Prišiel čas na očistenie Európy, naznačil tajomne Putinov „parťák“ Lukašenko

  • Lukašenko tvrdí, že nastal čas na očistu Európy
  • Vrátil sa k vojne proti nacizmu, ktorá vraj neskončila
  • Ukrajinu obvinil, že ho chce zatiahnuť do vojny
vladimir putin a alexandr lukašenko si podávajú ruky
TASR/AP, Maxim Blinov
  • Lukašenko tvrdí, že nastal čas na očistu Európy
  • Vrátil sa k vojne proti nacizmu, ktorá vraj neskončila
  • Ukrajinu obvinil, že ho chce zatiahnuť do vojny

Ruský prezident Vladimir Putin zrejme nie je jediný, kto v myšlienkach blúdi k Európe. Tajomne sa o budúcnosti starého kontinentu vyjadril aj bieloruský vodca Alexandr Lukašenko, ktorého Európska únia neuznáva ako legitímne zvoleného prezidenta.

Podľa Lukašenka prišiel „čas na očistenie Európy“. Konkrétne má ísť o morálnu očistu.

Vojna ešte neskončila, nie každý bol potrestaný, tvrdí Lukašenko 

„Nastal čas, aby sa zábudlivá Európa morálne očistila,“ povedal Lukašenko bez toho, aby vysvetlil, čo tým myslí, uvádza BelTA.

Daily Beast pripomína, že Lukašenko, rovnako ako Putin, pripomenul Veľkú vlasteneckú vojnu, ako Rusi nazývajú vojnu proti nacistom, ktorá sa podľa neho ešte neskončila.

TAS
zdroj: TASR/AP/Tatyana Zenkovich

Je to „vojna za zničenie slovanského etnosu, kultúr a celých národov. Dnes často hovoríme, že táto vojna sa ešte neskončila,“ povedal Lukašenko.

„Ešte sa to neskončilo, pretože nie každý, kto bol zapojený do obludných faktov tejto vojny, bol potrestaný. Táto vojna sa ešte neskončila, pretože opäť, ako v prvej línii, bránime našu historickú pamäť,“ povedal Lukašenko.

Lukašenko hovorí, že ho chcú vyprovokovať k zapojeniu do vojny 

Bieloruský politik, ktorý si získal prezývku posledný diktátor Európy, obvinil Ukrajinu, že sa ho snaží vtiahnuť do vojny. Údajne tak náš východný sused má robiť bombardovaním bieloruského územia.

„Sme vyprovokovaní,“ povedal bez toho, aby poskytol dôkaz, že rakety skutočne smerovali na bieloruské vojenské stanovištia. „Stále sa nás snažia zatiahnuť do vojny na Ukrajine. Cieľom je zbaviť sa Ruska aj Bieloruska naraz.“

Bielorusko sa zatiaľ aktívne nezapojilo do ruskej invázie. Ruskej armáde ale poskytuje svoje územie na útoky na Ukrajinu. Taktiež Lukašenko poskytol ruskej armáde kasárne a lekársku starostlivosť pre zranených vojakov. Podľa niektorých správ majú ruskí vojaci používať i bieloruské muničné sklady.

Lukašenko
zdroj: TASR/AP/Sergei Shelega

Ukrajinci sa naopak obávajú, že práve Putin sa snaží Lukašenka zatiahnuť do vojny. Má k tomu slúžiť operácia pod falošnou vlajkou (false flag), kde Rusi môžu zaútočiť na Bielorusko tak, aby to vyzeralo, že útočníkmi boli Ukrajinci.

Lukašenko navyše prijal i Putinovu teóriu o unifikácii Bieloruska a Ruska a tvrdí, že armády týchto dvoch krajín sú zjednotené.

„Sme jedinou krajinou, ktorá podporuje Rusov v tomto boji. Tí, čo nám vyčítate, nevedeli ste, že máme najbližšie spojenectvo s Ruskou federáciou? So štátom, s ktorým budujeme jediný, silný, nezávislý štát,“ povedal Lukašenko a dodal, že už dávno rozhodol, že Bielorusko sa zúčastní vojny. „Boli sme a budeme naďalej spolu s bratským Ruskom.“

Ruský prezident nedávno avizoval, že Bielorusku poskytne i systém balistických rakiet krátkeho doletu Iskander-M, ktorý je schopný niesť jadrové hlavice.

Lukašenko sa do vojny nechystá, Ukrajinci sa pripravujú 

Lukašenko však v zapätí znova poprel, že by sa chystal napadnúť Ukrajinu. „Nepotrebujeme túto vojnu,“ povedal.

Skeptickí sú aj Bielorusi, ktorí žijú v exile v Európe, ktorí si myslia, že zapojenie do vojny by Lukašenka mohlo vyjsť draho. Kritici Lukašenka ale zároveň uvádzajú, že prezident je už len bábkou v rukách Putina a nemôže mu povedať nie.

Ukrajinci sú však podozrievaví. Newsweek informuje, že starosta západoukrajinského mesta Ľvov Andrij Sadový kázal vypracovať taktiku, ak by Bielorusko zaútočilo.

„Hovorili sme o obrannom pláne, silách a prostriedkoch pod kontrolou mesta. Situácia sa mení, preto aj naše obranné stratégie potrebujú zmeny a aktualizácie,“ povedal Sadový.

„V každom obvode mesta bude zriadené veliteľstvo obrany a pre príslušníkov dobrovoľníckych formácií územnej obrany bude prebiehať doplnkový výcvik. Kým ich neprevedieme na 24-hodinovú službu. Toto rozhodnutie sa však môže kedykoľvek zmeniť,“ dodal.

Zdroje: Belta, Daily Beast, Newsweek

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá