Pri výrobe ochranných prostriedkov pre zdravotníctvo sa používajú aj polyméry zo Slovnaftu

  • Pri výrobe ochranných prostriedkov pre zdravotníctvo na obmedzenie šírenia ochorenia COVID-19 sa používajú aj polyméry zo Slovnaftu
  • Využívajú sa pri výrobe rúšok, ochranných odevov či injekčných striekačiek
  • Petrochemické výrobky dodáva spoločnosť na domáci trh aj do zahraničia
2020 Slovnaft Polymery ilustracne.00_05_42_16.Still017
slovnaft
  • Pri výrobe ochranných prostriedkov pre zdravotníctvo na obmedzenie šírenia ochorenia COVID-19 sa používajú aj polyméry zo Slovnaftu
  • Využívajú sa pri výrobe rúšok, ochranných odevov či injekčných striekačiek
  • Petrochemické výrobky dodáva spoločnosť na domáci trh aj do zahraničia

V reakcii na šírenie koronavírusu sa v tomto roku výrazne zvýšil dopyt po ochranných prostriedkoch pre zdravotníctvo. Pri ich výrobe sa používajú aj polyméry zo Slovnaftu. Na produkciu ochranných prostriedkov proti šíreniu ochorenia COVID-19 sú vhodné polyméry z bratislavskej rafinérie – polypropylén a polyetylén.

Slovnaft vyrába oba typy polymérov vo forme granulátu – malých plastových guličiek. Z nich sa následne vyrába široké spektrum produktov: od obalových materiálov, hračiek, vecí pre domácnosť i záhradu až po ochranné pomôcky. Na základne požiadaviek odberateľov dokážu odborníci v spoločnosti poradiť, ktorý typ polyméru je pre požadovaný produkt vhodný.

zdroj: slovnaft

z

Napríklad pri výrobe ochranných prostriedkov pre zdravotníctvo a výrobkov, ktoré sú určené pre medicínske a farmaceutické aplikácie, je dôležitá vysoká chemická aj mechanická čistota polymérov a ich konzistentná kvalita. Polyméry musia byť bez zbytočných chemických prímesí, bez zápachu a nesmú obsahovať žiadne mechanické nečistoty. Ich kvalita musí vyhovovať legislatíve, ktorá platí v zdravotníctve, napríklad Európskemu liekopisu. 

Polypropylén zo Slovnaftu používajú odberatelia na výrobu netkaných textílií, z ktorých sa následne vyrábajú zdravotnícke ochranné prostriedky: ochranné rúška, jednorazové ochranné odevy alebo súčasti respirátorov. Polyetylén aj polypropylén majú široké využitie ako obalové materiály farmaceutických výrobkov. 

Z kombinácie polyetylénu a polypropylénu odberatelia vyrábajú injekčné striekačky a laboratórne príslušenstvo na testy.

Na domáci trh dodáva Slovnaft zhruba šestinu svojej produkcie, zvyšok vyváža do zahraničia. Rafinéria pokrýva dopyt v okruhu 1000 kilometrov od Bratislavy. Granulát sa exportuje balený vo vreciach alebo v cisternách. Najväčšími odberateľmi sú Nemecko, Poľsko a Maďarsko, spoločnosť vyváža aj do Českej republiky, Talianska, Rumunska, na Ukrajinu a na Balkánsky polostrov.

Výrobky z polymérov vyrábaných Slovnafte a používané v zdravotníctve

 

Polypropylén – TATREN

Výrobky z netkaných textílií: rúška, jednorazové zdravotnícke obleky, súčasti respirátorov

Ďalšie výrobky: obaly na tabletky, laboratórne misky, odmerky, vialky

Polyetylén – BRALEN+

Obaly: fólie, vrecká rôznych veľkostí, fľaštičky, tuby, vrchnáky, uzávery

zdroj: slovnaft

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK