PRELOM V OČKOVANÍ: Vakcína od Pfizeru nepotrebuje 70-stupňový mráz, zaočkovať ťa bude môcť aj obvodný lekár

  • Dnes ju skladujeme v -70 stupňoch Celzia, no čoskoro sa to zmení
  • Vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech by sa mohla čoskoro dostať do klasických ambulančných mraziacich boxov
  • Dnes ju skladujeme v -70 stupňoch Celzia, no čoskoro sa to zmení
  • Vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech by sa mohla čoskoro dostať do klasických ambulančných mraziacich boxov

Prvé dávky vakcíny Pfizer/BioNTech dostalo Slovensko ešte v minulom roku, neprešlo veľa času a Pfizer má pre svet skvelú správu. Nielenže navýšil svoje výrobné kapacity, aby dokázal splniť predpokladané dodávky vakcinačnej látky, tá dokonca môže byť skladovaná pri výrazne vyšších teplotách. Zaručí to možnosť transportu vakcíny aj do klasických ambulancií.

Zvládne oteplenie až na dva týždne

Spoločnosti Pfizer/BioNTech predložili FDA nové údaje o teplote, podľa ktorých by bolo možné vakcinačnú látku skladovať pri teplotách až o 50 stupňov Celzia vyšších, ako doposiaľ. Znamenalo by to, že by liek mohol byť umiestnený aj v mrazničkách, ktoré dosahujú -25 až -15 stupňov Celzia v dĺžke trvania celkovo dva týždne, informuje Global News.

zdroj: TASR/AP, Jessica Hill, Ján Krošlák

Aktuálny protokol skladovania vyžaduje, aby sa vakcína skladovala pri teplotách medzi -80 a -60 stupňov Celzia, čo znamená, že sa musí dodávať v špeciálne navrhnutých zariadeniach.

FDA potvrdila, že dostala žiadosť spoločnosti Pfizer a uviedla, že zmeny v povolení vakcíny musia byť doplnené vopred so žiadosťou o údaje podporujúce ich zavedenie. Ďalej uvádza, že autorizácia bude vydaná buď prostredníctvom udeľujúceho listu alebo opätovne vydaného autorizačného listu, ktoré budú zverejnené na webovej stránke regulačného orgánu.

Najnovšou mutáciou koronavírusu sa v Británii nakazilo už 33 ľudí. Mutant sa dokáže skrývať aj pred vakcínami

Najkomplikovanejšie podmienky skladovania

Skladovanie v chlade potrebné pre vakcíny využívajúce technológiu mRNA je jedným z faktorov komplikujúcich rýchlosť očkovania, najmä v krajinách bez potrebnej infraštruktúry. Injekčné liekovky s vakcínou Pfizer-BioNTech sa dodávajú v špeciálne navrhnutom kontajneri, ktorý je možné používať ako provizórny ultra mraziaci box až na 30 dní, ak sa pravidelne dopĺňa suchým ľadom, informuje Bloomberg.

Vakcína mRNA od spoločnosti Moderna je stabilná pri mínus -20 stupňov Celzia až šesť mesiacov a môže byť skladovaná pri teplotách v chladničke až 30 dní. Naopak, vakcína AstraZeneca, ktorá využíva inú technológiu, sa môže uchovávať pri teplote chladničky až šesť mesiacov.

mraziaci box Pfizer
zdroj: TASR/AP/Ronald Zak

„Ak bude žiadosť schválená, táto nová možnosť skladovania by ponúkla lekárňam a očkovacím centrám väčšiu flexibilitu v spôsobe riadenia ich dodávok vakcín,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla.

Výkonný riaditeľ spoločnosti BioNTech Ugur Sahin dodal, že partneri spoločnosti budú naďalej hľadať nové formulácie, ktoré uľahčia transport a použitie spomínanej látky.

Najvyššia miera ochrany

Vakcína od spoločnosti Pfizer je podľa dát izraelskej spoločnosti Maccabi Healthcare Services účinná na neuveriteľných 95 %, čo ju činí najúčinnejšou zo všetkých dostupných vakcín.

Mimoriadne dobré správy: Šanca na nakazenie sa koronavírusom je po očkovaní len 1:1 000

Štatistika bola vykonaná na vzorke 602 000 zaočkovaných. Predpokladá sa, že absolútna ochrana ľudí, ktorí boli zaočkovaní, nastúpi do týždňa po druhej dávke vakcíny. Z tohto dôvodu boli štatistiky vykonané na vzorke ľudí, ktorí sú sedem alebo viac dní po podaní druhej dávky. Uvedená vzorka bola porovnávaná s kontrolnou skupinou neočkovaných Izraelčanov. 

Zdroje: Global News, Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech