Najnovšou mutáciou koronavírusu sa v Británii nakazilo už 33 ľudí. Mutant sa dokáže skrývať aj pred vakcínami

  • Británia hlási 33 prípadov nového, ešte rýchlejšieho a odolnejšieho vírusu
  • Nesie v sebe aj juhoafrickú mutáciu a dokáže sa ukrývať pred vakcínou
  • Británia hlási 33 prípadov nového, ešte rýchlejšieho a odolnejšieho vírusu
  • Nesie v sebe aj juhoafrickú mutáciu a dokáže sa ukrývať pred vakcínou

V boji s prírodou sme stále na druhom mieste. Koronavírus sa sa svojimi „deťmi“ šíri po svete závratnou rýchlosťou. Ešte sme poriadne nestihli reagovať na juhoafrický, brazílsky či náš, slovenský variant, no Británia už hlási ďalšie zlé správy. Doposiaľ bolo v tejto krajine detekovaných 33 prípadov nového mutanta, no odborníci sa domnievajú, že je tento výsledok podhodnotený.

Pravdepodobne z Nigérie

Kmeň s názvom B.1.525 zdieľa mutáciu E484K, ktorá sa nachádza v juhoafrickom aj brazílskom variante, vďaka čomu sa šíri rýchlejšie. Variant tiež nesie na spike proteíne mutáciu Q677H, čo vedcov značne znepokojuje, nakoľko to môže znamenať, že bude ešte odolnejší voči vakcínam. Aj v tomto prípade existujú určité podobnosti s kmeňom z britského mesta Kent, ktoré podľa štúdií ukazujú, že sa jedná o kmeň s infekčnosťou vyššou až o 70 %, informuje Daily Mail.

PREHĽAD VAKCÍN: AstraZeneca je proti mutácii takmer bezmocná, Pfizer prekonáva očakávania

Variant B.1.525 bol v Británii prvýkrát spozorovaný v polovici decembra 2020. Neznamená to však, že je Británia miestom jeho vzniku. Krajina predpokladá, že sa tento variant na jej územie dostal prostredníctvom ciest z Nigérie, nakoľko po otestovaní vzoriek bolo novým variantom nakazených až 12 z 51 ľudí, čo tvorí 24 %. Celkovo bolo potvrdených iba 33 zo 70 000 sekvenovaných genómov, čo je menej ako 0,4 %, je teda takmer isté, že do krajiny musel pricestovať.

Vakcína je stále grom zlepšenia situácie

Napriek schopnosti vírusu získanej prostredníctvom mutácie E484K, ktorá mu umožňuje v určitej miere sa vyhnúť vakcinačnej látke, vakcína ostáva stále najpodstatnejšou v boji proti pandémii.

nová britská mutácia
zdroj: cov-lineages.org

Podľa odborníkov je nevyhnutné, aby sa  verejnosť dala zaočkovať. Vírus síce oslabuje účinnosť vakcíny, ale tá stále zabraňuje stredne ťažkému a ťažkému priebehu infekcie. Znamená to, že aj keď sa nakazíš jedným z variantov aktuálne prítomných vo svete, je len malá pravdepodobnosť, že by si ochoreniu podľahol.

Obávaš sa koronavírusu viac ako v jari 2020?

Profesor Jonathan Stoye, virológ z inštitútu Francis Crick Institute tvrdí, že nie je prekvapujúce, že nový variant obsahuje niektoré už videné mutácie. „V okamihu, keď začnete vyvíjať selekčný tlak na tento vírus, sám začne selektovať najmä veci, ktoré mu dodávajú schopnosť uniknúť imunitným reakciám. Myslím si, že sa to práve deje,“ povedal denníku The Guardian. „Táto mutácia [E484K] sa javí v súčasnosti ako kľúčová. Umožňuje vírusu uniknúť,“ objasňuje.

Zaočkovali už štvrtinu obyvateľstva

S výskytom mutácií sa budeme musieť zmieriť. Tak, ako vírus chrípky, aj SARS-CoV-2 bude, pravdepodobne, naďalej mutovať, a tým sa prispôsobovať sťaženým podmienkam, ktoré preň vakcináciou vytvárame.

Nový počítačový model dokáže s 90 % presnosťou predpovedať, či pacient na COVID-19 zomrie, alebo nie

V súčasnosti dostalo prvú dávku vakcíny v Británii už vyše 15,3 milióna obyvateľov, čo je takmer štvrtina populácie, informuje Daily Mail. Počet nových prípadov v krajine klesá, rovnako aj počet úmrtí. Obe krivky zaznamenali pokles až o 30 % v porovnaní s minulým týždňom. Tieto výsledky naznačujú, že napriek infekčnejším variantom je vakcína účinná a potrebná.

Zdroje: Cov-lineages, The Guardian, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá