Pribudlo viac ako 7 000 nakazených. Sú tri scenáre, ktorými by sa pandémia mohla uberať

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 7 334
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 15 828
pandémia, covid, testovanie
TASR/Ján Krošlák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 7 334
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 15 828

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 7 334 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 6 875 917, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 710 884 osôb. Informuje NCZI.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 086 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 18 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 352.

Rezort zdravotníctva na sociálnej sieti informuje, že ťažkých prípadov Covidu je na Slovensku menej, no ohrození zostávajú najmä seniori bez booster dávky. „Počet pacientov s s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 je v tejto vlne nižší ako v tých predchádzajúcich.“

Dôvodom je podľa odborníkov imunita populácie vďaka zaočkovanosti a premorenosti, ale aj nižšia patogenicita variantu omikron. Zaťaženosť zdravotníckeho systému je nižšia a podobne ako v iných krajinách, aj na Slovensku sme preto mohli pristúpiť k zmierňovaniu opatrení.

„Počet infekčných osôb v populácii je však stále veľmi vysoký a aj naďalej u nás na Covid umierajú desiatky ľudí denne. Riziku úmrtia či ťažkého priebehu sa vystavujú najmä seniori a ľudia s oslabenou imunitou, ktorí ešte neabsolvovali očkovanie booster dávkou.“

Rezort pripomína, že očkovanie proti COVID-19 je najúčinnejšia a najbezpečnejšia forma prevencie ťažkého priebehu, či úmrtia v dôsledku tohto ochorenia. Na očkovanie sa stále môžeš zaregistrovať na stránke korona.gov.sk.

Tretí rok pandémie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predstavila tri možné scenáre, ktorými by sa pandémia ochorenia COVID-19 mohla uberať v roku 2022. V prípade najhoršieho scenára sa objaví nový virulentnejší variant koronavírusu. 

WHO uviedla, že najpravdepodobnejší budúci vývoj je ten, že závažnosť ochorenia časom ustúpi v dôsledku väčšej miery imunity medzi obyvateľmi.

Zdravotná agentúra OSN však zároveň uviedla, že za rohom môže číhať nebezpečnejší variant, než je omikron. WHO zverejnila svoj aktualizovaný strategický plán pripravenosti a reakcie na Covid. Uvádza tri možné scenáre, ako dopadne tretí rok pandémie.

„Na základe toho, čo teraz vieme, najpravdepodobnejším scenárom je, že vírus sa bude naďalej vyvíjať, ale závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje, sa časom znižuje, pretože imunita sa v dôsledku očkovania a nákazy zvyšuje,“ povedal šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Uviedol, že s poklesom miery imunity môže dochádzať k periodickým nárastom počtu prípadov a úmrtí, čo si môže vyžadovať príležitostné očkovanie zraniteľných ľudí posilňovacou dávkou proti Covidu. V prípade najlepšieho scenára budeme podľa šéfa WHO svedkami menej závažných variantov vírusu a posilňovacie dávky nebude potrebné podávať. 

zdroj: TASR/AP/Salvatore Di Nolfi/Keystone via

„V prípade najhoršieho scenára sa objaví virulentnejší a vysoko nákazlivý variant. Voči tejto novej hrozbe sa ochrana ľudí pred ťažkým priebehom choroby a úmrtím, či už na základe predchádzajúceho očkovania alebo prekonania nákazy, rapídne zníži,“ varoval Tedros.

Maria Van Kerkhove, technická riaditeľka WHO pre COVID-19, uviedla, že vstupujúc do tretieho roku pandémie vírusu stále zostáva veľa energie. Z týždennej správy WHO o pandémii koronavírusu vyplýva, že počet nových prípadov klesol všade vo svete.

Za posledný týždeň bolo vo svete zaznamenaných vyše 10 miliónov nových prípadov nákazy koronavírusom a vyše 45 000 súvisiacich úmrtí. Podľa údajov WHO sa novým druhom koronavírusu doposiaľ na celom svete nakazilo vyše 483 miliónov ľudí a viac ako 6,1 milióna ľudí infekcii podľahlo.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, WHO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá