Prešli si tromi smrtiacimi vlnami nákazy, dnes majú NULA úmrtí na koronavírus. Z tejto krajiny si berme príklad

  • V V Izraeli sa doposiaľ zaočkovalo oboma dávkami viac ako 5 miliónov ľudí
  • Krajina sa drží na popredných miestach v rýchlosti očkovania
vakciny
freepik/TASR/Turkish Health Ministry via AP
  • V V Izraeli sa doposiaľ zaočkovalo oboma dávkami viac ako 5 miliónov ľudí
  • Krajina sa drží na popredných miestach v rýchlosti očkovania

Izrael je jednoznačne krajinou, kde koronavírus takmer úplne vymizol. Začiatkom marca izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že v krajine proti koronavírusu zaočkovali už takmer 5 miliónov ľudí. Vyslovil pritom predpoklad, že Izrael bude prvou krajinou, ktorá vyjde z krízy. Jeho slová sa s najväčšou pravdepodobnosťou naplnia. 

Izrael nezaznamenal nové denné úmrtia na COVID-19, a to po prvýkrát za 10 mesiacov. Úmrtia, ale aj miera infekčnosti neustále klesá od decembra, kedy Izrael spustil svoju očkovaciu kampaň. Odvtedy sa krajina drží na popredných miestach v rýchlosti očkovania.

Dovolenka v zahraničí sa stáva realitou. Krajina, kde korona takmer vymizla, otvára svoje brány aj pre Slovákov

Times of Israel informuje, že podľa posledných údajov ministerstva zdravotníctva neboli v Izraeli vo štvrtok hlásené žiadne nové denné úmrtia na COVID-19. Podľa údajov zverejnených v piatok zostal počet obetí nezmenený oproti predchádzajúcemu dňu, a to 6 346.

Očkovanie je cesta

Ministerstvo uviedlo, že z 35 027 testov vykonaných vo štvrtok bolo zaznamenaných 129 nových prípadov, miera pozitívnych testov bola 0,4 percenta. Od začiatku pandémie zaznamenala krajina 837 870 potvrdených infekcií. Aj počet aktívnych infekcií ďalej klesol na 1 897, pričom 160 pacientov bolo vo vážnom stave, z toho 97 na ventilátoroch.

zdroj: TASR/AP, Sven Hoppe

V krajine sa doposiaľ zaočkovalo oboma dávkami viac ako 5 miliónov ľudí, čo predstavuje takmer 54 % celkovej populácie. „Je to obrovský úspech pre systém zdravotníctva a izraelských občanov. Spoločne likvidujeme koronavírus, ” tweetoval v piatok minister zdravotníctva Yuli Edelstein.

Times od Israel ďalej informuje, že krajina sa pripravuje na začatie očkovania detí vo veku 12 – 15 rokov, hneď ako americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv schváli použitie vakcín pre deti v tejto vekovej skupine. Generálny riaditeľ ministerstva zdravotníctva Chezy Levi uviedol, že akonáhle bude táto veková skupina zaočkovaná, krajina dosiahne kolektívnu imunitu a podľa verejnoprávneho kanálu Kan nebude potrebné očkovať mladšie deti.

Návrat k životu

Izrael už vo februári ohlásil, že sa plánuje vrátiť k životu pred pandémiou. Premiér Benjamin Netanjahu dúfal, že sa tak stane v apríli. Pred dvoma mesiacmi povedal, že by mohli prestať platiť všeobecné obmedzenia a krajina by takmer ročnej pandémii mohla dať slávnostne zbohom. Do dňa, kým sa tak stane, budú naďalej platiť zelené pasy. 

Izrael už neočkuje najrýchlejšie na svete. Predbehla ho krajina, ktorá využíva najmä čínsku vakcínu

Krajina plánuje od 23. mája vpúšťať na svoje územie tých, ktorí boli zaočkovaní proti koronavírusu SARS-CoV-2, oznámili to minulý týždeň izraelské ministerstvá. Informovala o tom agentúra DPA.

Izrael si pritom prešiel hneď tromi vlnami nákazy. Prvá prišla na jar, druhá na jeseň 2020 a tretia, najničivejšia, v januári 2021. V tom čase sa v krajine očkovanie oba rozbiehalo a mnoho ľudí doplatilo na mýtus, že po očkovaní im nič nehrozí. Imunita voči ochoreniu sa však naplno rozvinie až jeden-dva týždne po druhej dávke vakcíny.

koronavírus izrael graf
zdroj: Reprofoto: Worldometers.org

Nie každej krajine sa darí 

Ministerstvo zdravotníctva tiež vo štvrtok vydalo varovanie pred siedmimi krajinami, ktoré sa dostali do ďalšej vlny koronavírusu. Išlo o Ukrajinu, Etiópiu, Brazíliu, Južná Afriku, Indiu, Mexiko a Turecko. Ministerstvo ďalej uviedlo, že všetci Izraelčania vrátane očkovaných a uzdravených by sa mali celkovo vyhnúť „zbytočnému“ medzinárodnému cestovaniu.

Zdroje: Times od Israel, DPA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech