Prelomový objav: Vedci vytvorili nového zabijaka rakoviny. „Bakteriálny samovražedný tím“ dokázal nemožné

  • Výskumníkom z Kolumbijskej univerzity sa podaril prelomový objav
  • Vytvorili „bakteriálny samovražedný tím“, ktorý je účinný v boji proti rakovine
Skúmavka s baktériami a znak ligy proti rakovine
Ilustračný obrázok, Unsplash/@cdc, Unsplash/@ang10ze
  • Výskumníkom z Kolumbijskej univerzity sa podaril prelomový objav
  • Vytvorili „bakteriálny samovražedný tím“, ktorý je účinný v boji proti rakovine

Výskumníkom z Kolumbijskej univerzity sa podarilo uskutočniť prelomový výskum. Spojením objavov v rakovinovej imunológii so sofistikovaným genetickým inžinierstvom vytvorili akýsi „bakteriálny samovražedný tím“. 

Podľa portálu The Herbert Irving Comprehensive Cancer Center (HICCC) geneticky upravená baktéria nespôsobuje choroby, ale dokáže sa dostať k nádoru a zničiť ho. 

Vylepšený imunitný systém

Geneticky upravené baktérie infiltrujú podľa výskumníkov nádor a produkujú špeciálne molekuly, ktoré varujú imunitný systém, ktorý rakovinu následne napadne. 

Baktérie vedci testovali na myšacom modeli dvoma rôznymi spôsobmi. Ako uvádza portál IFL Science, vložili ich priamo do nádoru alebo ich podali myšiam intravenózne, teda injekčne.

Oba prístupy sa v konečnom dôsledku ukázali ako úspešné pri prekonávaní schopností nádorov zastaviť signály, ktoré upozorňujú imunitný systém na ich prítomnosť.

„Môj študent Thomas mal nápad potenciálne využiť túto platformu na dodávanie chemokínov,“ uviedol vo vyhlásení hlavný autor doktor Nicholas Arpaia, odborný asistent mikrobiológie a imunológie na Kolumbijskej univerzite.

Spomínané chemokíny sú signálne proteíny imunitného systému. Dokážu priťahovať imunitné bunky alebo môžu spôsobiť, že imunitné bunky budú reagovať určitým spôsobom. 

Zničenie nádoru

Baktérie vedci upravili tak, aby obsahovali zmutovanú verziu ľudského génu pre chemokín, ktorý dokáže priťahovať „zabijácke“ T-bunky. Druhý kmeň bol pripravený na prilákanie tzv. dendritických buniek.

„Aj keď sú reakcie T-buniek, ktoré sú špecifické pre antigény odvodené od nádoru, aktivované, niekedy sa stane, že napriek tomu, že existujú aktivované protinádorové T-bunky, nepodarí sa ich získať do prostredia nádoru,“ vysvetlil doktor Arpaia.

vedci
zdroj: Unsplash/National Cancer Institute

Práve toto je dôvod, prečo dokážu geneticky upravené baktérie pomôcť. Môžu totiž podkopať špinavé triky nádoru a privolať T-bunky a dendritické bunky, aby sa im ukázali. Prvá z nich doslova „zje“ nádor, potom prezentuje antigény rakovinových buniek, ktoré môžu T-bunky následne spozorovať. 

Prevencia a liečba rakoviny

Celý vyššie spomínaný proces robí z T-buniek výkonnejších bojovníkov proti nádorom. Ako vedci ďalej informujú, baktérie sa dokážu šíriť iba v nádore a nie inde v zvieracom modeli. 

„Čo vidíme, je, že baktérie kolonizujú iba prostredie nádoru a dosiahnu len dostatočnú úroveň kvóra na vyvolanie lýzy v nádore, takže nemôžeme detegovať baktérie v iných zdravých orgánoch,“ vysvetlil doktor Arpaia.

Schopnosť nádorov vyhnúť sa zničeniu imunitným systémom je hlavnou oblasťou štúdia v prevencii a liečbe rakoviny. V súčasnosti sa tím vedcov zaoberá optimalizáciou prístupu a prípravou plánov, akým spôsobom ich objav môžu v konečnom dôsledku zaviesť aj do klinických skúšok.

„Počas desaťročí výskumu, ktorý nám umožnil pochopiť, ako sa imunitná odpoveď vyvíja, vyvíjame aj terapeutiká, ktoré sa špecificky zameriavajú na každý z týchto jednotlivých krokov,“ uviedol doktor Arpaia.

Celú štúdiu publikoval tím vedcov v magazíne Science Advances

Zdroje: IFL Science, HICCC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá