PRIESKUM: Bratislavčania míňajú peniaze aj napriek druhej vlne. Na jednej položke však šetria

  • Bratislavčania sa pri nákupoch obmedzujú podstatne menej ako na začiatku pandémie
  • Najmenej míňali Bratislavčania v apríli
práca_obchod
pixabay.com
  • Bratislavčania sa pri nákupoch obmedzujú podstatne menej ako na začiatku pandémie
  • Najmenej míňali Bratislavčania v apríli

 Hoci sa bratislavský región dlhodobo vyznačuje najvyššou kúpyschopnosťou obyvateľov, míňanie Bratislavčanov ovplyvnila pandémia. Ich chuť nakupovať však podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej opätovne rastie a pri výdavkoch sa obmedzuje čoraz nižšie percento z nich. Väčšina bratislavských domácností v septembri mala v pláne zvýšiť svoje výdavky, alebo ich ponechať na úrovni ako vlani.

Ako vyplýva z prieskumu spoločností Datamar a Mnforce zo septembra tohto roka, Bratislavčania sa v najmenšej miere plánujú obmedzovať pri nákupoch potravín. Podiel domácností so zníženými výdavkami za potraviny je 20 %. Viac ako tretina obyvateľov Bratislavského kraja má v pláne znížiť výdavky na predmety dlhodobej spotreby.

Najmenej míňali Bratislavčania na začiatku pandémie v apríli 

Bratislavčania sa pri nákupoch obmedzujú podstatne menej ako na začiatku pandémie. Najnižší apetít pri míňaní mali totiž obyvatelia Bratislavy a jej okolia v apríli, kedy 41 % z nich deklarovalo, že znížilo na medziročnej báze výdavky svojich domácností. Do určitej miery to mohlo podľa Sadovskej súvisieť s ochorením COVID-19.

Slovensko hlási viac ako 600 nových prípadov koronavírusu. Pribudli aj úmrtia

Kľúčovú rolu ale zohral počas tohto mesiaca fakt, že väčšina obchodov a prevádzok služieb bola zatvorená alebo fungovala iba vo veľmi obmedzenom režime. „Preto ak aj obyvatelia Bratislavy a okolia chceli svoje finančné prostriedky míňať, nemali kde,“ skonštatovala Sadovská.

zdroj: unsplash

Podľa septembrového prieskumu až dve tretiny z respondentov hlavného mesta a jeho okolia vidia svoju ekonomickú situáciu v nasledujúcom polroku rovnako alebo dokonca lepšie. To dáva podľa analytičky predpoklad pod pozitívny vývoj maloobchodu aj v nasledujúcich mesiacoch. Na druhej strane určité obmedzenia môžu priniesť protipandemické opatrenia platné od októbra.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech