Pribudlo takmer 7 000 nakazených. Podávanie vakcíny vyvinutej špeciálne proti omikronu sa odkladá

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 6 790
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 14 738
Covid, respirátor
Unsplash/synatix
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 6 790
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 14 738

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 819 721, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 6 790 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 6 860 089, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 703 550 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 161 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 23 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 334.

Vakcína na omikron

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach očakáva, že podávanie vakcíny osobitne vyvinutej proti koronavírusovému variantu omikron sa odloží o niekoľko mesiacov, až na jeseň. Informovala o tom tlačová agentúra AFP, ktorá citovala utorkové slová Lauterbacha pri jeho príchode na stretnutie ministrov zdravotníctva EÚ v Bruseli.

„Cieľovým mesiacom by mohol byť september,“ spresnil minister. Európska únia sa zväčša spolieha na mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19, predovšetkým na tú, ktorú vyvinula nemecká firma BioNTech spoločne s americkým farmaceutickým gigantom Pfizer.

Dodávka osobitných vakcín proti omikronu sa očakávala začiatkom tohto roka. Šéf Pfizeru Albert Bourla v januári oznámil, že jeho spoločnosť bude mať jednu takúto vakcínu k dispozícii v marci. Potom zakladateľ BioNTechu Ugur Šahin vo februári informoval, že podľa jeho očakávania bude táto vakcína dostupná v apríli alebo v máji.

vakcina, koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Frank Augstein, Pool

EÚ zaznamenávala po úspešnom programe očkovania pokles v hospitalizáciách a úmrtiach na Covid, ale potom bolo potvrdené, že nové prípady zasa pribúdajú a spôsobuje to vysoko nákazlivý variant omikron.

Omikron, ktorý prvýkrát zistili vlani v novembri v regióne južnej Afriky a ktorý sa rýchlo rozšíril po celom svete, je teraz prevládajúcim variantom a tvorí takmer všetky nové prípady infekcie.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Má mutácie, ktoré umožňujú koronavírusu obísť časť imunity vytvorenej súčasnými vakcínami a prekonaním nákazy – ide o dva hlavné podvarianty BA.1 a BA.2, pričom druhý spomínaný nadobúda prevahu.

Kým vakcíny proti Covidu vyvinuté proti predchádzajúcim variantom sú do veľkej miery účinné pri zabraňovaní vážnemu priebehu nákazy, ukázalo sa, že v zabraňovaní samotnému nakazeniu sú slabšie.

Tento faktor sa stal o to dôležitejší, že účinky súčasných vakcín sa po niekoľkých mesiacoch strácajú, čo donútilo úrady podávať ľuďom posilňujúce dávky. Okrem BioNTechu aj spoločnosť Moderna koncom januára oznámila, že spustila klinické testy osobitnej vakcíny proti omikronu.

EMA začala priebežné hodnotenie novej vakcíny

Európska agentúra pre lieky (EMA)  v utorok oznámila, že začala priebežné hodnotenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvinula španielska farmaceutická spoločnosť HIPRA. Vakcína má názov COVID-19 Vaccine HIPRA (PHH-1V). 

Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP) sa rozhodol začať priebežné hodnotenie (rolling review) na základe predbežných výsledkov laboratórnych a klinických štúdií. Tie naznačujú, že vakcína COVID-19 Vaccine HIPRA môže byť účinná aj proti novým variantom vírusu SARS-CoV-2 vrátane omikronu.

Úlohou vakcíny od spoločnosti HIPRA je pripraviť ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2. Ide o vakcínu na báze proteínu, ktorá obsahuje laboratórne vytvorené časti dvoch verzií tzv. spike proteínu.

Jedna z nich zodpovedá alfa variantu a druhá beta variantu vírusu SARS-CoV-2, informoval na sociálnej sieti Facebook Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Okrem spike proteínu vakcína obsahuje aj pomocnú látku, ktorej úlohou je posilnenie imunitnej odpovede.

Vakcína je určená na použitie ako posilňovacia dávka pre ľudí, ktorí absolvovali základný očkovací cyklus mRNA alebo adenovírusovou vakcínou, píše ŠÚKL.

Nateraz nie je známe, kedy bude táto vakcína od spoločnosti HIPRA registrovaná. Priebežné hodnotenie CHMP však umožňuje celý proces urýchliť. Spoločnosti totiž dodávajú údaje o vakcínach postupne podľa toho, ako sú k dispozícii.

Keď má výrobca k dispozícii kompletné údaje o bezpečnosti, účinnosti a farmaceutickej kvalite vakcíny, môže požiadať o registráciu. ŠÚKL dodáva, že v priebežnom hodnotení sú momentálne aj vakcíny od spoločností Sinovac, Sanofi Pasteur, Valneva a tiež vakcína Sputnik V.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, EMA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá