Vedci veria, že objavili revolučný liek na spavú chorobu. Súčasná liečba dokáže pacientov zabiť

  • Vedci zrejme vynašli liek na spavú chorobu
  • Ten by predstavoval obrovské zlepšenie voči súčasným terapiám
  • Podávaný by nebol vpichnutím, ale ústne
spavá choroba afrika mucha tse-tse
Ilustračný obrázok Unsplash/Usman Yousaf, Annie Sprat
  • Vedci zrejme vynašli liek na spavú chorobu
  • Ten by predstavoval obrovské zlepšenie voči súčasným terapiám
  • Podávaný by nebol vpichnutím, ale ústne

Nová, jednodávková liečba spavej choroby bola účinná na 95 percent v novej fáze klinickej štúdie, ktorú vedú iniciatíva Drugs for Neglected Diseases so sídlom vo švajčiarskej Ženeve a jej partneri v Demokratickej republike Kongo a Guinei. Liek s názvom akoziborol by predstavoval obrovské zlepšenie oproti súčasným terapiám, ktoré sú buď časovo náročné, alebo (paradoxne) smrteľne toxické a vždy vyžadujú bolestivé postupy. 

Spavá choroba je nočnou morou, ktorá postihuje pacientov v najodľahlejších prostrediach západnej a strednej Afriky, kde sa dá vzdialenosť od nemocnice merať v dňoch,“ uviedol so svojom vyjadrení Victor Kande z ministerstva zdravotníctva Konžskej demokratickej republiky. „Teraz sme na prahu novej potenciálnej liečby, ktorú možno podať za jeden deň v jednej dávke troch tabliet, čo by bol veľký posun pre lekárov a komunity.

Parazit útočí až s odstupom

Spavá choroba je parazitárne ochorenie, pričom parazita na človeka prenáša mucha tse-tse a najčastejšie sa vyskytuje v Afrike, uvádza Zdravie. Spôsobuje ju teda parazitné šírenie cez uhryznutie spomínaného dvojkrídleho hmyzu. Známa je tiež pod názvom „ľudská africká trypanosomiáza“. 

Vyskytuje sa v dvoch rôznych formách v závislosti od toho, ktorý poddruh parazita infekciu spôsobil. WHO tvrdí, že jeden konkrétny poddruh s názvom Trypanosoma brucei gambiense môže za 95 percent prípadov spavej choroby. 

Tento parazit, ktorý svojím tvarom pripomína živé šľahnutie ohnivého plameňa, na seba mesiace či roky nemusí upozorniť a nevykazuje žiadne vonkajšie príznaky. Následne sa však objaví horúčka, bolesti hlavy či kĺbov alebo opuchnuté lymfatické uzliny.

Parazit sa pri ďalšom postupe dostane až do centrálneho nervového systému a spôsobí zmätok v spánkovom rozvrhu. Vznikajú halucinácie, záchvaty, triaška, problémy so zmyslami a ďalšie závažné ťažkosti. Smrteľnou sa spavá choroba stáva až vtedy, keď sa nelieči. Podľa portálu Freethink sa ešte donedávna uvádzalo, že aj jej liečba môže byť smrteľná. 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Zdravie, Freethink, WHO, The Lancet Infectious Diseases

Najnovšie videá

Trendové videá