„Prevencia končí, nastupuje represia,“ vyhlásila pred mesiacom polícia. Pomohli vysoké pokuty?

  • Polícia na Slovensku už niekoľko týždňov pozerá na vodičov prísnejším okom
  • Nekompromisná sa rozhodla byť aj v rozdávaní pokút
  • Za priestupky udeľujú tie najvyššie možné pokuty
  • Zaberá to na slovenských šoférov?
dopka
TASR,pexels.com
  • Polícia na Slovensku už niekoľko týždňov pozerá na vodičov prísnejším okom
  • Nekompromisná sa rozhodla byť aj v rozdávaní pokút
  • Za priestupky udeľujú tie najvyššie možné pokuty
  • Zaberá to na slovenských šoférov?

Polícia Slovenskej republiky koncom júna ohlásila na svojej facebookovej stránke, že sme na našich cestách svedkami ozajstnej katastrofy. Všetkým Slovákom odkázali „Prevencia končí, nastupuje represia.” Rázne vyhlásenie prišlo potom ako za 7 dní zomrelo na cestách 14 ľudí. „Nejdeme sa nikomu prosiť a vyhrážať. Dospeli sme do štádia, že prevencia končí a nastupuje represia voči tým, ktorí si zo zákona o cestnej premávke robia trhací kalendár.“oznámil viceprezident PZ Róbert Bozalka.

Zdá sa však, že po mesiaci sprísneného režimu sa situácia na cestách príliš nezlepšila. Od 25. júna do 24. júla sa na slovenských cestách stalo 1 117 dopravných nehôd, čo je o 93 menej ako v rovnakom období roku 2018. Usmrtených však bolo 22 osôb, čo je o tri viac ako vlani.

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Freitag, 2. August 2019

Za obdobie od januára 2019 do augusta 2019 došlo celkom k 7866 dopravným nehodám, čo je o 116 menej ako v rovnakom období roku 2018. Usmrtených bolo 131 osôb, čo je o 8 osôb viac ako v roku 2018, ťažko sa zranilo 539 osôb čo je o 197 menej a ľahko sa zranilo 3128 osôb čo je v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018 o 70 menej. 

„Zvýšený počet usmrtených osôb pri dopravných nehodách je zapríčinený aj  tým, že za posledné obdobie sme zaznamenali nehodu, pri ktorej v jednom aute zomreli štyri osoby a polícia nemôže ovplyvniť počet osôb v motorových vozidlách. Z týchto údajov je ale aj zrejmé, že je síce zvýšený počet pri usmrtených osobách, ale je potrebné poukázať na výrazne pozitívny údaj o počte ťažko zranených osôb, ktorých je výrazne menej oproti minulému roku,” povedala pre Startitup Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ.

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Montag, 29. Juli 2019

Polícia zároveň konštatuje, že hranica medzi ťažko zranenou osobou a usmrtením pri dopravnej nehode je veľmi tenká, a preto je aj pozitívne, že sa podarilo opatreniami znížiť počet osôb s ťažkými trvalými následkami po dopravnej nehode. Taktiež upozorňuje na fakt,  že za rok 2018 boli dosiahnuté historicky tretie najpriaznivejšie následky dopravných nehôd od vzniku Slovenskej republiky.

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Mittwoch, 31. Juli 2019

Zvýšený dohľad bol vyhlásený od 25. júna 2019, pričom od jeho začiatku do 6. augusta 2019 bolo zistených takmer 70-tisíc priestupkov, z ktorých za rýchlosť bolo riešených takmer 27-tisíc vodičov, 1 970 za nesprávny spôsob jazdy a viac ako  3-tisíc za používanie telefónneho prístroja počas vedenia vozidla. 

Požitie alkoholických nápojov bolo celkom zistených za toto obdobie v 1 291 prípadoch, pričom z tohto počtu u vodičov motorových vozidiel do 1 promile v skoro 500 prípadoch, u vodičov nad 1 promile v 329 prípadoch. U vodičov nemotorových vozidiel to bolo v 465 prípadoch. 

Na pokutách vyzbierajú desiatky miliónov eur 

Za rok 2018 vyzbierala polícia na pokutách sumu 23 709 779 eur. V porovnaní s rokom 2016 ide o pokles o 1 030 936 eur. Rovnako klesol aj počet rozdaných pokút.

Čítaj viac tu>>>

Ak nezaplatíš pokutu na mieste, polícia ti môže zadržať vozidlo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech