Pribudlo 96 nakazených a 13 úmrtí. Kľúčové krajiny povedali, či uznajú slovenské očkovacie certifikáty

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 96
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4 182
policia
TASR/Roman Hanc
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 96
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4 182

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 677 653 za predchádzajúci deň pribudlo 20 929 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 791 605 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 8 970 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 96 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 118 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 2,30 % z 4 182 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,27 % z 43 954 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trnavskom kraji (22), nasleduje Košický (19), Žilinský (17), Prešovský (16), Banskobystrický (7), Trenčiansky (6), Bratislavský (5) a Nitriansky (4). Je medzi nimi 56 mužov a 40 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 185 929 a žien 203 511.

V nemocniciach je hospitalizovaných 514 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 416 ľudí. Na JIS je 49 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 53 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 13 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 333 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 415.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 821 167 pričom takto bolo pozitívne testovaných 389 440 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 35 316 568, z čoho bolo pozitívne testovaných 384 356 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 696 368. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Certifikáty

Česká republika, Maďarsko a Rakúsko budú uznávať slovenské očkovacie certifikáty, uviedol v piatok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. TASR o tom informoval hovorca MZVEZ SR Juraj Tomaga.

„Som rád, že máme prvé výsledky. Po mojom rokovaní s maďarským kolegom Péterom Szijjártóom budú naši južní susedia uznávať slovenské očkovacie certifikáty, to isté platí aj v prípade Česka a Rakúska,“ vyhlásil minister Korčok. Nešpecifikoval pritom, odkedy ich tieto krajiny začnú uznávať.

očkovací certifikát
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Do Rakúska však budú môcť občania SR vstúpiť len s platným certifikátom o zaočkovaní s vakcínami registrovanými Európskou agentúrou pre lieky (EMA) alebo Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), povedal Korčok.

„Tí občania, ktorí budú očkovaní vakcínou Sputnik V, budú pri vstupe do Rakúska naďalej podliehať platným obmedzeniam, teda budú sa musieť preukázať testom, respektíve doložiť potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19,“ uzavrel šéf slovenskej diplomacie s tým, že Rakúsko bude uznávať aj WHO schválenú čínsku vakcínu Sinopharm.

Cestovanie a karanténa

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) zverejnil vyhlášku, ktorá upravuje režim na hraniciach, takzvaný cestovný semafor. Tá upravuje karanténne opatrenia pre osoby vstupujúce z krajiny v zelenom, červenom a čiernom systéme.

Experti na letenky ukázali nový spôsob, ako nájsť tie najlacnejšie ponuky, ktoré by ti inak ušli

Pre príchod zo všetkých krajín platí povinnosť registrovať sa na ehranici a povinnosť vedieť sa preukázať potvrdením o registrácii pri vstupe aj počas pobytu na území SR.

Ak sa po návrate zo zahraničia u niekoho objavia príznaky ochorenia COVID-19, je povinný to ohlásiť svojmu lekárovi. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Pre ľudí, ktorí v ostatných 14 dňoch navštívili výlučne krajiny zaradené do zoznamu zelených štátov, je nariadená domáca karanténa, ktorá sa končí získaním negatívneho výsledku RT-PCR alebo antigénového testu, pričom test možno podstúpiť ihneď po návrate.

 

Ak osoba test nepodstúpi, karanténa sa v prípade bezpríznakového priebehu končí dovŕšením 14. dňa. Domáca karanténa sa týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti, končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia.

Povinnosť domácej karantény pre osobu zo zahraničia aj osoby zo spoločnej domácnosti sa nevzťahuje na zaočkované osoby, a to po 14 dňoch od podania druhej dávky mRNA vakcíny, po 28 dňoch od prvej dávky vektorovej vakcíny alebo po 14 dňoch od prvej dávky ľubovoľnej vakcíny, ak bola podaná do 180 dní od prekonania COVID-19.

Pôjdeš tento rok na dovolenku letecky?

Do domácej karantény nemusia ísť tiež osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami alebo osoby do 18 rokov. Domáca karanténa je povinná aj v prípade príchodu z červených štátov a tiež sa končí absolvovaním negatívneho výsledku RT-PCR testu, pričom test možno podstúpiť najskôr na ôsmy deň po návrate.

Ak osoba test nepodstúpi, karanténa v prípade bezpríznakového priebehu sa končí dovŕšením 14. dňa.

„Osoby, ktoré prišli z červenej krajiny a boli zaočkované alebo prekonali COVID-19, musia absolvovať domácu karanténu, to neplatí iba v tom prípade, ak ide o zaočkovaných ľudí, ktorí bývajú na Slovensku a pracujú v červenej krajine alebo naopak,“ uviedol ďalej ÚVZ SR.

Slováci zabíjajú stres alkoholom, na jeho odbúranie pritom máme jednoduchú metódu, tvrdí expertka

Karanténa sa týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti, končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia, osoby zo spoločnej domácnosti však nemusia ísť do domácej karantény, ak ide o zaočkované osoby a pre osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.

Po návrate z čiernej krajiny sú ľudia povinní absolvovať 14-dňovú karanténa a podstúpiť testovanie najneskôr ôsmy deň po návrate. Aj v prípade, že test bude negatívny, karanténa sa končí dovŕšením 14. dňa.

zdroj: Pexels/Asad Photo Maldives

Osoby, ktoré prišli z čiernej krajiny a boli zaočkované alebo prekonali COVID-19, musia ísť do domácej izolácie – to neplatí iba v tom prípade, ak ide o zaočkovaných ľudí, ktorí bývajú na Slovensku a pracujú v čiernej krajine alebo naopak.

Domáca karanténa sa týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti, končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia, osoby zo spoločnej domácnosti však nemusia ísť do domácej karantény, ak ide o zaočkované osoby alebo osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.

Za návštevu štátu zaradeného do zoznamu čiernych alebo červených štátov sa nepovažuje tranzit kratší ako 8 hodín, pričom musí byť bez zastavenia, okrem zastavenia na doplnenie pohonných látok alebo tranzit cez letisko, bez opustenia priestorov letiska.

V tomto prípade sa takáto návšteva považuje za návštevu štátu v zelenom zozname. ÚVZ tiež zmiernil podmienky pre pendlerov. Povinný negatívny test nie starší ako sedem dní pri prechode cez hranice možno po novom nahradiť dokladom o očkovaní alebo dokladom o prekonaní COVID-19.

Zdroje: NCZI, SITA, MZSR, korona.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá