Slovensko reaguje na ruskú inváziu: Prijatie sankcií bude mať obrovský dopad na Rusko, odkazuje premiér Heger

  • Prijatý sankčný balík voči Rusku je bezprecedentný a na ruskú ekonomiku bude mať obrovský dopad
  • Lídri krajín Európskej únie (EÚ) sa dohodli na sankciách voči Ruskej federácii
heger eu
TASR/Pavol Zachar
  • Prijatý sankčný balík voči Rusku je bezprecedentný a na ruskú ekonomiku bude mať obrovský dopad
  • Lídri krajín Európskej únie (EÚ) sa dohodli na sankciách voči Ruskej federácii

Balík sankcií, ktoré Európska únia prijala voči Ruskej federácii, je bezprecedentný. Bude mať veľký dopad na ruskú ekonomiku a Moskva bude čeliť razantnej odozve.

Premiér Eduard Heger (OľaNO) to povedal po skončení mimoriadneho samitu lídrov Európskej únie (EÚ) k situácii na Ukrajine, na ktorú vo štvrtok 24. februára v skorých ranných hodinách zaútočili vojská Ruskej federácie.

„Pôjdeme po bankách a štátnych podnikoch. Po ľuďoch, ktorí sú súčasťou politického režimu, po bohatých oligarchoch. Sankcie zasiahnu 70 percent ruských bánk, čo skomplikuje Rusom možnosť odkladať si peniaze na zahraničných účtoch. Zakáže sa aj vývoz špeciálnych technológií z EÚ do Ruska, ktoré sú potrebné na modernizáciu rafinérií. Tak, ako Rusko zmenilo život miliónom Ukrajincov, tak musíme aj my zmeniť život Rusom,“ vyhlásil premiér. Sankcie by mali platnosť nadobudnúť čo najskôr.

Pomoc Ukrajine

Doplnil, že ďalšie sankcie sa uplatnia aj smerom k Bielorusku, keďže aj z jeho územia boli podnikané útoky na Ukrajinu.

Jednohlasná zhoda bola aj na poskytnutí pomoci Ukrajine. A to nielen vo forme humanitárnej, ale aj vo forme silnej politickej podpory.

Heger povedal, že k samitu, ktorý sa konal za mimoriadne prísnych opatrení za zatvorenými dverami, sa pripojil aj prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

„Prezident mal veľmi silný a emotívny príhovor. Počuli sme ale aj silné odhodlanie brániť Ukrajinu do poslednej minúty,“ zdôraznil. Celý samit sa podľa neho niesol v „silnej atmosfére jednoty“.

Akt agresie

„Bezprecedentná agresia Ruska zjednotila EÚ tak, ako nič predtým,“ dodal. Niektorí lídri EÚ prirovnávali agresiu Ruska k inváziám Sovietskeho zväzu do Maďarska či Československa.

Lídri EÚ sa na včerajšom samite zhodli, že Rusko nesie plnú zodpovednosť za akt agresie voči Ukrajine a aj za straty na životoch, ktoré agresia Ruska na Ukrajine spôsobí. Zavedené sankcie budú mať podľa predstaviteľov európskej dvadsaťsedmičky masívne a tvrdé následky na režim v Moskve. Predstavitelia EÚ sa však zatiaľ nedohodli na vylúčení Ruskej federácie z medzinárodného platobného systému SWIFT.

Sankcie by teda mali Rusko zasiahnuť v oblasti medzinárodného podnikania, ruských bánk a Ruskom vlastnených podnikov. Ruské banky tak budú mať problém obstarávať si hotovosť na medzinárodných trhoch. Spôsobí to aj zvýšenie inflácie v Ruskej federácii. Sankcie sa dotknú aj ruských elít, ktorým budú zmrazené aktíva.

Rovnako vybraní predstavitelia režimu v Rusku stratia prístup k vízam, ktoré by im umožnili cestovať do EÚ. Tiež by mala postihnúť spoločnosti podnikajúce v leteckom priemysle, keďže ruské letecké spoločnosti používajú západnú techniku, a sú na kontakt so západnými leteckými spoločnosťami odkázané.

Energetická nezávislosť od Ruska

Nemalú škodu by mali spôsobiť aj sankcie v oblasti energetiky, ktorá je dôležitým zdrojom financií pre Moskvu. Rusku sa skomplikujú možnosti na export energetických surovín a obmedzí sa aj prístup Moskvy k technológiám, ktoré sú na ťažbu ropy a plynu. Lídri EÚ chcú ešte v marci otvoriť aj otázku energetickej nezávislosti od Ruska.

Dnes má mimoriadne zasadnúť aj vláda, ktorá by mala rozhodovať o schválení mimoriadnej humanitárnej pomoci pre Ukrajinu. Heger zdôraznil, že pomoc by mala byť koordinovaná a že EÚ by nemalo mať problém vedieť ju poskytnúť v dostatočnom množstve.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá