Príďte okúsiť biznis do Silicon Valley

 • Každý týždeň sa ma niekto opýta, ako je to s cestou do USA, aké doklady je potrebné mať, na čo si kde dať pozor. Za niekoľko mesiacov som dal dokopy celkom rozsiahly zoznam toho, čo považujem za podstatné a tak som sa ho rozhodol dať do súvislých viet a publikovať tu na blogu. Veľa tipov sa týka priamo Bay Area a ľudí, ktorí sem prilietajú kvôli vlastnému biznisu.
image_1415835468.png
 • Každý týždeň sa ma niekto opýta, ako je to s cestou do USA, aké doklady je potrebné mať, na čo si kde dať pozor. Za niekoľko mesiacov som dal dokopy celkom rozsiahly zoznam toho, čo považujem za podstatné a tak som sa ho rozhodol dať do súvislých viet a publikovať tu na blogu. Veľa tipov sa týka priamo Bay Area a ľudí, ktorí sem prilietajú kvôli vlastnému biznisu.

 

Upozorňujem, že tento článok reflektuje len moje skúsenosti a to primárne s cestovaním do Californie a pár ďalších štátov USA. Pravidlá platia pre všetky štáty rovnako, ale niektoré veci sa môžu líšiť. Tiež si treba dať pozor na zmenu imigračných zákonov. Ak máte iné skúsenosti alebo pripomienky, uveďte ich prosím do komentárov.

ESTA a Viza

Ak ste ešte neboli v USA, potrebujete si vyriešit vstup do krajiny. Máte dve možnosti.

ESTA

ESTA nie sú víza! ESTA je niečo ako potvrdenie toho, že nateraz všetko vyzerá v poriadku a je pravdepodobné, že vás do krajiny pustia. Na vybavenie ESTA-y toho moc nepotrebujete. V prvom rade potrebujete platný pas s biometrickými údajmi. Ten vybavíte na každom pasovom oddelení (nemusíte v mieste trvalého bydliska). Poplatok je minimálne 33 €.

 

S týmto pasom sa potom môžete zaregistrovať do ESTA programu. Potrebujete platobnú kartu, ktorou môžete platiť online. Poplatok by mal byť okolo 18 $. To, či ste boli úspešne zaregistrovaní, vám povie systém prakticky okamžite. Ak sa vyskytne problém, systém vás naň upozorní a pošle na najbližšiu ambasádu. Pre slovenských občanov je ňou Americká ambasáda v Bratislave.

ESTA má dvojročnú platnosť. Teoreticky môžete na ňu vstúpiť niekoľkokrát ročne a vyčerpať celé 90 dňové obdobie. Poznám viacero ľudí, ktorí prišli za jeden rok 3x a zostali niekoľko týždňov.

Čo vám ESTA umožňuje? Dostať sa do krajiny na 90 dní a to na turistické alebo biznis účely. Prosím, nerozprávajte na hraniciach ako idete niekam sťažovať, lebo najbližšie čo uvidíte bude letisko, odkiaľ ste práve prileteli (na stáž potrebujete iné víza).

 

Víza

Niektorí ľudia (ako napr. ja) potrebujú normálne víza na vstup do krajiny. Máte niekoľko možností, ale asi najlepšia pre začiatok je kombinácia B-1/B-2 víz, tzn. biznisove/turistické. Tieto víza majú 10 ročnú platnosť. Skutočné povolenie na pobyt dostanete až na letisku od imigračného pracovníka. Podľa pečiatky, ktorú vám dá do pasu môžete zostať v krajine pri B-1 vízach až 6 mesiacov (po podaní petície možnosť predĺžiť o ďalších 6 mesiacov) a pri B-2 tri mesiace.

Poplatok je v tomto momente 160$ a o víza môžete požiadať aj online.

Po vyplnení všetkých formulárov a zaplatení (naša americká ambasáda má účet v Tatra banke), si musíte rezervovať dátum a čas návštevy ambasády, kde s vami pracovník bude mať osobný pohovor. Podľa typu víz je potrebné doniesť aj rôzne doklady a zodpovedať rôzne otázky. Nezabudnite doniesť aj overený doklad, že ste peniaze na účet poslali, nestačí len výpis účtu, alebo len screenshot. Takýto papier vám vystavia vo vašej banke za poplatok okolo 5€.

Pri pohovore si na ambasáde nemôžete so sebou vziať žiadne elektronické zariadenia (tie musíte nechať na vrátnici), takže si všetky potrebné papiere vytlačte a nezabudnite na fotku.

Pred tým, ako sa rozhodnete aké víza potrebujete, prečítajte si o každom type na stránkach ambasády.

 

Letenky

U leteniek záleží, či sa snažíte ušetriť, alebo vám ide o pohodlie. Existuje niekoľko možnosti ako nájsť lacné letenky. Ja osobne používam tri portály:

Predpokladám, že nie ste v žiadnom vernostnom programe. Ak plánujete cestu z Viedne, tak sa dajú nájsť lety trvajúce okolo 15 hodín s prestupom buď v Amsterdame, alebo v Paríži. Na Viedenské letisko vás vezme takmer ktorýkoľvek taxík z mesta, väčšinou je cena okolo 40 €. Ak však chcete ušetriť, chodí autobus z pod Mosta SNP a spiatočný lístok stojí 18 €.

 

Batožina

Snažte sa moc si toho nebrať. Existujú tu verejné práčovne, kde si môžete vždy oprať, keď budete potrebovať. Veľká batožina vás bude obmedzovať v cestovaní. Podľa toho, v ktorej oblasti sa chcete pohybovať je vhodné mať aj teplejšie oblečenie. Ak si porovnáte San Francisco so Silicon Valley, rozdiely bývajú aj niekoľko °C a výrazne častejšie tu prší. Každopádne, aj v zime je v oblasti stále okolo 18°C, resp. 16°C pre San Francisco.

Let

Ak ste nikdy neleteli cez viacero časových pásiem, Jet Lag vás môže trošku zaskočiť. Musíte si uvedomiť, že idete o 9 hodín dozadu, tzn. aj keď odletíte o 6 ráno z Viedne, pristanete v ten istý kalendárny deň na obed. Telo sa s tým vysporiadava rôzne, mnoho ľudí je však prvé dní celkom dosť unavených.

Ak chcete tip ako sa s Jet Lagom vyrovnať rýchlejšie, môžete skúsiť to, čo robím ja. V podstate počas celého letu vynechávam stravu v lietadle. Pred odletom sa normálne najem, tzn. ráno mám raňajky, na obed obed … a po pristáni si dám jedlo prislúchajúce k času v dní, tzn. na obed obed, na večeru večeru, atď. Aj keď som viac vyceprany počas letu, jedlo mi dodá dostatok energie a potom nemám problém vydržať až do večera. Posledných pár letov som už prakticky Jet Lag nezažil.

Existuje aj množstvo iných rád, ako sa vysporiadať s Jet Lagom. Môžete ich poskusat, alebo to vydržať.

Každopádne, dôležité sú dve časti letu. Nastúpenie do lietadla v krajine, ktorá bude vašim primárnym spojom do USA a samotné pristanie v USA. Podľa letiska a lenivosti imigračných pracovníkov si môžete prejsť kontrolou aj pri odlete. Prejdete X-ray skenerom (čo môžete odmietnuť, ale čaká vás celkom intenzívne ošahávanie).

Po prílete musíte prejsť ešte jednou kontrolou, kde už dostanete aj povolenie na pobyt, o ktorom som hovoril vyššie. Nezľaknite sa množstva otázok, odpovedajte čo najpresnejšie a čo najpravdivejšie.

PS: ak vás náhodou otočia, dajte mi prosím vedieť, ešte som totižto nikoho takého nestretol :)

Do lietadla si vezmite ceruzku alebo pero. Budete vypĺňať papier, ktorý odovzdáte pri vstupe do USA. Otázok sa nebojte, vyplňte ich najlepšie ako viete. Letenku si môžete pokojne zakúpiť aj pred tým ako si zaobstaráte ESTU/víza, len počítajte s tým, že sa vám proces môže predĺžiť (víza).

 

Odvoz

Odvodz z letiska je najlepšie plánovať podľa cieľového miesta a samozrejme toho, či chcete využiť hromadnú dopravu.

Hromadná doprava

Celú oblasť (Bay Area) je možné rozdeliť na dve časti, ktoré sú pokryté dvomi druhmi verejnej dopravy. Všetko západne od letiska, cez San Francisco až hore na sever je oblushovane BARTom, všetko východne zase CALTRAINom. 

BART –  stojí priamo na letisku (v odletovej hale pre medzinárodné lety, sledujte šípky). Budete potrebovať lístok, ktorý je s magnetickým prúžkom a nabíja sa podobne ako platobná karta. Systém je trošku nelogický. Na to, aby ste vôbec niečo mohli začať robiť, musíte vložiť peniaze do automatu a až potom začne fungovať. Cesta sa v priemere pohybuje okolo $7. Jedna dobrá rada: smerom na letisko idú tri rôzne vlaky, resp. s tromi rôznymi cieľmi. Dobre si sledujete tabuľu na stanici, aby ste nenastúpili do nesprávneho. Cesta sa vám môže predĺžiť pokojne aj o hodinu. 

CALTRAIN – je vlak, ktorý chodí medzi San Franciscom a San José skrz samotný stred Silicon Valley. Lístok na CAL sa dá kúpiť na každej stanici v automate a cena lístka závisí od zóny, do ktorej idete. Najlacnejší stojí $3, v priemere sa dostanete niekde na úroveň $7 za cestu (napr. z Paľo Alto do San Francisca). Jedno dôležité upozornenie: CAL má dve časové prevádzky, normálnu a expres. Expres, označený na trafikone červenou, nestojí na všetkých staniciach. Aby ste neozstali prekvapení, keď sa ocitnete v inom meste, ako ste chceli (napr. nestojí v Mountain View).

MUNI (Municipal transport) – je spojená doprava električiek a autobusov v San Franciscu. Keďže aj CALTRAIN aj BART majú obmedzené trasy, ak sa potrebujete dostať z jednej časti SF na druhú, MUNI je často správna odpoveď. Ale ak sa chcete viezť na zdravej vlne, mali by ste preferovať chôdzu alebo bicykel.

VTA – je operátor autobusov pre Bay Area. Autobusy stoja prakticky na každom kroku, stačí si nájsť dobrú trasu. Cena sa často pohybuje okolo $2. Peniaze sa hádžu do kašický vedľa šoféra, ktorý vám nemá z čoho vydať, snažte sa nosiť aspoň presnú sumu. Tu nik nestresuje z toho, ak nemáte $0.1 pri sebe, hodíte čo máte a idete ďalej. A ešte drobnosť: znamenie na zastavenie autobusu dáte potiahnutím za šnúru, ktorá je natiahnutá po celom autobuse.

Pre iOS existuje výborná aplikácia Transit, ktorá robí plánovanie oveľa jednoduchším. Rovnako Google Maps dokážu naplánovať vašu trasu vrátane hromadnej dopravy.

 

Súkromná doprava

Okrem toho, že vás môže prísť niekto vyzdvihnúť (čo je inak celkom dosť otravné), môžete využiť niekoľko ďalších, privátnejších možnosti ako sa dopraviť na požadované miesto.

 • SuperShuttle – je asi najlepšia a najekonomickejšia forma dopravy. Počkajú vás na letisku (operujú na takmer všetkých veľkých letiskách v USA) a odvezú priamo až na cieľové miesto. Cena sa pohybuje okolo $24 (do Paľo Alto zo SFO). Občas majú aj drahšie možnosti, ako biznis shuttle. Je v ňom menej ľudí (max 4) ale pre tu krátku cestu sa vám to asi neoplatí
 • Uber – moja jednoznačne najobľúbenejšia forma dopravy. Príde po vás limuzína (krátka), alebo SUV a odvezie vás kamkoľvek chcete. Zaplatíte kartou cez aplikáciu, tzn. jedinú konverzáciu ktorú so šoférom budete mať je jeho milé pozdravenie a ďalších pár otázok o tom, či vám vyhovuje teplota a či nechcete ešte niečo. Väčšinou v aute majú vodu a žuvačky, niektorí i časopisy. Cena z letiska do Paľo Alto je $70

 • Lyft – je prakticky konkurenciou Úberu, teda aspoň jeho časti (UberX). Sú to ľudia žijúci v oblasti, ktorí vo voľnom čase robia taxikárov. Chodia na vlastných autách a veľmi dobre poznajú okolie. Opäť zaplatíte kartou priamo v aplikácií. Je značne lacnejší ako Uber a často príjemnejší.
 • Taxik – je moja najneobľúbenejšia forma dopravy. Keďže taxikár vie ovplyvniť cenu a vy mu platíte v aute na konci jazdy, vedia vás pekne povoziť. Ja sa im vyhýbam keď môžem a sú takmer rovnako drahí ako Uber.
 • Požičovňa áut – Auto sa dá požičať už od nejakých $30 na deň, bez poistenia. Existujú rôzne finty ako získať lepšie auto alebo viac ušetriť, žiadne som však nikdy neskúšal, takže si ich musíte pohľadať sami.

Ubytovanie

 

Nech už idete na krátky čas alebo dlhšie obdobie, je dôležité pochopiť aká veľká celá oblasť je a čo to bude znamenať pre vašu dopravu. Ak si zvolíte zlé miesto (napr. Paľo Alto pričom väčšinu stretnutí budete mať v San Franciscu), strávite minimálne 2 hodiny denne na cestách. Taktiež jednotlivé oblasti majú svoje špecifiká a to jednak v samotnom San Franciscu ako aj v celej oblasti. Oblasť je definovaná jej obyvateľmi.

Napr. Paľo Alto (nie jeho východná časť) je viac pokojnejšia, plná rodín (býva/li v nej aj Steve Jobs, zakladatelia HP, Laryy Page, Mark Zuckerberg, …). Mimo SF je vhodné si zvoliť oblasť blízko CAL, teda ak nemáte auto.

San Francisco je veľmi zaujímavé mesto, možno trošku zvlastvne, plné stereotypov. Dobre si zvážte, ktorá oblasť je pre vás. Ak sa rozhodnúť neviete, skúste sa sťahovať častejšie. Opäť je najdôležitejšie, čo od Bay Area očakávate. Ničomu však neuškodíte, ak budete bývať blízko stanice BÁRTu alebo MUNI.

Ak potrebujete chodiť dole do srdca silicon valley, skúste ísť čo najbližšie ku caltrainu. Alebo to môžete robiť ako ja, chodiť všade peši. Mesto je relatívne malé, väčšinou sa preslapete tak do hodinky.

Čo sa týka ubytovania samotného, máte opäť niekoľko možnosti:

 • Airbnb – Ak náhodou túto službu nepoznáte, jedna sa o prenájom časti, alebo celého bytu/domu/chaty od súkromnej osoby. Tzn. budete bývať u niekoho doma. Môžete sa dostať do veľmi zaujímavých oblasti a úplne fantastických bytov za ceny nižšie ako v hoteloch. Nemusíte sa obávať, služba si dáva veľký pozor na bezpečnosť a kvalitu. Ak by sa vám stalo, že sa vás hostiteľ neukáže, môžete sa ísť vyspať do ktoréhokoľvek hotela a oni ho uhradia. Moja preferovaná voľba, keď som na cestách.
 • Hotel/Motel/Hostel – Ak vám nevyhovuje späť u niekoho, môžete zostať v štandardnom ubytovacom zariadení. Ubytovanie sa dá nájsť už od $30 na noc a to nie v najhorších oblastiach.
 • BizPora – Môžete skúsiť aj startup typu bizpora, ktorý sa snaží dávať dokopy ľudí okolo startupovej komunity ktorí cestujú po svete. Zatiaľ s nimi nemám žiadne skúsenosti.
 • Craiglist – Jeden z najznámejších portálov v USA, kde vymeníte/predáte/kúpite aj palivo do kozmickej rakety obsahuje vždy tisícky ponúk. Pozor na to, že veľká časť dlhodobých prenájmov ponúka nezariadené byty.

Ešte dve dôležité veci. Väčšina bytov má veľmi malinkú kuchynku, často žiadnu. Ľudia sa stravujú vonku. To isté platí pre práčku a sušičku. Buď ich nájdete niekde vrámci domu v spoločných priestoroch, pričom budú takmer určite platené, alebo potom vo verejných práčovniach. Treba si na to zvyknúť.

Strava

Bay Area je známa veľmi vysokou kvalitou surovín. Vďačí tomu tejto milej dáme, ktorá už 40 rokov bojuje za kvalitu potravín a patrí jednoznačne k najdôležitejším zástancom organickej stravy (u nás označované ako Bio). Väčšina reštaurácii sa snaží variť z lokálne dopestovaných surovín a veľmi radi to komunikujú. Mnohé majú ako súčasť svojho menu aj zoznam surovín a informácie o ich pôvode.

Tipy hľadajte na Yelpe.

Ak máte radi výbornú kávu, potom určite navštívte Blue Bottle, Sightglass a Philz. Nielen milovníci kávy si prídu na svoje. Nájdete tu aj jednu z najlepších čajovni. A kvôli fantastickej zmrzline od Smitten Ice Cream lietajú ľudia až z New Yorku (mrazia ju tekutým dusíkom).

Ak budete hľadať supermarkety, nájdete tu Costco, Target, Wallmart a SafeWay. K tomu ešte dva unikátne a to Trader Joe’s a Whole Foods. Oba predávajú len vysokokvalitné suroviny, ktorých cena môže byť aj násobne vyššia ako u ostatných ale stoja za to.

 

Akcie

Akcií je v tejto oblasti neuveriteľné veľa. Nie veľa ako na Slovensku alebo v Česku, kde sa koná niečo raz za týždeň či dva. Tu sa konajú desiatky stretnutí denne. Vrátane napríklad stretnutí záhradkárov.

Tu sú hlavne zdroje, kde sa o rôznych akciách môžete dozvedieť:

 • Meetup – Jeden z najväčších systémov na organizáciu akcií. Dávajte si pozor, aby ste nakoniec celý deň nestrávili len triedením jednotlivých akcií.
 • Eventbrite – Veľmi podobný systém Meetup.čom s veľmi podobným množstvom akcií.
 • ChurchillClub – Biznis zamerané stretnutia plné zaujímavých rečníkov

Ak vás zaujímajú startupy, odporúčam dve akcie:

 • 106 miles – organizovaný Adamom Rifkinom, vyhláseným portálom CNN money za človeka s najlepšími kontaktami v IT v celom Silicon Valley. Mám to šťastie, že mi je Adam kamarátom. Za seba môžem povedať, že bez toho aby má poznal, bez najmenšieho zaváhania má zoznámil s mnohými dôležitými ľuďmi.

Záver

Ako som napísal na začiatku, tento článok odráža len moje skúsenosti a väčšinou pozostáva zo sumáru odpovedí, ktoré dávam svojim priateľom a známym chystajucim sa do USA.

Zdroj: turek.co

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech