ministerstvo zdravotníctva má stanoviť regulovanú cenu týchto testov na päť eur za kus, ktoré bude štát kompenzovať. Náklady za vykonanie testu uhradí štát zamestnávateľom vo výške jedného eura za zamestnanca. Celkovou sumou šesť eur za testovaného zamestnanca uhradí štát náklady mobilným odberovým miestam. Potrebné ochranné prostriedky zabezpečí zamestnávateľ na vlastné náklady.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá