Prenajať si byt v Bratislave je dnes lacnejšie, ako vziať si hypotéku. Ušetríš stovky eur mesačne

  • Ceny nájmov v Bratislave klesajú aj o desiatky percent
  • Prenajať si byt je dnes lacnejšie ako brať si úver
bývanie
Unsplash/Flickr
  • Ceny nájmov v Bratislave klesajú aj o desiatky percent
  • Prenajať si byt je dnes lacnejšie ako brať si úver

Kým predajné ceny bytov na Slovensku rastú, pokles dopytu po nájmoch bytov sa podpísal pod pokles ich cien. Najvýraznejšie sa to prejavuje v Bratislave, kde v Starom Meste poklesli od marca prenájmy 2-izbových bytov o 12,9 percenta. V druhom okrese, kde je hlavným realitným ťahúňom Ružinov, zlacneli prenájmy 3-izbových bytov o viac ako 17 percent.

Ako ďalej informoval senior PR manažér spoločnosti United Classifieds.sk Peter Porubský, podľa analytikov webového portálu Nehnuteľnosti.sk.prenájmy klesli o viac ako 10 percent a v Bratislave sú lacnejšie ako hypotéka.

zdroj: Unsplash/Martin Katler

V Bratislave, kde sú ceny bytov výrazne vyššie, je vidieť výrazný rozdiel v prospech prenájmov. V súčasnosti v nich môžu nájomníci oproti hypotéke ušetriť 200 – 240 eur mesačne, čo znamená úsporu 2 400 až 2 900 eur za rok. Analytici však upozorňujú, že tento status môže platiť len pár mesiacov.

Pre tých, čo sa dnes nechcú viazať na nehnuteľnosť, je teraz prenájom v Bratislave veľmi výhodný,“ hovoria analytici Nehnuteľnosti.sk.

Situáciu v prenájmoch v ostatných krajských mestách koronakríza ovplyvnila tiež, no výraznejšie poklesy vidieť hlavne v silnejších priemyselných regiónoch, akými sú Košice, Žilina a Nitra. Najväčší pokles od marca zaznamenali pri nájmoch 3-izbových bytov v Žilinskom kraji, ktorých cena klesla o viac ako 20 percent a v štvrtom košickom okrese (18,2 percenta), ktorý tvoria prevažne rekreačné lokality. Krajské mestá, v ktorých sa realitný trh vyvíja špecificky (Banská Bystrica, Prešov), tento trend takmer nezasiahol.

Novostavby v Bratislave zdraželi až o desatinu. Ak plánuješ nový byt, priprav si veľký balík peňazí

Konkurencia v oblasti nájomného bývania je podľa analytikov mimo Bratislavy a priemyselných centier relatívne nízka. Najviac bytov na prenájom na portáli Nehnuteľnosti.sk je v Bratislavskom kraji (85 percent), potom v Košickom (5,2 percenta), Žilinskom (3 percent) a Nitrianskom kraji (2,4 percenta). Súvisí to s množstvom investičných bytov na prenájom.

Online portál Nehnuteľnosti.sk pôsobí na slovenskom trhu v oblasti predaja a kúpy nehnuteľností na webe. Využívajú ho realitné kancelárie a bežní občania na predaj a kúpu nehnuteľností.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech