Pri výbere peňazí na dovolenke si môžeš priplatiť desiatky eur. Zisti, ako sa poplatkom vyhnúť

  • Bankomat ti na cestách ochotne ponúkne drahú službu
  • Priplatiť si môžeš až 15 percent z vyberanej sumy
bankomat, nervy, smútok
Unsplash/Christian Erfurt, Eduardo Soares
  • Bankomat ti na cestách ochotne ponúkne drahú službu
  • Priplatiť si môžeš až 15 percent z vyberanej sumy

Lepšie vedieť, ako neskôr ľutovať. Pri výbere peňazí z bankomatu v zahraničí si môžeš priplatiť nemalé peniaze.

Ide pritom o skutočnosť, ktorá sa dá jednoducho obísť.

Až pätnásť percent

Ak pri vyberaní hotovosti z bankomatu zvolíš možnosť „s konverziou“, môžeš si v cudzine priplatiť navyše až 15 percent z vyberanej sumy.

Formulka totiž predstavuje veľmi drahú službu prepočtu platieb na domácu menu platobnej karty. Ide o takzvaný DCC poplatok, teda dynamickú konverziu meny.

Ak o svoje peniaze nechceš zbytočne prísť, zvoľ si možnosť „bez konverzie“.

„V prípade, že tak neurobíte a pri všetkých platbách použijete DCC, tak pri výbere tisíc eur môžete prísť až o 150 eur,“ vysvetľuje na jednoduchom príklade Katarína Strnadlová, oblastná riaditeľka poradenskej spoločnosti SOPHISTIC Pro finance.

Problém rieši iným problémom

Spoločnosť v tlačovej správe dodáva, že vždy, keď využívaš svoju platobnú kartu v cudzine, platíš v ich mene. Každá takáto transakcia trvá nejaký čas, keďže musí obchodníkovi poslať peniaze tvoja banka.

Banka platbu mení konverzným kurzom, ktorý dopredu sám nepoznáš a platba sa spracuje neskôr. Môže tak vzniknúť problém, že niekoľko dní s úplnou istotou nevieš, koľko si v eurách zaplatil.

Práve tento problém rieši pri bankomatoch služba DCC, kedy platbu prepočíta rovno bankomat. Okamžite tak vieš, koľko eur za výber hotovosti v cudzej mene zaplatíš, avšak poplatok za túto službu je skutočne drahý. Treba preto zvážiť, či by nebolo lepšie sa mu jednoducho vyhnúť.

ATM, bankomat
zdroj: Unsplash/Patrick Seguin

Aj u obchodníkov

Rada však nie je nepriestrelná vždy. Poplatok ti totiž môžu naúčtovať, keď budeš niekde platiť kartou. Služba DCC sa totiž ponúka aj prostredníctvom platobných terminálov, nie len bankomatov.

V takom prípade sú samotní obchodníci motivovaní na tento „absurdný“ poplatok presviedčať, prípadne ho tiež môžu odkliknúť bez toho, aby si o tom vôbec vedel.

Poplatok za dynamickú konverziu meny predstavuje 10 až 15 percent zo sumy. Platí pri tom, že čím je mena volatilnejšia, tým môže byť poplatok väčší.

platobný terminál
zdroj: Unsplash/Jonas Leupe

SOPHICTIC Pro finance v tlačovej správe uvádza, že ide o neetický poplatok. Na jednej strane naň totiž samotné finančné domy upozorňujú, no na druhej strane je spravený tak, že na jeho využitie sú klienti navádzanú.

Navyše, na Slovensku nie je veľa bánk, ktoré ho umožňujú blokovať,“ uzatvára Katarína Strnadlová.

Možnosť voľby

„Služba DCC by nemala byť na termináli nastavená automaticky a klient by mal mať vždy možnosť voľby. Treba si však dávať pozor, lebo súhlas s využitím DCC je zvýraznený a podnecuje klienta k prijatiu ponuky,“ upozorňuje Poštová banka.

Ak sa chystáš platiť v cudzine bezhotovostne, je rozumné vziať si so sebou podľa Poštovej banky viacero kariet pre prípad, že by si jednu z nich stratili, zabudol PIN kód, vyčerpal denný limit či zostatok na karte, alebo ju musel zablokovať.

Pri bezhotovostných platbách najmä mimo Európy netreba zabúdať na opatrnosť. Napríklad v Indii alebo v Indonézii sa podľa Poštovej banky často vyskytuje skimming, teda podvodná praktika spojená s kopírovaním platobných kariet.

Pri strate, krádeži či podozrení na zneužitie karty v zahraničí je potrebné podľa rád Poštovej banky okamžite kontaktovať svoju banku a požiadať o jej zablokovanie.

Spotrebiteľ tak môže urobiť aj online, no nikdy by sa nemal prihlasovať do svojho internetbankingu vo verejných wifi sieťach na letiskách, námestiach a podobne. Treba na to využiť zabezpečenú sieť alebo vlastné mobilné dáta.

Zdroje: Tlačová správa/SOPHISTIC Pro finance, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá