PRIESKUM: Takmer 1,5 milióna Slovákov zostalo neplánovane doma. Pandémia okresala naše cestovateľské plány

  • Pred pandémiou niektorí Slováci cestovali do zahraničia viackrát do roka
  • Minulý rok sa darilo viac domácim destináciám, zahraničia sa vzdalo viac než milión ľudí
mohamed-ajufaan-dwIHrac2sEA-unsplash
Unsplash/Martin Katler,Mohamed Ajufaan
  • Pred pandémiou niektorí Slováci cestovali do zahraničia viackrát do roka
  • Minulý rok sa darilo viac domácim destináciám, zahraničia sa vzdalo viac než milión ľudí

Pandémia koronavírusu v minulom roku zastavila cestovanie 1,4 milióna Slovákov, dovolenkový pobyt si doprialo len 43 % obyvateľov. Slováci, ktorí pred pandémiou cestovali viackrát do roka, okresali počet ciest a vyberali si takmer výhradne z domácich destinácií.

Až 76 % z nich vlani absolvovalo výlučne pobyt na Slovensku, pred koronakrízou to bolo okolo 40 %. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR (ŠÚ) v tlačovej správe na základe zisťovania o základných ukazovateľoch za dovolenkové a služobné cesty za rok 2020.

Pandémia COVID-19 výrazne utlmila cestovanie ľudí za osobným účelom. Počet osôb nad 15 rokov, ktoré sa zúčastnili aspoň jednej cesty s prenocovaním, klesol vlani medziročne o 42 %. Rekreáciu alebo inú formu trávenia voľného času v SR či v zahraničí si tak dopriali len necelé dva milióny Slovákov (43 % obyvateľov). Ešte v roku 2019 sa na rôznych cestovateľských aktivitách s aspoň jedným prenocovaním zúčastnili až tri štvrtiny populácie, teda 3,4 milióna ľudí. Akéhokoľvek cestovania sa tak vzdalo zhruba 1,4 milióna ľudí, ktorí pred pandémiou cestovali.

Zmenili sa aj príčiny, prečo ľudia necestovali. Prevažujúcim dôvodom v roku 2020 sa stala obava o bezpečnosť aktuálne spojená so šírením pandémie ochorenia COVID-19,“ uviedla riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík ŠÚ Veronika Töröková.

Mnohí, ktorí sa cestovania v prvom roku spojenom s pandémiou COVID-19 úplne nevzdali, však nahrádzali cezhraničné cesty domácimi. Preto najvyšší prepad voči roku 2019 – až o 84 % – bol v skupine osôb kombinujúcich domáce a zahraničné cesty s prenocovaním. V minulom roku absolvovalo súčasne aspoň jednu tuzemskú cestu aj pobyt za hranicami len 223-tisíc ľudí, pred pandémiou v roku 2019 ich bolo 1,4 milióna. Radikálne o 55 % klesol aj počet ľudí, ktorí absolvovali iba zahraničný pobyt.

Chcel by si, aby bolo možné cestovanie aj počas lockdownu?

Výrazne nižší medziročný útlm, ako sa prejavil v celkovej populácii, bol v kategórii obyvateľov vo veku od 25 do 44 rokov, ich cestovanie pokleslo o 36 %. Naopak, najvýraznejší úbytok bol v kategórii osôb nad 65 rokov, teda vo vekovej skupine najviac ohrozenej pandémiou, kde sa cestovania vzdala viac ako polovica ľudí, ktorí pred pandémiou ešte cestovali.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie