Projekt Chodník korunami stromov sa nezaobišiel bez sporného výrubu

  • V Bachledovej doline v Belianskych Tatrách pretrváva spor investora s majiteľmi pozemkov
  • Vlani tam totiž developer vyrúbal stromy a rozšíril cestu, aby mohol postaviť atrakciu – chodník v korunách stromov
lop
Chodník korunami stromov
  • V Bachledovej doline v Belianskych Tatrách pretrváva spor investora s majiteľmi pozemkov
  • Vlani tam totiž developer vyrúbal stromy a rozšíril cestu, aby mohol postaviť atrakciu – chodník v korunách stromov

Chodník korunami stromov Bachledka, má celkovú dĺžku 1234 metrov a jeho navyššia časť je vo výške 24 metrov. Na jeho stavbu sa použilo viac než 1000 m3 dreva, a doskami z neho by mohli vyložiť aj cestu zo Ždiaru do Kežmarku. Ukončuje ho vyhliadková veža, ktorá má 32 metrov a je z nej nádherný výhľad na okolie kam až oko dovidí. Ako Noizz informovala hovorkyňa Martina Múdra, nosné prvky sú z duglasky – toto drevo rastie väčšinou na severe Európy. Podlaha a madlá su zo smrekovca opadavého zo Slovenska.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Chodnik korunami stromov

Chodník korunami stromov je atrakcia, ktorú počas sezóny navštevujú tisíce ľudí. Výhliadka však má aj množstvo odporcov, ktorí atrakciu považujú za masívne narušenie okolitej prírody. Predsa len, ide o stavbu postavenú zo 100 % zdravého dreva, nakoľko kalamitné drevo by na konštrukciu takéhoto typu samozrejme nebolo vyhovujúce. Chodník korunami stromov láka ľudí z celého Slovenska, ktorí si tu robia „unikátne” fotky na Instagram. Atrakcia však robí vrásky obyvateľom a majiteľom okolitých pozemkov.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Chodnik korunami stromov

Ich majitelia upozornili aj na nekalé praktiky developera stojaceho za tamojšou atrakciou.Ten sa tu neprimeraným spôsobom zbavil pásu lesa, aby mohol rozšíriť cestu. Les sa pritom nachádzal na pozemkoch niekoľkých súkromníkov, ktorým z ich parcel ako šibnutím čarovného prútika zmizli zdravé stromy. Investor sa opiera o platnú nájomnú zmluvu na pozemky, s ktorou súhlasilo 57 % podielníkov. 

Pôvodná cesta vyzerala ako úzka lesná cestička.  Investor tvrdí, že ju mierne rozšíril, upravil svah a odstránil popadané stromy. Zásahy oznámil aj na Ministerstve životného prostredia, avšak až po vykonaní prác. Manažér projektu Chodník korunami stromov hovorí len o odstránení kalamity, ktorá tu bola spôsobená víchricou.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: reprofoto RTVS

„Musela by to byť naozaj  veľmi špecifická a sústredená kalamita, aby práve v tomto priestore došlo k vývratom,” konštatujú ochranári. Nejde pritom o prvý spor v doline. Od minulého roka totižto postup investora prešetruje polícia a vedie trestné stíhanie vo veci nepovoleného výrubu drevín a nelegálne postavenej lesnej cesty, ktorá slúžila na vývoz materiálu na výstavbu Chodníka v korunách stromov. Manažér atrakcie priznal, že ich dodávateľská firma zrejme spravila chybu, ktorú sa teraz snažia vysporiadať.

Túto zimu pripudne aj nová lanovka

Návštevníkov Bachledovej doliny čaká túto zimu ďalšia novinka. Na vrchol Spišskej Magury sa už túto zimnú sezónu dostanú za necelých 7 minút jazdy novou 10-miestnou kabínovou lanovkou. Lanovka poteší najmä lyžiarov, ktorí boli ešte minulú zimu prepravovaní staršou sedačkovou lanovkou, ako aj peších turistov. Tí počas letnej sezóny navštevovali Chodník korunami stromov zdravým spôsobom – pešou túrou dlhou 2,6 km. Novou lanovkou sa do korún stromov i na lyžiarske svahy bude možné dostať bezbariérovo, v suchu a bezvetrí za rýchlych 7 minút.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá