Prestaň stále čumieť do mobilu

  • Náš život sú naše obrazovky. Deti do 8 rokov strávia pred displejmi v priemere dve hodiny denne. Staršie deti od 8 do 18 rokov sedem a pol hodiny denne. A my, dospelí, čumíme do umelého svetla v priemere až osem a pol hodiny denne.
image_1436936616.jpeg
  • Náš život sú naše obrazovky. Deti do 8 rokov strávia pred displejmi v priemere dve hodiny denne. Staršie deti od 8 do 18 rokov sedem a pol hodiny denne. A my, dospelí, čumíme do umelého svetla v priemere až osem a pol hodiny denne.

 

Máme problém a my to vieme.

Podľa Kleiner Perkins Caufield & Byers kontrolujeme svoj telefón 150 krát denne. Medzinárodná anketa magazínu Time odhalila, že 1 zo 4 ľudí kontroluje svoj telefón raz za 30 minút, 1 z 5 dokonca každých 10 minút.

 

Takéto časté rozptýlenie pochopiteľne má svoje dôsledky.

WYNC, najväčšia verejná rozhlasová stanica v Amerike, zistila, že kreativita u ľudí klesá. Čas, kedy by si sa mal teoreticky nudiť a do tvojej hlavy by mali prichádzať zaujímavé myšlienky, je vyplnený nezmyselný ťukaním a slajdovaním po obrazovke. Niektoré zo služieb v telefónoch sa stali tak návykovými, ako cigarety či alkohol. Nehovoriac o tom, že sa po ich používaní cítime často zle. Ako bonus nám umelé modré svetlo z obrazoviek ničí spánok.

 

 

Je však ťažké odtrhnúť oči. Nielenže je tvoj mobil plný zaujímavých aplikácií, svoj čas si vyžaduje aj jeho údržba – s nadhľadom to môžeme nazvať aj digitálne domáce práce. Softvér je nutné pravidelne aktualizovať (iTunes mal za posledný rok hneď deväť aktualizácií), heslá je potrebné každých 30 dní resetovať (koľko z vás to naozaj robí?) a notifikáciam sa treba venovať.

 

Poďme si spraviť výzvu. Prestaň čumiet do telefónu každých päť minút. Existuje viacero psychologických trikov, ako to docieliť. Daj si telefón do tašky, nie do vrecka. Pokušenie brať telefón stále do ruky klesne a poďakuje sa ti aj tvoja produkcia spermií. Pred spaním odlož telefón do inej izby. Nainštaluj si f.lux či Twilight, ktoré zabijú vyžarovanie modrého svetla z tvojho displeja, čím skvalitnia tvoj spánok.

 

No je tu ešte lepšia alternatíva. Technológie sú totiž už dosť vyspelé na to, aby nás nepotrebovali.

 

 

Dovoľ svojmu telefónu robiť si svoju prácu. Webová aplikácia Unroll.me automaticky spojí všetky reklamné maily do jedného, čím ušetrí tvoj čas. Carousel od Dropboxu automaticky zálohuje všetky tvoje fotografie a vymaže ich z pamäte telefónu, čím ti ušetrí miesto. TripIt sám vloží informácie o tvojich výletoch priamo do tvojho kalendára.

 

Chceš využiť skutočný potenciál tvojho telefónu? Skús IFTTT. Pospájaš rôzne funkcie do jednej, čím môžeš vytvoriť zázračné veci. Tak napríklad, ak opustíš GPS súradnice svojho pracoviska, telefón automaticky pošle správu tvojej žene, že si na ceste domov. A podobných možností je nekonečno.

 

V iných odvetviach idú technológie ešte ďalej. Tak napríklad v NBA sú schopné kamery detekovať, ktorý hráč je unavený alebo zranený a okamžite pošlú informáciu fyzioterapeutom.

 

Obrazovky telefónov nás v posledných rokoch úplne pohltili. Keď si však uvedomíš, že máš v ruke vlastne malý počítač s nekonečnými možnosťami, môžeš zahájiť svoju cestu k tomu, čo ja volám svet bez obrazoviek.

 

A teraz, prestaň už čumieť do toho smartfónu. ;)

 

 

Zdroj: qz.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech