Pribudlo takmer 14 000 nakazených. Experti varujú pred ďalším možným symptómom variantu omikron

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 13 840
  • Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 37,49 %
Covid outbreak
SITA/AP, Tatan Syuflana
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 13 840
  • Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 37,49 %

V utorok odhalili PCR testy na Slovensku 13 840 ľudí nakazených koronavírusom, pričom laboratóriá vykonali 32 328 vyšetrení. Za uplynulý deň pribudlo 27 obetí ochorenia COVID-19. V nemocniciach leží 1 505 pacientov s týmto ochorením, informuje NCZI.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, a to 2 595, naopak najmenej v Banskobystrickom, konkrétne 1 001. Druhým krajom s najvyšším počtom testovaných bol Prešovský kraj, kde odhalili 2 127 prípadov.

V Bratislavskom kraji sa infikovalo 1 933 ľudí, v Trnavskom kraji 1 631, v Nitrianskom 1 591, v Trenčianskom 1 553 a v Košickom kraji 1 409 prípadov. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, takmer 63 percent z pozitívne testovaných PCR testom nebolo zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky. V prípade antigénových testov nemá očkovanie takmer 61 percent z 1 642 pozitívne testovaných.

„Na JIS a OAIM je 300 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 148 osôb. Viac ako 81 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” dodala Eliášová.

Tretiu dávku vakcíny dostalo uplynulý deň 8 519 ľudí, spolu ju tak má 1 429 115 osôb. Druhú dávku očkovacej látky si nechalo aplikovať 3 217 ľudí, plne zaočkovaných je tak na Slovensku už 2 646 860 občanov. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 053 ľudí, aspoň jednou dávkou je tak zaočkovaných celkovo 2 791 225 osôb.

Omikron sa pre svoje rýchle rozšírenie stáva dominantným variantom po celom svete. Preto je dobré poznať jeho najčastejšie príznaky, aby človek mohol primerane reagovať.

Podľa pozorovaní vedcov sa omikron šíri oveľa rýchlejšie ako predchádzajúce mutácie koronavírusu, ale priebeh ochorenia je miernejší a infekcia tiež trvá kratšie.

Jeho príznaky sa objavujú oveľa skôr (2 – 5 dní po vystavení vírusu) než ako v prípade variantov alfa alebo delta. Príznaky sú mierne odlišné a pripomínajú prechladnutie, pričom najčastejšími príznakmi sú nádcha, bolesť hlavy, únava, kýchanie a bolesť hrdla.

Tieto údaje pochádzajú od viac ako 4,7 milióna používateľov britskej aplikácie ZOE COVID Study, ktorá funguje s podporou King’s College London. Aplikácia bola spustená koncom marca 2020, takže zbiera dáta od pacientov od samého začiatku pandémie.

Spomínané príznaky však nie sú jediné, ktoré sa u nakazeného môžu objaviť. Anglická lekárka, doktorka Nisa Aslam z Londýna, varuje pred nezvyčajným a niekedy jediným príznakom infekcie omikronom.

Je ním zápal spojiviek. Môže sa prejaviť začervenanie očí, ktoré zvyčajne nie je sprevádzané znížením zrakovej ostrosti. Pacient v tomto prípade zväčša udáva pocit pálenia a nepohodlie či nutkanie trieť si oči. Informuje portál Express.co.uk.

Tieto príznaky by sa nemali brať na ľahkú váhu a ak sa vyskytnú, stojí za to poradiť sa s lekárom. Nisa Aslam vysvetľuje, že vírus napáda oči vstupom do buniek, vrátane viazaním sa na tzv. ACE2 receptory, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach oka.

Štúdie, ktoré ešte neboli recenzované, ukazujú, že variant omikron má väčšiu schopnosť viazať sa na ACE2 receptory, než tomu bolo u jeho predchodcov beta a delta. Preto možno tvrdiť, že konjunktivitída sa považuje za symptóm charakteristický práve pre omikron. Podľa odborníkov platí, že symptóm ružového oka je indikáciou na testovanie na COVID-19 už od začiatku pandémie.

Vakcíny proti omikronu

Spoločnosti Pfizer a BioNTech v utorok oznámili začiatok klinickej štúdie, ktorá má za úlohu vyhodnotiť bezpečnosť a imunologickú účinnosť ich novej vakcíny proti variantu omikron pre zdravé dospelé osoby vo veku 18 – 55 rokov. Uviedla to americká spoločnosť Pfizer v oficiálnej tlačovej správe.

zdroj: TASR/Chinatopix via AP

Štúdia sa koná v USA a v Juhoafrickej republike na vzorke viac ako 1 400 osôb rozdelených do troch skupín. Cieľom štúdie je boj proti variantu omikron a určiť požadované vlastnosti vakcín proti tomuto variantu.

Šéf spoločnosti Pfizer Albert Bourla začiatkom januára oznámil, že vakcína proti omikronu by mohla byť pripravená na schválenie regulačnými úradmi v marci.

„Terajší výskum a údaje potvrdzujú, že dodatočné dávky vakcín poskytujú vysokú úroveň ochrany voči vážnemu priebehu ochorenia a hospitalizácii s variantom omikron,“ povedala Kathrin Jansenová, vedúca výskumu a vývoja vakcín v spoločnosti Pfizer.

„Uvedomujeme si však potrebu byť pripravení pre prípad, že táto miera ochrany po čase zoslabne,“ dodala. Nová vakcína podľa jej slov takisto môže pomôcť v boji proti omikronu i ďalším budúcim variantom.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Riaditeľ a spoluzakladateľ nemeckej farmaceutickej firmy BioNTech Ugur Šahin takisto potvrdil, že súčasné vakcíny poskytujú vysokú mieru ochrany pred vážnym priebehom ochorenia po nákaze variantom omikron.

„Nové údaje však ukazujú, že vakcínami vyvolaná ochrana proti nákaze a ochoreniu s miernym až stredným priebehom slabne rýchlejšie, než sme pozorovali s predošlými variantmi,“ dodal.

Prvá skupina dostala dve dávky súčasnej vakcíny 90 – 180 dní pred začiatkom štúdie a podajú im ešte dve dávky vakcíny proti variantu omikron. Druhá skupina je zaočkovaná tromi dávkami súčasnej vakcíny (90 – 180 dní pred začiatkom štúdie).

Nasledovať bude ďalšia dávka pôvodnej vakcíny alebo vakcína proti omikronu. Osoby z tretej skupiny ešte nie sú proti ochoreniu COVID-19 zaočkované. V rámci štúdie im podajú tri dávky vakcíny proti omikronu.

Zdroje: Express, biorxiv.org, NCZI, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá