Príznaky prechladnutia, chrípky aj omikronu sú na nerozoznanie. Lekári radia, čo robiť, ak sa necítiš celkom dobre

  • Variant sa šíri rýchlejšie než delta, no počty hospitalizovaných sú stále nízke
  • Omikron však stále predstavuje riziko. Čo robiť, keď ti nie je najlepšie?
nádcha, omikron, covid, prechladnutie
Unsplash/CDC, Brittany Colette
  • Variant sa šíri rýchlejšie než delta, no počty hospitalizovaných sú stále nízke
  • Omikron však stále predstavuje riziko. Čo robiť, keď ti nie je najlepšie?

V chladnejších mesiacoch sú ubolené hrdlá, plné nosy či bolesť svalov o čosi bežnejšie. A zatiaľ čo by sme pred pár rokmi podobným príznakom venovali len málo pozornosti a automaticky ich pripísali nádche, dnes môže ísť o omnoho vážnejší problém.

Podobné príznaky má totiž aj Covid-19 a rozoznať, o čo naozaj ide, môže byť náročné, píše CNN.

Zaočkovaní majú často mierne príznaky

Svetom sa šíri nový variant omikron. Zatiaľ nevieme veľa, dát je v súčasnosti málo a na akékoľvek závery priskoro. Z toho, čo však vieme, dokážeme povedať, že sa šíri rýchlejšie ako delta. V mnohých krajinách dnes variant už prevláda a zachytili sme ho aj na Slovensku.

V krajinách, kde prebral omikron nadvládu, rekorde stúpajú čísla, no počet hospitalizácií zostáva relatívne nízky, informuje The Guardian. Zdá sa, že omikron prejavuje pri zaočkovaných ľuďoch len mierne príznaky, tvrdí pre CNN epidemiológ Abdul El-Sayed.

Nejde o prekvapenie, hovorí. Vysvetľuje, že vakcíny v tele človeka zdvíhajú akýsi varovný prst a pripravujú imunitný systém na to, aby bol v strehu: „Ten dokáže po každej dávke vakcíny lepšie identifikovať, zacieliť a zničiť vírusy.“ Dáva preto zmysel, že zaočkovaní ľudia pociťujú miernejšie príznaky, dodáva.

Neberme ho na ľahkú váhu

Omikron by sme však jednoznačne nemali podceňovať. Síce je riziko vážneho ochorenia pri jednotlivcovi nižšie, stále do obrovskej miery hrozí, že omikron zahltí systémy zdravotnej starostlivosti: „Aj malý podiel z veľkého počtu môže byť relatívne veľké číslo.“

Ak sa necítiš najlepšie, choď na test. V súčasnosti ide o jediný naozaj účinný spôsob, ako rozoznať, či ti ťažkosti spôsobuje obyčajná nádcha alebo Covid.

zdroj: freepik/master1305

„Všetky choroby, ktoré sa správajú ako nádcha, dnes, žiaľ, musíme hádzať do jednej kopy s koronavírusom,“ tvrdí lekárka Sarah Ash Combsová pre CNN.

Prvé príznaky prechladnutia, chrípky aj Covidu-19 sa na seba veľmi podobajú. Vo všetkých prípadoch ide o horúčku, únavu, bolesť tela aj hrdla, dýchavičnosť, zvracanie či hnačky.

Covid-19 spôsobuje navyše aj bolesť hlavy a suchý kašeľ. Stále hrozí aj to, že prídeš o čuch či chuť, kedy si môžeš byť naozaj istý, že ide o Covid. Tento príznak je však pri omikrone rozšírený už menej.

Variant omikron sa šíri skutočne rýchlo, a preto si treba dávať pozor, stretnúť by si sa s ním mohol kdekoľvek a neskôr ho zároveň šíriť.

Ak pociťuješ akékoľvek príznaky, tak sa poriadne zamysli nad tým, či je šanca, že by si sa mal kde nakaziť, ostaň doma a pre istotu sa otestuj. Lekári navyše dodávajú, že by bolo vhodné sa izolovať aj v prípade chrípky či nádchy.

Zdroje: CNN, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá